Çocuk Parası Alma 2017 Doğum parası ve Okul Parası
Çocuk Parası Alma 2017 Doğum parası ve Okul Parası

Çocuk Parası Alma 2018 (Doğum Parası ve Okul Parası)

Yeni doğan çocuklar için devletin vermiş olduğu paraya çocuk parası denmektedir. Çocuk Parası Alma 2018 (Doğum parası ve Okul Parası) -Çocuk parası devletin ödeneklerinden karşılanan ve ailelere maddi destek sağlayan bir uygulamadır. Bu ödeneklere göz atmak gerekirse öncelikle çocuk doğduktan sonra Doğum parası alma, Çocuk doğduktan sonra vergi indirimi yani AGİ almak diğeri ise de çocuk okula başladıktan sonra alınan paradır.  Bu yazımızda bu çocuk parası alma şartlarını bu parayı nasıl ve nereden alacağınızı açıklayacağız.  Maddeler halinde ve en ince ayrıntısına kadar çocuk parasını ele alacağız.

1. Çocuk Doğum Parası Alma (Çocuk Parası Alma 2018)

Çocuk doğum parası her doğan çocuğa verilen bir paradır. Daha önceleri sgklı olarak çalışan işçilere SGK çocuk doğum parası olarak belli bir miktar çocuk parası veriliyordu. Ancak AK Parti seçim vaatlerinde çocuk yapan ailelere ciddi bir doğum parası vermektedir. Yeni doğan bir çocuğunuz varsa bu ücretlendirme şu şekildedir.

 • 1. çocuk doğum parası=300 TL
 • 2. çocuk doğum parası=400  TL
 • 3. çocuk doğum parası=600 TL
 • 4 ve üstü çocuk doğum parası=600 TL’dir.

Bu uygulama 2015 Mayıs ayında başladı. ve bu tarihten itibaren çocukları olan aileler bağlı oldukları Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne yazılı olarak başvurmaları halinde anneye veriliyor. Öncelikle yapmanız gereken çocuğunuz doğduktan sonra doğum raporunu alıp Nüfus Müdürlüğüne gitmeniz ve Nüfus müdürlüğünden çocuğunuzun kimliğini çıkartmanızdır.

T.C kimlik numarasını çıkardıktan sonra Anne ve Babanın kimlik belgeleri ile Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne giderek yazılı başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruyu Anne veya Baba yapabilir eğer devlet dairesinde çalışıyorsunuz başvuruyu çalıştığınızın kurumun İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğüne yapmanız gerekmektedir. başvuru yapıldıktan sonra kurumunuz başvurunuzu üst yazı ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne göndermektedir. 2015 mayıs öncesinden devlet kurumlarında çalışan işçi ve memur personele kurum doğum parası veriyor iken  artık bu uygulamadan sonra kurum bir kez daha doğum parası vermemektedir.

Başvuru yapıldıktan sonra gerekli iletişim bilgilerinizi mutlaka girmeniz gerekmektedir. Çocuk doğum parası anne hesabına PTT’ye yatırılır. Para yatırıldıktan sonra sms ile bilgilendirme yapılır. En geç 1 ay içerisinde yatırılır.

Ptt Çocuk Parası Ne Zaman Yatar? 

Ptt çocuk parası ne zaman yatar ? Başlıklı konumuzdan doğum parası ücretlerinin ne zaman yatacağını ve ayrıca sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

2. Çalışanlar Çocuk parası alma AGİ indirimi 2018

Çalışan aileler içinde ayrıca maaştan yararlanma imkanı bulunmaktadır. Eğer SGK’lı olarak çalışıyorsanız devletin size sunduğu vergi indiriminde yararlanabilirsiniz. Öncelikle belirtmeliyiz bu vergi indirimindan yani AGİ’den herkes yararlanamakta bekarlar dahi… Madem bekarlarda ilgileniyorsa bizimle ne alakası var sorabilirsiniz. Bekarlar da yararlanıyor ancak oranlar farklı, Bir çok farklı oran verilmektedir. AGİ (Asgari Geçim İndirimi) bu para maaşınızından kesilen vergiden kesilir. 2018 Agi tablosu aşağıda ki gibidir.

Bekar Çalışan
152,21 TL
Evli ve Eşi Çalışmayan
182,66  TL
Evli, Eşi Çalışmayan ve 1 Çocuk Sahibi
205,49 TL
Evli, Eşi Çalışmayan ve 2 Çocuk Sahibi
228,32 TL
Evli, Eşi Çalışmayan ve 3 Çocuk Sahibi
258,76 TL
Evli, Eşi Çalışmayan ve 4 Çocuk Sahibi
258,76TL
Evli ve Eşi Çalışan
152,21 TL
Evli, Eşi Çalışan ve 1 Çocuk Sahibi
175,04 TL
Evli, Eşi Çalışan ve 2 Çocuk Sahibi
197,88 TL
Evli, Eşi Çalışan ve 3 Çocuk Sahibi
228,32 TL
Evli, Eşi Çalışan ve 4 Çocuk Sahibi
243,54 TL

Agi tutarları yukarıda ki gibidir,  Öncelikle bu oran maaşınıza en sonra yansır, Maaş bordosunu elinize alın en sonra kelimde net ücret diye tutar var. Bu vergi kesildikten sonra kazancınız bir altında ki ise Ödenecek tutar yazılıyor bu tutar ise AGİ indirimi düşüldükten sonra hesabınıza yansan kısımdır. Genellikle ödenecek tutarın hemen üstünde bu agi miktarı yazılıyor. Görüldüğü gibi yeni çocuklar için oranlar değişiyor. ve net olarak maaşınızı yansımaktadır.

Eğer ki devlet memuru veya kadrolu çalışan iseniz çocuk parası adı altında da ödeme alıyorsunuz her bir çocuk için aylık olarak hesabınıza yansımaktadır.

3. Çocuk Okul Eğitim Parası Alma

Çocuk Parası Alma 2017 Doğum parası ve Okul Parası – Okulda okuyan öğrencilere verilen bu paraya çocuk yardımı veya Şartlı nakit transferi parası denmektedir. Sosyal devlet anlayışı kapsamında ayrıca çocukların ve ailelerin eğitime teşvik adı altında verilen bu para eğitim gören çocuklara verilmektedir. Eğitim parası için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Bu vakıflara yapılan başvuruda belli şartları taşımanız gerekmektedir. Öncelikle bu para sadece fakir öğrencilere verilmektedir.  Şartları karşılamanız halinde başvurunuzu bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapınız. Onaylandıktan sonra her ay annenin adına PTT’ye yatırılır ve anne PTT’ye giderek çocuk parasını alabilir.

İlköğretime devam eden erkek/ayda 30 YTL

İlköğretime devam eden kız/ayda 35 YTL

Orta öğretime devam eden erkek/ayda 45 YTL

Orta öğretime devam eden kız/ayda 55 YTL

Çocuk parası ilköğretim ve orta öğretim öğrencilerine verilmektedir.  Ülkemizde kızların okutulma oranı az olduğundan dolayı devlet kız öğrencilere daha fazla eğitim parası vermektedir.

Yukarı da görüldüğü gibi bir Devlet çocuklara üç kalemde ödeme yapmaktadır. Öncelikle birinci kalemde yer alan çocuk doğum parası ister fakir ister zengin ayrımı yapılmaksızın bütün ailelere verilmektedir. Doğum parasını almanızı için yapmanız gereken tek şey yazılı başvuruda bulunmak. İkinci çocuk parasında ise sgklı olarak maaşlı çalışan olmanız halinde herkese verilmektedir.

Üçüncü çocuk parası yani Şartlı Eğitim Yardımı ise sadece fakir öğrencilere verilmektedir.

Çocuk Parası Uygulaması

Dünya’da genç nüfusun azalması ile birlikte Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de bu işe önem gösteriyor ve ailelerin çocuk yapmalarını istemektedir. Türkiye diğer Avrupa ülkelerine göre daha genç bir nüfusa sahip olmasına rağmen gelirin düşmesi ile birlikte artık Türkiye’de çocuk sayıları azalmakta ve doğum oranı düşmektedir. Türkiye’de bu görev hem devlet hemde hükümet şartlarından biri olmuş halde. Cumhurbaşkanı Erdoğan her konuşmasında 3 çocuk vurgusu yapmakta ve buna bağlı olarak önemli devlet desteği sağlanmaktadır. Öncelikle her çocuk için devletten para alıyorsunuz, doğum parası olarak, Daha sonra maaşlı işte çalışıyorsanız devlet buna bağlı olarak Asgari Geçim İndirimi (AGİ) vermektedir. 2016 yılında önemli bir artış olmuştur. ve eğer maddi durumunuz iyi değilse çocuk okula gittiğinde harçlığı devlet tarafından karşılanmaktadır.

144 Comments Posted

 1. Merhabalar ben eşimden 4.5 yıl önce ayrıldım, 2 kızım var. Üçümüz kalıyoruz, evim kira babadan kalan az miktarda maaş alıyorum fakat yetiremiyorum başka yardım alabilirmiyim? Teşekkür ederim şimdiden.

 2. Merhaba ben eşimden ayrıyım henüz bosanma aşamasındayız bu oğlum var 11 aylık annemlerle kalıyorum şimdilik herhangi bu gelirim yok annemlerınde pek durumu yok . çocuğum için herhangi bu yardım alabılırmıyım yardımcı olur musunuz lütfen çok zor durumdayım

 3. mhbl ben oktay benim iki kızım var birisi 7 yasinda büyüğü de 11 yaşında ikiside okula gidiyor ve küçük kizimda kas hastasi dmd koyuldu acaba yardımcı olursanız sevinirim eşim çalışmıyor küçük kızımın 100de 68 kas hastaligi var ne yapmam lazım nasıl bir yardım alabilirim

 4. mrahaba ne ben nede eşim çalışmıyoruz herhangi bir çocuk yardımı alabiliyormuyuz çocuk ilkokula gidiyor belen varsa bir cevab yazısın saygılar.

 5. MBR. Benim İki kızım var biri 2009’lu ilkokul 3sinafa gidiyor diğeri 2013’lu okula gitmiyor. Eşim ve ben asgari ücretle sigortalı yerde calismaktayiz. İkimizde herhangi birimiz çalıştığımız yerden çocuk parası alma yetkiniz var mı? Bilgi verirseniz sevinirim.

 6. S.a
  09.10.2015 tarihinde ilk cocugumuz oldu. Biz Temmuz 2017 yilina kadar dogum parasi icin basvuru yapmadik. Asagi yukari iki yil olmak uzere.. su an basvuru yapip dogum parasini alabilirmiyiz?

 7. Merhaba 6. Sınıfa giden bi kızım var babasıyla ayrıldık 5 yıl önce babam memur emeklisi babamla kalıyoruz ben calismiyorum yardim alabilirmiyim alabilirsem nereye başvurmalıyım . Teşekkürler…

 8. Merhabalar benim üç çocuğum var ilki 2009 ikincisi 2011 üçüncüsü 2013 doğumlu ben bunların hiç birinde doğum parası almadım bilmiyordum daha doğrusu böyle birşeyin olduğunu şuan basvursam alabilirmiyim vede nereye başvurabilir bilginizı bekliyorum

 9. benımde 3 tane kızım var esım işsiz bende ev hanımıyım kırada oturuyorum buyuk kızım ortaokula gıdıyo ve 2 ayda 150 tl verıyolar cok az 3 tane kız cocuguna daha cok vermelerı gerekmıyomu hemde durumumuz kötu

 10. Merhaba ben 4 kz çocuk annesiyim çocuk parasına yazılım temmuz da PTT den alabileceğini söylediler. İlk defa alıcam ayın kaçında alıcamı ve miktarını söylemediler yardımcı olabilirsiniz şimdiden tşkler

 11. Yeşil kartlıyım eşim işsiz nisan ayında başvurdum çocuk aylığına ve hamilelik parasına şuan üç çocuğum var 1,15,17 yaşlarında yardımı ne zaman olabilirim yardımcı olur musunuz.

  • Merhaba, çocuk doğum parası her doğan çocuğa verilir.

   1. çocuk doğum parası=300 TL
   2. çocuk doğum parası=400 TL
   3. çocuk doğum parası=600 TL
   4 ve üstü çocuk doğum parası=600 TL’dir.

 12. Merhaba benim eşim sigortali çalışmakta ben ise ev hanimiyim ana sinifina giden 7 yasina girecek olan bir kızım var bu yardimdan bende yararlana bilirmiyim acil cevaplarsanız sevinirim iyi günler

  • Merhaba, AGİ indiriminden faydalanabilirsiniz. Eğitim parası için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Bu vakıflara yapılan başvuruda belli şartları taşımanız gerekmektedir. Öncelikle bu para sadece fakir öğrencilere verilmektedir.

 13. Merhabalar. Çalışan ,evlı bir iş kadınıyım ve 8 aylık bır evladım var . Özel sektörde çalışıyorum iş yerinin çocuk parası vermesı zorunlu mu zorunlu ise nasıl başvurabilirim.

 14. Slm ben keziban cimen esimden ayriyim ve resmen bosanmadim ve 7 cogum var en buyuk oglum babasinin yaninda 6 tanesi bende ben bakiyorum ben calismaya gidemiyorum ne yapmaliyim cok zor durumdayim

 15. Meraba eşim yeni ise basladi 2 kizin var biri3 yas bide 7 yas ilkokula gidiyor çocuk parasi verirlermi Bilgi versniz seviniriz

 16. Esim calismiyor 3 cocugum okuyor oglum universitrye gidiyor cocuk ayligi 80tl yatiyor cocuklarimi cok zor okutmaya cakiaiyorum

 17. Merhabalar eşim özel banka çalışanı doğumdan sonra asgari ücretle çalışan annelere verilen çocuk yardımı parası alabilir mi
  Not: özel sigortali

 18. 5 tane çocuğum var senede bir sefer para yardımı veriyorsunuz isim yok hamallık yapıyorum neden böyle oluyor

 19. Selamun aleyküm AGı zorunlumu acaba ben 9 aydır almıyorum çalıştığım yerden sgk lıı çalışanım ben çalışıyorum eşim ev hanımı 1 yaşında oğlumuz var bilgi verirseniz sevinirim iyi günler diliyorum saygılar…

  • AleykumSelam Özgür Bey, evet AGI sizin hakkınızdır ve işvereniniz bunu size vermek zorundadır.148 TL AGI ücreti almanız gerekmektedir. Bu hakkınızı işvereninizden isteyiniz. Saygılar bizden, Teşekkürler

 20. merhabalar biz yeşil kartlıyız 3 tane çocugum var biri ortaokula gidiyor digerleri küçük oldugu için gitmiyorlar eğitim parasına basvursam alabilirmiyim

 21. mrb yeni kızım oldu 4 aylık çocuk yardım talebinde bulundum. işsiz ve kirada olmama ragmen talebim rededilmiş ne yapmam gerekir cvp yazarsınız umarım

 22. Merhabalar üniversite öğrencisinin hukuk bölümünde yakın zaman içerisinde doğum yapacağım yardim alma hakkım varmi

 23. Merhabalar benimde 2012,2014 yıllarında Çocuklar var süt parası birkere aldım ama 6ay gibi ala bilyormuşuz şimdi baş vurupta ala bilirmiyim. Ala bilirsem nasıl yapmalıyım

 24. Merhabalar öncelikle bole yazılar paylaştığıniz icin size teşekkür ederim. Esim sigortali isci ama parasini gunluk aliyor. Çalıştığı yer arkadasinin is yeri arkadaşı olduğu için agi parasini solemiyor bile ben bu yardimi baska sekilde nasil alabilirim. Hakkimizi almak istiyorum

  • Merhaba efendim, teşekkürler ilginiz için. Agi paranızı istemeniz hakkınızdır fakat işveren paranızı vermiyor ise yargı yolu ile faizi hesaplanarak geçmiş ödenmeyen agi tutarlarını alabilmeniz mümkün.

 25. Esim halkeitimde usta ogretici ben muftulukte fahri calisiyorum. okuyan 4 cocugum var egitim yardimi alabilirmiyim ne yapmam lazim

  • Merhaba, çocuk parası alabilmeniz için maddi açıdan zayıf olmanız gerekmekte. Fakat yeni çıkan çocuk bakım parası uygulamasından yararlanabilirsiniz.

 26. Benim bu ay çocuk param yatmamis kaymakamlığa gittim herşey aktif halde onlarda neden yapmadığını bilmiyorlar banada yardim edebilirmisiniz ?

 27. Mrb hocam . Bolu’dan yazıyorum iki tane oğlum var eşim %40 engelli sadece üç aylığı var çalışamıyor bende çalışmıyorum acaba iki oğlum için de yardım alabilirmiyim 1.5 ve 3 yaslarindalar bide her ay mı alınıyor onu öğrenmek istiyorum. Cevaplarsaniz sevinirm tskler iyi günler

 28. Merhaba benim iki cocugum var biri 2 biride 5 yaslarinda 5yasindaki oglum okul oncesi okuyor o nun icin para ala bilirmiyim esim calismiyor sosyal guvencemde yok ne yapa bilirim yardim ederseniz sevinirim

   • Can bey bnada cvp verirseniz cok sevinirim 2 kizim var buyugu 1. Sinifa gidiyor ev hanimiyim esim asgari ucretle calisiyor agi almiyor ogrenci parasi alabilirmiyim tesekkur ederim simdidenn

    • Merhaba Hatice Hanım evet alabilirsiniz bunun için ilçenizde ki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına, ilçe kaymakamlığına yardım için başvuru yapabileceğiniz gibi eşiniz AGİ için SGK ye başvuruda bulunabilir.

 29. İyi akşamlar ben universitede okuyorum benden küçük okula giden 4 kardeşim daha var bu yardımlardan faydalanabilir miyiz hepimiz kızız babam okutamıyor bizi

 30. İyi günler 3 ve 8yaşinda 2çocugum var cocuk yardimi adi altinda para aliyorum 1yildir ama ptt de verdikleri parabir ay diger ayi tutmuyor ilk zamanlar 150tl 70tl 100tl alirken son 3aydir sadece 35tl veriyorlar ve her ay degil 2ayda almam gerektigini soylediler bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

 31. 2 Çocuk annesi bekar bir bayanım 2001 doğumlu bir kızım 2008 doğumlu bir oglum var.Tek başına kapıcı dairesinde kirada oturmaktayım kızım bir devlet kurumunda kalıyor oğlum ise benimle birlikte ,kapıcı dairesi olduğu için muhtara kayıtım yok kendi anne ve babamın yanında muhtar kayıtım var.Özel sektörde sigortalı olarak çalışmaktayım. Sigortalı olmam birde annemlerle birlikte oturuyor görünmem devletten yardım almama engel gösteriliyor 2008 doğumlu olan oğluma okul yardımı yada çocuk yardımı vs.alamıyorum yardımcı olmanızı bekliyorum.

 32. Subat 2015 dogumlu oglum cocuk parasi icin basvurdum yararnanamassiniz dendi ne kadar dogru acaba ne yapmaliyim. Dogum parasi bile almadim

  • Esma Hanım, devletin ilgili kurumlarına yardım talebinde bulunabilirsiniz. Öncelikle blunduğunuz ilçe kaymakamlığına ve sonrasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına muraacatta bulununuz.

   • Meraba ben esimle 2yildir ayriyim bi oglum var 5 yasinda sartli saglik yardimi kabul oldu yeni yanliz dogum hastanede oldun1defaya mahsus 70 tl ve 500 tl alabilirmiyim ne olur durum 2012 aralik dogumlu

 33. Iyi akşamlar. Ben iki çocuğuma 880tl almaktayim eşimden ayriyim. Kızım dört oğlum birbucuk yaşında. Seneye kızım anaokuluna gitcek acaba maaş artcakmi duyduğuma göre okula baslayanlarinki artıyormuş anaokuluna gidince bi artma olmuyormuş bunla ilgili bi bilginiz varmi acaba şimdiden teşekkürler

 34. Benim üçüzlerim var eşim asgari ücretle çalışıyor 400 TL servis parası veriyoruz sigorta var diye hiç bir vardida bulununyorlar peki soruyorum okul uzak 400 TL servis parası 400 lira fatura 600 TL ile bu çocukların hangi ihtiyacını görebilirsiniz bu nasıl düzen anlamadım

 35. Merhaba 2 tane 1 kız 1 erkek cocugum var oglum orta okula gıdıyor kızım lıse esımden bosandım babaları nafakalarını odemıyor ben tekrar evlendım okul parası ala bılırmıyım

 36. Merhabalr eşim insaatta calışıo ve sigortalı maaş bize yetmıyor acaba herhangi bir yardımdan yararlanırmıyım nereye basvurmalıyım lutfen cvb verin

  • Bulunduğunuz ilçenin sosyal yardımlar vakfına başvuruda bulunmanız veya kaymakamlıktan yardım almanız en doğrusu. Bunun için ilgili birimlere kimliğiniz ile giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Sizden bir takım evraklar istenecek ( ikemetgah gibi ) sonrasında ise gerekli görülür ise maaş bağlanacaktır.

 37. merhabalar üç çocuğum var biri lise biri ortaokul biri ilkokula gidiyor eşim asgari ücretle çalışıyor bu eğitim yardımından alabilirmiyim alabilirsem nereye başvurmam gerekiyor

 38. Merhaba bnm eşim inşaatta çalışıo ve sigortalı kızım dokuzuncu ayın on sekizine 2014 De dogdu dogum parası alabiliyormuyum süt parasıda almadm acaba onuda simdi alabilirmiyim birde uc ayda yada iki ayda bir cocuk parası alınıyormuş bundan yararlanırmym cvb bklyrm

  • 2014 de doğan çocuk için bu yardımdan yararlanamazsınız ve 3 ayda bir çocuk yardımı bulunmamakta, aile sosyal politikalar bakanlığı yada bulunduğunuz ilçede ki sosyal yardımlar vakfından bir defaya mahsus yardım alma şansınız var 500 TL bunun için başvuruda bulunmalısınız

   • Benim eşim engelli 5tane çocuğum var 3tane okuyor maddi durum çok kötü kiracıyim benim çocuk maaşı m durdurulmuş 1senedir alamıyorum başvurumu yaptım çekmedigim para hesabıma yatarmi öğrenmek istiyorum

  • başvuruda bulunmuşanız büyük ihtimal paranız bankaya yatmıştır kontrol ediniz, bu kadar süre içerisinde yatmamasına imkan yok.

 39. Merabalar benim yigenim lise 1 e gidiyor anne sgkli calisiyor baba calismiyor anne baba ayri bu ogrenim parasindan alabilir mi alirsa ne yapmamiz gerekiyor

 40. asgari ücretli çalışan ve asgari ücretten daha az maaş alan emeklilerin okuyan çocuğuna da öğrenci yardımı yapılması gerek ama SGK LI isen o ailelenin okuyan çocuklarına yardım yapılmıyor tok açın halini acıkmadıkça anlamaz vermeyen utansın

  • Bulunduğunuz ilde ki veya ilçede ki aile sosyal yardımlaşma vakfına başvurabilirsiniz, hangi ilçe olduğunu belirtirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz. teşekkürler

 41. Selam bnım İKİ cocugun var esımden bosanma 4sene oldu mahkeme İkisine 400tl nafaka verdi ama eski esım hıc vermedı bn YENİDEN evlendim calısıyorum sımdı esımden BİRLİKTE hem calısıp hm cocuklara bakıyoruz onunda 3cocugu var hepsi okula gıdıyor buz bundan okul parasına yararlanabilir mıyız bıda nafaka ıcın napMAM gerek tesekkuredrım

  • Okul parasından yararlanabilirsiniz bunun için Sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfına muraacat etmeniz yeterlidir. Nafaka konusunda bir avukat ile görüşmeniz en doğrusu. Teşekkürler

  • Agi; asgari geçim indirimidir ve işveren tarafından ödenir.
   Bekar – 123,52 TL
   Evli, eşi çalışmayan, çocuksuz – 148,23 TL
   Evli, eşi çalışmayan 1 çocuklu – 166,65 TL
   Evli, eşi çalışmayan 2 çocuklu – 185,28 TL
   Evli, eşi çalışan, çocuksuz – 123,52 TL
   Evli, eşi çalışan, 1 çocuklu – 142,05 TL
   Evli, eşi çalışan, 2 çocuklu – 160,58 TL

 42. Ben esimden ayrıyım kızımın velayeti bende babamdan maaş alıyorum ama az miktar yetmiyo calısamıyorumda benim aylıgım var diye yardım yaparlarmı cocuk parası

 43. Merhabalar benim 2.çocuğum icin cocuk parasi başvurusu yaptim sgk ya ordan hesabimA 122 tl para yatmis ikinci cocukta 400 tl yi almam icin ne yapmam gerekli iyi aksamlar

  • Merhaba, tekrar başvuru yapmanız yeterli. Bunun için aile ve sosyal bakanlığı web sitesinden doğum yardımı başvuru dilekçesini doldurmalısınız. Dilekçeyi doldurduktan sonra bulunduğunuz yerde ki aile sosyal bakanlığı il müdürlüğüne giderek işlemlerinizi tamamlamanız gerekir.Eğer özel kurum değil de bir devlet dairesinde çalışıyorsanız görev yaptığınız iş yerine başvurunuz yeterli olacaktır. Saygılar

 44. Merhaba bebegim 6 aylik ben 300 tl dogum parasi aldim . Ama duyduguma göre babanin maasa da ek para yatiyormus 40 tl gibi miktar her ay ne kadar dogru neyapmak lazm dogruysa

  • Merhaba, babanın maaşına öyle bir para geçmiyor. İşyerine doğum bilgisi verilerek AGİ hakkınızı kullanmalısınız. Her çocuk için bu oran artmaktadır.

 45. İyi akşamlar benim 6bucuk yaşımda oğlum var bu doğum parası veriliyorMuş ilk çocuğa 300 yazıyor ben basvurabiliyormuyum

  • İyi akşamlar, yasa yürürlüğüe girdiği andan itibaren doğan çocuklar için devlet tarafından verilen bu yardımdan sizin yararlanma imkanınız bulunmamakta. Doğan çocuk için doğduktan sonra ki 3 ay içerisinde başvuruda bulunulması gerekiyor.

 46. merhaba , çalışan anneye çocuğu okul çağına gelene kadar aylık maaş veriliyor bilgisini aldım.

  doğruluğu nedir?

  böyle bir şey geçerliyse nasıl faydalanabiliriz ve ne kadar ücreti vardır acaba?

  çocuğum 2 yaşında.

 47. Merhaba 4 cocuğum var ikisi İlköğretim öğrencisi kücük kızım hidrosefali hastası acaba eşim calışmıyo bende calışamıyorum acaba bu durumda nası bi yardım alırım.

 48. İş yerinden agi alıyorum üç kızım var ve 1i ortaokul diğeri ilkokul 4 diğeride anasınıfına gidiyor. Okul yardımı parası alabilir miyim

 49. Eşim asgari ücret sgk li çalışan iki oğlum öğrenci ilk okul. Ve ortaöğretim birde küçük bebeğim var eğitim yardımından faydalanmak için nereye basvurmaliyim bu örnekten eşim sgk li olduğu için faydalanma hakkım varmıdır.

 50. Merhaba ilk eşimden ortaokulda 2okuyan oğlum var imam nikahlı eşimden 1.5 yaşında kızım ve 4çocuğuma da hamileyim işyeri sahibiyim günümüz şartlarında borçlu olduğum 25 aylık birikmiş bagkurborcum var bu durumdan nasıl yararlanabilirim

  • İmam nikahlı eşinizden olan çocuklarınız için herhangi bir yardımdan yararlanamazsınız. Eşinizin aile sosyal politikalar bakanlığına başvurmasını öneririm oradan yardımcı olabilirler.

   • 2 erkek çocuğum var 7 yaşındaki 2. Sınıfa gidiyor 12 yaşında olan da 5. Sınıfa gidiyor serbest meslek yapıyorum ne iş olursa sigorta yok ve eşimle ayrıldım çocukların vekaleti bende annelerine değil bana verildi ancak durumum olmadığı için okul masraflarını karşılayamıyorum yardım alabilirmiyim çocukların için ne türlü alabilirim

    • Bulunduğunuz ilçenin sosyal yardımlaşma derneğine yada aile sosyal politikalar bakanlığına başvurmanız sonucu yardım alabilirsiniz. Genelde kaymakamlık binalarında olur bu tür birimler, araştırmanızı öneririm.

 51. Benim oğlum var ilkokul 3 e gidiyor velayeti bende boşandıktan sonra babadan verilen nafaka yardımını daimi işi olmadığından hiç alamadım bende çalışmıyorum oğlum için okul yardımı alabilirmiyiz

 52. Slm benim mesleğim berber lik yapıyorum üç kızım var birisi lise bir birisi ortasınıf yediye gidiyor birisi üç yaşında ben bağkur ödüyorum işyerim de basit usul ev kira dükkanım kira elektirik su doğal gaz bağkur mutfak giderleri çocukların okul masrafları vesayire yetişmek mümkünmü yardım istiyorum sayğılarımla

  • Merhaba 3 çocuğum var 5 aydır çocuk parası alamıyorum sosyal yardim vakfina baş vurdum alamadığım aylarda yatacakmi acaba cevap bekliyorum şimdiden teşekkürler

 53. Biz 5 kardesiz 2 kisi universite okuyoruz biri ortaokul da diger ikiside lisede biri 14 yasinda biri 18 yasinda aldığımız yardim 80 tl neden acaba boyle oldu bu defa

 54. Asgari ucretle çalışiyorum 3 çocuğum okula gidiyor lise ortaokul ve ilkokul eşim okul yardımı alabilirmiyim işyerinden agi alıyorum

  • SGK İl müdürlüğüne başvurarak bu imkandan yararlanabilirsiniz.
   İlköğretimdeki kız çocuklarına 35 TL, erkeklere ise 30 TL.
   Orta öğretimdeki kız çocuklarına 55 TL, erkeklere ise 45 TL verilmektedir.

   • Merhaba benim 4 cocuğum var 4 oku 2 lise 2 ortaokul okuyo cocuk yardımı alıyordum şu an almıyorum okuyan cocuk yardımı kesılmış diyorlar acaba dogrumu yardımcı olursanız sevinirim caresızim bu gidişle okula gonderemem

   • Merhaba ben sigorta lı çalışıyorum eşim ev hanımı 2 çocuğum var ikiside ortaöğretim de okuyor eşim çocuk parasını almaya gittiğinde 3 aylık toplam 70 TL vermişler bu verilmesi gereken miktarmı cevap larsanız sevinirim teşekkürler

 55. Ev hanimiyim esim calisiyor askari ucret durumum iyi degil iki oglum var bir 4de bir 3 e gidiyor yardim istiyorum yardimci olursaniz sevinirim

   • Bağlı olduğunuz özel şirkete veya kuruma durumu bilfirmeniz gerekmekte. Aile durum bildirimi formunu eksiksiz doldurmalısınız daha sonra işveren başvurunuzu yapmalı. Bu şekilde AGI alabilirsiniz.

    • Merhabalar ben eşimden 5 yıldır Ayriyim ve 3 çocuğum var velayetleri Bnde üçüde okula gidiyor iki kiz bir erkek nasil bir yardım alabilirim çalışmıyorum da yardımcı olur musunuz

  • 4Merhaba ben ev hanımın eşimi sigortalı ben yeşil kartiliyim 7 tane çocuğum var okula gidiyor lar Madi durum yok nasıl yardım alabilirim nereye başvurdum şimdiden teşekkür ederim

1 Trackbacks & Pingbacks

 1. PTT Çocuk Parası Ne Zaman Yatar? Sorgulama yapma - Banka Kredi Notu

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*