Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

İhtiyaçlar için nakite gerek duyulduğunda ilk akla gelen kredi çekmek olur. Bu açıdan güncel kredi notunuzu takip etmeniz en azından kredi başvurusu öncesi kredi notunuzu öğrenmeniz önemlidir. Özellikle bankacılık işlemlerinden önce eğer şüphede iseniz Merkez Bankası kara liste sorgulama işlemini de gerçekleştirmeniz size fayda sağlayacaktır. Bankaların kredi vermeden önce kredi notuna baktıklarını artık herkes biliyordur. Peki; Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama işlemi nasıl yapılır daha doğrusu kredi notu nasıl öğrenilir?

Kredi notu öğrenme işlemleri Findeks platformuna taşındı ve artık bireyler kredi skorunu Findeks aracılığı ile kolaylıkla yapabilirler. Bu platform sadece internet üzerinden değil, internet bankacılığı ve SMS ile de ulaşılabilir durumda. Merkez Bankası kara liste sorgulama işlemleri ise dilekçe yardımı ile yapılabilir, bunun için de detayları ve dilekçe de olması gereken bilgileri sizlere ileteceğiz.

Kredi notu sorgulama işlemlerini Findeks internet sitesinden yapmanız için uygulamanız gereken adımlar basittir. Findeks.Com üzerinden öncelikle üyelik oluşturmalısınız. Üyelik işlemleri ücretsiz olup, gereken bir takım kişisel bilgileri form yardımı ile doldurarak cep telefonuna gelen parola ile işlemler tamamlanır. Sonrasında, sisteme giriş yaparak belli bir ücret karşılığı kredi notunuzu öğrenebilir ve risk raporu da oluşturabilirsiniz.

İkinci bir yöntem ise SMS ile kredi notu öğrenme yöntemidir. Bunun için bağlı olduğunuz GSM operatöründen nasıl mesaj göndereceğinizi ve kredi notunuzu öğrenebileceğinizi aşağıda ki seçenekler yardımı ile uygulayabilirsiniz.

Son olarak, internet bankacılığı kullanıyorsanız yine basit şekilde kredi puanınızı öğrenmeniz mümkün. Yapmanız gereken kullandığınız banka mobil uygulamasından başvurularım bölümüne giderek kredi risk raporu almak istiyorum seçeneğini işaretlemeniz. Sonrasında yine belli bir ücret hesabınızdan veya kartınızdan çekilerek kredi notunuz size iletilecektir.

Merkez Bankası kredi notu sorgulama işlemi için Findeks platformuna yöneltmektedir. Fakat kara listede olup olmadığınızı öğrenmeniz için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Birincisi, banka şubelerinden konu hakkında bilgi almak istediğinizi belirttiğinizde size yardımcı olacaklardır. İkinci yöntem ise Merkez Bankasına dilekçe yazmaktır. Dilekçe de , kara listede olup olmadığınızı öğrenmek istediğinizi açık bir şekilde ifade etmeli, isim soy isim ve imza bulundurmalı ve mümkünse kimlik fotokopisi ile iletilmelidir.

1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*