Kredi Notunu Kimler Kullanır?
Kredi notu neden bu kadar önemli hangi kurumlar veya kimler kredi notunu referans alarak işlemlerini ona göre yapıyor. Kredi notu ilk olarak ülkeler için çıkarılmış bir sistemdir. ABD büyük kredi derecelendirme kuruluşları her bir ülke için kredi notu veriyor.

Kredi Notu Ne işe Yarar?

Kredi notu nedir? Kredi notu ne işe yarar? Kredi notunun düşük veya yüksek olması ne anlama gelir? Kredi notunu kimler kullanır? Hangi kurumlar veya kimler kredi notunu referans alarak işlemlerini ona göre yapıyor. Kredi notu ilk olarak ülkeler için çıkarılmış bir sistemdir. ABD ve Avrupa da çok sayıda kredi derecelendirme kuruluşu olmasına rağmen bunlardan en önemlileri ve sektörde söz sahibi olanlar Moody’s, Standard & Poor’s ve Fitch Ratings.

Kredi Notu Nedir?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları ülkelerin bir çok faktörüne göre belli bir puan verir ve yatırımcılar yatırım yapacakları ülkelerin puanına göre yatırım yapıp yapmayacağını belirler. Eğer kredi notu yüksekse bir çok yabancı yatırımcı ülkeye yatırım yapar. Kredi notu düşürülen ülkelerden yabancı yatırımcılar çekilmeye başlar. Kredi notu düşük olan ülkelere ise yabancı yatırımcılar sıcak bakmaz. Çünkü yatırımları riske girmiş olur, eğer ülke olarak kredi notunuz zayıfsa veya zayıflamışsa sıcak para bulmak için ekstra maliyetlere katlanmanız gerekir. Ülkeler gibi şirketlerinde kredi notu bulunuyor. yine aynı şirketler tarafından puanlama yapılır.

Kredi Notu Ne işe Yarar?

Kişilere indirgenmiş kredi notu ise küreselleşmiş ve ekonomisi gelişmiş ülkeler de uzun zamandır uygulanan sistem ülkemizin uluslar arası piyasalardan borçlanması ve Standard and Poor’s’un (S&P) 1992 yılında verdiği “BBB” notu ile başladı. Ülkemiz de başta bankacılık olmak üzere bir çok firma, kurum ve kuruluş kredi notunu referans alarak işlem yapmaya başladı. Kredi Kayıt bürosu tarafından kurularan findeks sistemi ile bankalar kişinin kredi notuna raporuna göre kredi ,kredi kartı verir size..

Kredi notu sistemi ülkemiz için yeni sayılmasına rağmen bankacılık dışında bir çok kuruluş tarafından kullanılmaya başladı. Bu kurumlar arasında Araç Kiralama şirketleri de bulunuyor. Araç kiralama şirketleri size araba kiralamadan önce sizin sağlam mı? değil mi olduğunuzu öğrenmek için kredi notunuza bakıyorlar.

Sistem o kadar hızlı yayıldı ki artık ev kiralarken bile ev sahipleri ve emlakçılar kredi notuna bakabiliyor. Kredi notunuz yüksekse zamanında borcunuzu ödediğiniz varsayılır. Kredi notunuz düşükse borcunuzu zamanında ödemediğinizin göstergesidir.

Ev kiralayanlar ise kiraların zamanında ödenmesi isterler bu yüzden kira bile verilmeyebilir, Bu yüzden kredi notunuz her zaman yüksek olmalıdır.  Kredi notunuz aslında borcunuzu zamanında ödeyemediğiniz için olabilir…

Kredi Notu Nasıl Yükselir?
Kredi çekerken veya borçlarınızın tamamı, bunların arasında kredi kartı borcu, bankadan çektiğiniz avans kredi, eksi hesabınız ve kayıt altına alınan bütün borçlar sizin kredi limitini aşmaması gerekir.

Kredi notunun bu kadar önem kazandığı bir piyasada sizde iş yapıyorsanız kredi notuna göre işlem yapabilirsiniz. sıfır Araç satanlar kredi notunuzu dikkate alırlar onlar almazsa bile kredi aldığınız banka kredi notunuza bakıyor. araç alımınız onaylar veya reddeder.

Banka aracılığı araç satmayan ikinci el oto satıcıları da yakında kredi notuna başvuracak ve size araç satmadan önce kredi notunuzu kredi raporunuzu isteyecek. Sizin finansal karnenize göre araç verecektir.

Kredi Notu Ne Zaman Yükselir?

Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemek gerekiyor. Kredi notu 3 yıl veya 5 yılda yenilenir veya sıfırlanır gibi bir durum söz konusu değildir. Sizin finansal geçmişiniz kredi notu sisteminizi oluşturur, düşük olan kredi notu alınan kredilerin zamanında ödenmesi ile zamanla yükseltilebilir.

9 Comments Posted

  1. Vay çok güzel site, kredi notu danışmanlığı için neden findekse para veriyoruz ki burada findeksten daha iyi bilgi veriyorlar sağolsunlar

  2. kredi notunu önemi gün geçtikçe öğreniyor, bende kredi notu yükseltme kategorisinden yazıları yakip etmeye başladım,

  3. Kredi notum ne kadar diye baktımi kredi notum 1000 çıktı, kredi notu raporunu bankakredinotu.net gönderdim, incelediler sağolsunlar hatalarımı söylediler, 1 aydır sitenin makalelerini takip ediyorum bugünde kredi notunu sorgulamadım baktım 1300 olmuş, şimdi tekrardan siteyi takip ediyorum

  4. kredi notunu aylık olarak sorguluyorum, ve bu sitede kredi notu nasıl yükseltilir makalelerine göre ödemelerimi, düzenledim, artık ödemelerimi kredi kartından otomatik ödeme verdim, telefon faturalarımı elektrik faturalarımı otomatik ödemeye bağladım.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*