Banka Kredi Notu

Çocuk Parası Alma 2018 (Doğum Parası ve Okul Parası)

Çocuk Parası Alma 2017 Doğum parası ve Okul Parası

Yeni doğan çocuklar için devletin vermiş olduğu paraya çocuk parası denmektedir. Çocuk Parası Alma 2018 (Doğum parası ve Okul Parası) -Çocuk parası devletin ödeneklerinden karşılanan ve ailelere maddi destek sağlayan bir uygulamadır. Bu ödeneklere göz atmak gerekirse öncelikle çocuk doğduktan sonra Doğum parası alma, Çocuk doğduktan sonra vergi indirimi yani AGİ almak diğeri ise de çocuk okula başladıktan sonra alınan paradır.  Bu yazımızda bu çocuk parası alma şartlarını bu parayı nasıl ve nereden alacağınızı açıklayacağız.  Maddeler halinde ve en ince ayrıntısına kadar çocuk parasını ele alacağız.

1. Çocuk Doğum Parası Alma (Çocuk Parası Alma 2018)

Çocuk doğum parası her doğan çocuğa verilen bir paradır. Daha önceleri sgklı olarak çalışan işçilere SGK çocuk doğum parası olarak belli bir miktar çocuk parası veriliyordu. Ancak AK Parti seçim vaatlerinde çocuk yapan ailelere ciddi bir doğum parası vermektedir. Yeni doğan bir çocuğunuz varsa bu ücretlendirme şu şekildedir.

 • 1. çocuk doğum parası=300 TL
 • 2. çocuk doğum parası=400  TL
 • 3. çocuk doğum parası=600 TL
 • 4 ve üstü çocuk doğum parası=600 TL’dir.

Bu uygulama 2015 Mayıs ayında başladı. ve bu tarihten itibaren çocukları olan aileler bağlı oldukları Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne yazılı olarak başvurmaları halinde anneye veriliyor. Öncelikle yapmanız gereken çocuğunuz doğduktan sonra doğum raporunu alıp Nüfus Müdürlüğüne gitmeniz ve Nüfus müdürlüğünden çocuğunuzun kimliğini çıkartmanızdır.

T.C kimlik numarasını çıkardıktan sonra Anne ve Babanın kimlik belgeleri ile Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne giderek yazılı başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruyu Anne veya Baba yapabilir eğer devlet dairesinde çalışıyorsunuz başvuruyu çalıştığınızın kurumun İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğüne yapmanız gerekmektedir. başvuru yapıldıktan sonra kurumunuz başvurunuzu üst yazı ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne göndermektedir. 2015 mayıs öncesinden devlet kurumlarında çalışan işçi ve memur personele kurum doğum parası veriyor iken  artık bu uygulamadan sonra kurum bir kez daha doğum parası vermemektedir.

Başvuru yapıldıktan sonra gerekli iletişim bilgilerinizi mutlaka girmeniz gerekmektedir. Çocuk doğum parası anne hesabına PTT’ye yatırılır. Para yatırıldıktan sonra sms ile bilgilendirme yapılır. En geç 1 ay içerisinde yatırılır.

Ptt Çocuk Parası Ne Zaman Yatar? 

Ptt çocuk parası ne zaman yatar ? Başlıklı konumuzdan doğum parası ücretlerinin ne zaman yatacağını ve ayrıca sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

2. Çalışanlar Çocuk parası alma AGİ indirimi 2018

Çalışan aileler içinde ayrıca maaştan yararlanma imkanı bulunmaktadır. Eğer SGK’lı olarak çalışıyorsanız devletin size sunduğu vergi indiriminde yararlanabilirsiniz. Öncelikle belirtmeliyiz bu vergi indirimindan yani AGİ’den herkes yararlanamakta bekarlar dahi… Madem bekarlarda ilgileniyorsa bizimle ne alakası var sorabilirsiniz. Bekarlar da yararlanıyor ancak oranlar farklı, Bir çok farklı oran verilmektedir. AGİ (Asgari Geçim İndirimi) bu para maaşınızından kesilen vergiden kesilir. 2018 Agi tablosu aşağıda ki gibidir.

Bekar Çalışan
152,21 TL
Evli ve Eşi Çalışmayan
182,66  TL
Evli, Eşi Çalışmayan ve 1 Çocuk Sahibi
205,49 TL
Evli, Eşi Çalışmayan ve 2 Çocuk Sahibi
228,32 TL
Evli, Eşi Çalışmayan ve 3 Çocuk Sahibi
258,76 TL
Evli, Eşi Çalışmayan ve 4 Çocuk Sahibi
258,76TL
Evli ve Eşi Çalışan
152,21 TL
Evli, Eşi Çalışan ve 1 Çocuk Sahibi
175,04 TL
Evli, Eşi Çalışan ve 2 Çocuk Sahibi
197,88 TL
Evli, Eşi Çalışan ve 3 Çocuk Sahibi
228,32 TL
Evli, Eşi Çalışan ve 4 Çocuk Sahibi
243,54 TL

Agi tutarları yukarıda ki gibidir,  Öncelikle bu oran maaşınıza en sonra yansır, Maaş bordosunu elinize alın en sonra kelimde net ücret diye tutar var. Bu vergi kesildikten sonra kazancınız bir altında ki ise Ödenecek tutar yazılıyor bu tutar ise AGİ indirimi düşüldükten sonra hesabınıza yansan kısımdır. Genellikle ödenecek tutarın hemen üstünde bu agi miktarı yazılıyor. Görüldüğü gibi yeni çocuklar için oranlar değişiyor. ve net olarak maaşınızı yansımaktadır.

Eğer ki devlet memuru veya kadrolu çalışan iseniz çocuk parası adı altında da ödeme alıyorsunuz her bir çocuk için aylık olarak hesabınıza yansımaktadır.

3. Çocuk Okul Eğitim Parası Alma

Çocuk Parası Alma 2017 Doğum parası ve Okul Parası – Okulda okuyan öğrencilere verilen bu paraya çocuk yardımı veya Şartlı nakit transferi parası denmektedir. Sosyal devlet anlayışı kapsamında ayrıca çocukların ve ailelerin eğitime teşvik adı altında verilen bu para eğitim gören çocuklara verilmektedir. Eğitim parası için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Bu vakıflara yapılan başvuruda belli şartları taşımanız gerekmektedir. Öncelikle bu para sadece fakir öğrencilere verilmektedir.  Şartları karşılamanız halinde başvurunuzu bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapınız. Onaylandıktan sonra her ay annenin adına PTT’ye yatırılır ve anne PTT’ye giderek çocuk parasını alabilir.

İlköğretime devam eden erkek/ayda 30 YTL

İlköğretime devam eden kız/ayda 35 YTL

Orta öğretime devam eden erkek/ayda 45 YTL

Orta öğretime devam eden kız/ayda 55 YTL

Çocuk parası ilköğretim ve orta öğretim öğrencilerine verilmektedir.  Ülkemizde kızların okutulma oranı az olduğundan dolayı devlet kız öğrencilere daha fazla eğitim parası vermektedir.

Yukarı da görüldüğü gibi bir Devlet çocuklara üç kalemde ödeme yapmaktadır. Öncelikle birinci kalemde yer alan çocuk doğum parası ister fakir ister zengin ayrımı yapılmaksızın bütün ailelere verilmektedir. Doğum parasını almanızı için yapmanız gereken tek şey yazılı başvuruda bulunmak. İkinci çocuk parasında ise sgklı olarak maaşlı çalışan olmanız halinde herkese verilmektedir.

Üçüncü çocuk parası yani Şartlı Eğitim Yardımı ise sadece fakir öğrencilere verilmektedir.

Çocuk Parası Uygulaması

Dünya’da genç nüfusun azalması ile birlikte Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de bu işe önem gösteriyor ve ailelerin çocuk yapmalarını istemektedir. Türkiye diğer Avrupa ülkelerine göre daha genç bir nüfusa sahip olmasına rağmen gelirin düşmesi ile birlikte artık Türkiye’de çocuk sayıları azalmakta ve doğum oranı düşmektedir. Türkiye’de bu görev hem devlet hemde hükümet şartlarından biri olmuş halde. Cumhurbaşkanı Erdoğan her konuşmasında 3 çocuk vurgusu yapmakta ve buna bağlı olarak önemli devlet desteği sağlanmaktadır. Öncelikle her çocuk için devletten para alıyorsunuz, doğum parası olarak, Daha sonra maaşlı işte çalışıyorsanız devlet buna bağlı olarak Asgari Geçim İndirimi (AGİ) vermektedir. 2016 yılında önemli bir artış olmuştur. ve eğer maddi durumunuz iyi değilse çocuk okula gittiğinde harçlığı devlet tarafından karşılanmaktadır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 145 YORUM
 1. Keziban isliyen dedi ki:

  Merhabalar ben eşimden 4.5 yıl önce ayrıldım, 2 kızım var. Üçümüz kalıyoruz, evim kira babadan kalan az miktarda maaş alıyorum fakat yetiremiyorum başka yardım alabilirmiyim? Teşekkür ederim şimdiden.

 2. safiye dedi ki:

  ben eşimden ayrıldım 2014 yılında bir kızım oldu ama parası kaldı nasıl alabilirim velayeti bende kızımın

 3. Nurcan dedi ki:

  Merhaba ben eşimden ayrıyım henüz bosanma aşamasındayız bu oğlum var 11 aylık annemlerle kalıyorum şimdilik herhangi bu gelirim yok annemlerınde pek durumu yok . çocuğum için herhangi bu yardım alabılırmıyım yardımcı olur musunuz lütfen çok zor durumdayım

 4. OKTAY dedi ki:

  mhbl ben oktay benim iki kızım var birisi 7 yasinda büyüğü de 11 yaşında ikiside okula gidiyor ve küçük kizimda kas hastasi dmd koyuldu acaba yardımcı olursanız sevinirim eşim çalışmıyor küçük kızımın 100de 68 kas hastaligi var ne yapmam lazım nasıl bir yardım alabilirim

 5. muhammet dedi ki:

  mrahaba ne ben nede eşim çalışmıyoruz herhangi bir çocuk yardımı alabiliyormuyuz çocuk ilkokula gidiyor belen varsa bir cevab yazısın saygılar.

  1. Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına, ilçe kaymakamlığına yardım için başvuru yapabilirsiniz.

 6. Müzeyyen dedi ki:

  MBR. Benim İki kızım var biri 2009’lu ilkokul 3sinafa gidiyor diğeri 2013’lu okula gitmiyor. Eşim ve ben asgari ücretle sigortalı yerde calismaktayiz. İkimizde herhangi birimiz çalıştığımız yerden çocuk parası alma yetkiniz var mı? Bilgi verirseniz sevinirim.

 7. Kamil Yilmaz dedi ki:

  İş sizim iki çocuğum var annem ssklı diye eşim yardım parası almıyor ne yapmam gerekiyor

 8. Huseyin dedi ki:

  S.a
  09.10.2015 tarihinde ilk cocugumuz oldu. Biz Temmuz 2017 yilina kadar dogum parasi icin basvuru yapmadik. Asagi yukari iki yil olmak uzere.. su an basvuru yapip dogum parasini alabilirmiyiz?

  1. kenan yilmaz dedi ki:

   Merhaba, Doğan çocuk için doğduktan sonra ki 3 ay içerisinde başvuruda bulunulması gerekiyordu.

 9. Seda dedi ki:

  Merhaba 6. Sınıfa giden bi kızım var babasıyla ayrıldık 5 yıl önce babam memur emeklisi babamla kalıyoruz ben calismiyorum yardim alabilirmiyim alabilirsem nereye başvurmalıyım . Teşekkürler…

  1. kenan yilmaz dedi ki:

   Merhaba, ilçenizde bulunan sosyal yardımlar vakfına veya aile sosyal politikalar bakanlığına başvuru yapabilirsiniz.

 10. ceylan dedi ki:

  eşim dışardan kendi sigortasını yatırıyo Bağkur lu 2 ve 3 yaşında kızlarım var çocuk parası alabilirmiyim

  1. kenan yilmaz dedi ki:

   Merhaba, Bulunduğunuz ilçenin sosyal yardımlaşma derneğine yada aile sosyal politikalar bakanlığına başvurmanız sonucu belli şartları taşımanız halinde alabalirsiniz.

 11. Ali dedi ki:

  Iyi akşamlar benim 4 yaşında kızım var bide 1 aylık kızım var 1cide cocuk parası almadim 2cide 2sini bir alirmiyim

  1. kenan yilmaz dedi ki:

   Merhaba , maalesef alamazsınız doğan çocuk için doğduktan sonra ki 3 ay içerisinde başvuruda bulunulması gerekiyor. 1 aylık kızınız için başvuruda bulunabilirsiniz.

 12. Azime kör dedi ki:

  Merhabalar benim üç çocuğum var ilki 2009 ikincisi 2011 üçüncüsü 2013 doğumlu ben bunların hiç birinde doğum parası almadım bilmiyordum daha doğrusu böyle birşeyin olduğunu şuan basvursam alabilirmiyim vede nereye başvurabilir bilginizı bekliyorum

  1. kenan yilmaz dedi ki:

   Merhaba, Doğan çocuk için doğduktan sonra ki 3 ay içerisinde başvuruda bulunulması gerekiyordu.

 13. ilknur karakoc dedi ki:

  neden cvp gelmıyo

 14. ilknur karakoc dedi ki:

  benımde 3 tane kızım var esım işsiz bende ev hanımıyım kırada oturuyorum buyuk kızım ortaokula gıdıyo ve 2 ayda 150 tl verıyolar cok az 3 tane kız cocuguna daha cok vermelerı gerekmıyomu hemde durumumuz kötu

 15. Arzu dedi ki:

  Merhaba ben 4 kz çocuk annesiyim çocuk parasına yazılım temmuz da PTT den alabileceğini söylediler. İlk defa alıcam ayın kaçında alıcamı ve miktarını söylemediler yardımcı olabilirsiniz şimdiden tşkler

 16. Meryem dedi ki:

  Yeşil kartlıyım eşim işsiz nisan ayında başvurdum çocuk aylığına ve hamilelik parasına şuan üç çocuğum var 1,15,17 yaşlarında yardımı ne zaman olabilirim yardımcı olur musunuz.

 17. sevil coban dedi ki:

  eşim işsiz 3cocugum var 1ilk eşimden diget 2side 2ci eşimden cocuk parası alıyorum başka yardım alabilirmiyim peki

  1. kenan yilmaz dedi ki:

   Merhaba, Bulunduğunuz ilçe kaymakamlığına ve sonrasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına muraacatta bulunabilirsiniz.

 18. Ebrar dedi ki:

  Merhaba benim 3 yasinda kizim 10 aylik oglum var kiradayim esim askeri ucret aliyo maddi yardim alabiliyomuyom .

  1. kenan yilmaz dedi ki:

   Merhaba, ilçenizde bulunan sosyal yardımlar vakfına veya aile sosyal politikalar bakanlığına başvuru yapabilirsiniz.

 19. Hilal şimşek dedi ki:

  Doğum parası kaç hakim var

  1. kenan yilmaz dedi ki:

   Merhaba, çocuk doğum parası her doğan çocuğa verilir.

   1. çocuk doğum parası=300 TL
   2. çocuk doğum parası=400 TL
   3. çocuk doğum parası=600 TL
   4 ve üstü çocuk doğum parası=600 TL’dir.

 20. Hilal şimşek dedi ki:

  Mrb ben düğüm yaptım 600 tl düğüm parası aldım şimdilik hamileyim düğüm parası birdaha alabilirim

  1. kenan yilmaz dedi ki:

   Merhaba, çocuk doğum parası alabilirsiniz.

 21. Zehra dedi ki:

  Merhaba benim eşim sigortali çalışmakta ben ise ev hanimiyim ana sinifina giden 7 yasina girecek olan bir kızım var bu yardimdan bende yararlana bilirmiyim acil cevaplarsanız sevinirim iyi günler

  1. kenan yilmaz dedi ki:

   Merhaba, AGİ indiriminden faydalanabilirsiniz. Eğitim parası için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Bu vakıflara yapılan başvuruda belli şartları taşımanız gerekmektedir. Öncelikle bu para sadece fakir öğrencilere verilmektedir.

 22. Hatice dedi ki:

  Slm benim üç çocuğum var. Okul parası alıyorum. Yeşil kartım var. Başka hangi yardımda faydalanabilirim?

 23. Hilal dedi ki:

  Merhabalar. Çalışan ,evlı bir iş kadınıyım ve 8 aylık bır evladım var . Özel sektörde çalışıyorum iş yerinin çocuk parası vermesı zorunlu mu zorunlu ise nasıl başvurabilirim.

 24. Keziban cimen dedi ki:

  Slm ben keziban cimen esimden ayriyim ve resmen bosanmadim ve 7 cogum var en buyuk oglum babasinin yaninda 6 tanesi bende ben bakiyorum ben calismaya gidemiyorum ne yapmaliyim cok zor durumdayim

 25. Yeter dedi ki:

  Meraba eşim yeni ise basladi 2 kizin var biri3 yas bide 7 yas ilkokula gidiyor çocuk parasi verirlermi Bilgi versniz seviniriz

 26. Sema dedi ki:

  Ben evliyim 5 cocugum var esim calisiyor sigortali asgari ucret aliyor isveren agiyi vermiyor nasil yapabilirim

  1. Can Kesik dedi ki:

   Merhaba;

   işverenli öncelikler görüşün eğer ikna olmasa avukatan bilgi alın.

 27. Gulsin dedi ki:

  Esim calismiyor 3 cocugum okuyor oglum universitrye gidiyor cocuk ayligi 80tl yatiyor cocuklarimi cok zor okutmaya cakiaiyorum

 28. Selvan dedi ki:

  Benim oğlum 1.2010 doğumlu 2.2014 doğumlu henüz almadım dogum parasi şimdi başvurma alabilirmiyim

 29. Şükrü özer dedi ki:

  Merhabalar eşim özel banka çalışanı doğumdan sonra asgari ücretle çalışan annelere verilen çocuk yardımı parası alabilir mi
  Not: özel sigortali

 30. Şuayip erdoğan dedi ki:

  5 tane çocuğum var senede bir sefer para yardımı veriyorsunuz isim yok hamallık yapıyorum neden böyle oluyor

 31. Özgür dedi ki:

  Selamun aleyküm AGı zorunlumu acaba ben 9 aydır almıyorum çalıştığım yerden sgk lıı çalışanım ben çalışıyorum eşim ev hanımı 1 yaşında oğlumuz var bilgi verirseniz sevinirim iyi günler diliyorum saygılar…

  1. Can Kesik dedi ki:

   AleykumSelam Özgür Bey, evet AGI sizin hakkınızdır ve işvereniniz bunu size vermek zorundadır.148 TL AGI ücreti almanız gerekmektedir. Bu hakkınızı işvereninizden isteyiniz. Saygılar bizden, Teşekkürler

 32. ayla dedi ki:

  merhabalar biz yeşil kartlıyız 3 tane çocugum var biri ortaokula gidiyor digerleri küçük oldugu için gitmiyorlar eğitim parasına basvursam alabilirmiyim

 33. metin dedi ki:

  mrb yeni kızım oldu 4 aylık çocuk yardım talebinde bulundum. işsiz ve kirada olmama ragmen talebim rededilmiş ne yapmam gerekir cvp yazarsınız umarım

 34. Semra şeker dedi ki:

  Merhabalar üniversite öğrencisinin hukuk bölümünde yakın zaman içerisinde doğum yapacağım yardim alma hakkım varmi

 35. Sultan dedi ki:

  Merhabalar benimde 2012,2014 yıllarında Çocuklar var süt parası birkere aldım ama 6ay gibi ala bilyormuşuz şimdi baş vurupta ala bilirmiyim. Ala bilirsem nasıl yapmalıyım

 36. Ayse dedi ki:

  Merhabalar öncelikle bole yazılar paylaştığıniz icin size teşekkür ederim. Esim sigortali isci ama parasini gunluk aliyor. Çalıştığı yer arkadasinin is yeri arkadaşı olduğu için agi parasini solemiyor bile ben bu yardimi baska sekilde nasil alabilirim. Hakkimizi almak istiyorum

  1. Can Kesik dedi ki:

   Merhaba efendim, teşekkürler ilginiz için. Agi paranızı istemeniz hakkınızdır fakat işveren paranızı vermiyor ise yargı yolu ile faizi hesaplanarak geçmiş ödenmeyen agi tutarlarını alabilmeniz mümkün.

   1. Ayse dedi ki:

    Is verenin hatasi degil esim arkadasinin is yeri oldugu icin istemiyor. Baska bi yol ile alabilirmiyiz acaba

 37. dilek kermen dedi ki:

  mrb benim esimin bagkur borcu oldugum dogum parasi ve sut parasi almdm bu para her anneye verilmiyomu bilgi verrmsnz

  1. Can Kesik dedi ki:

   Evet her anneye verilmektedir, dediğiniz durumlar etkilemez.

 38. solmaz dedi ki:

  Mrb ben 4 aydir egitim parasi alamiyorum . bu gidişle cocuklarimi okula gonderemiyecem

 39. Aynur dedi ki:

  Esim halkeitimde usta ogretici ben muftulukte fahri calisiyorum. okuyan 4 cocugum var egitim yardimi alabilirmiyim ne yapmam lazim

  1. Can Kesik dedi ki:

   Merhaba, çocuk parası alabilmeniz için maddi açıdan zayıf olmanız gerekmekte. Fakat yeni çıkan çocuk bakım parası uygulamasından yararlanabilirsiniz.

 40. Fatmanur dedi ki:

  Benim bu ay çocuk param yatmamis kaymakamlığa gittim herşey aktif halde onlarda neden yapmadığını bilmiyorlar banada yardim edebilirmisiniz ?

 41. merve dedi ki:

  Mrb hocam . Bolu’dan yazıyorum iki tane oğlum var eşim %40 engelli sadece üç aylığı var çalışamıyor bende çalışmıyorum acaba iki oğlum için de yardım alabilirmiyim 1.5 ve 3 yaslarindalar bide her ay mı alınıyor onu öğrenmek istiyorum. Cevaplarsaniz sevinirm tskler iyi günler

 42. Üzeyir şekerci dedi ki:

  3 çocuklarim var biri lise 3 biri lise 1 biri 2 yaşında asgari ücret alıyorum çocuk parası alabilir miyim

 43. Tuba dedi ki:

  Merhaba benim iki cocugum var biri 2 biride 5 yaslarinda 5yasindaki oglum okul oncesi okuyor o nun icin para ala bilirmiyim esim calismiyor sosyal guvencemde yok ne yapa bilirim yardim ederseniz sevinirim

  1. Can Kesik dedi ki:

   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuruda bulunabilirsiniz.

   1. Hatice dedi ki:

    Can bey bnada cvp verirseniz cok sevinirim 2 kizim var buyugu 1. Sinifa gidiyor ev hanimiyim esim asgari ucretle calisiyor agi almiyor ogrenci parasi alabilirmiyim tesekkur ederim simdidenn

    1. Can Kesik dedi ki:

     Merhaba Hatice Hanım evet alabilirsiniz bunun için ilçenizde ki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına, ilçe kaymakamlığına yardım için başvuru yapabileceğiniz gibi eşiniz AGİ için SGK ye başvuruda bulunabilir.

 44. Dilek dedi ki:

  Yeni bebeğim oldu aydan aya yardım. Alınıyormuş çok ihtiyacım var nasıl ve nereye başvurablirim

 45. Zuhal dedi ki:

  İyi akşamlar ben universitede okuyorum benden küçük okula giden 4 kardeşim daha var bu yardımlardan faydalanabilir miyiz hepimiz kızız babam okutamıyor bizi

 46. özlem dedi ki:

  İyi günler 3 ve 8yaşinda 2çocugum var cocuk yardimi adi altinda para aliyorum 1yildir ama ptt de verdikleri parabir ay diger ayi tutmuyor ilk zamanlar 150tl 70tl 100tl alirken son 3aydir sadece 35tl veriyorlar ve her ay degil 2ayda almam gerektigini soylediler bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Can Kesik dedi ki:

   Şu an için 2 ayda gibi bir durum söz konusu değil.

 47. FATMA dedi ki:

  2 Çocuk annesi bekar bir bayanım 2001 doğumlu bir kızım 2008 doğumlu bir oglum var.Tek başına kapıcı dairesinde kirada oturmaktayım kızım bir devlet kurumunda kalıyor oğlum ise benimle birlikte ,kapıcı dairesi olduğu için muhtara kayıtım yok kendi anne ve babamın yanında muhtar kayıtım var.Özel sektörde sigortalı olarak çalışmaktayım. Sigortalı olmam birde annemlerle birlikte oturuyor görünmem devletten yardım almama engel gösteriliyor 2008 doğumlu olan oğluma okul yardımı yada çocuk yardımı vs.alamıyorum yardımcı olmanızı bekliyorum.

 48. Selma dedi ki:

  Subat 2015 dogumlu oglum cocuk parasi icin basvurdum yararnanamassiniz dendi ne kadar dogru acaba ne yapmaliyim. Dogum parasi bile almadim

 49. Esma dedi ki:

  3tane kizim var biri 2nci sınıf öğrencisi biri 5 biri de 3 yaşında ve benim esim hapiste ben çok zordayim ne yapmam gerekir

  1. Can Kesik dedi ki:

   Esma Hanım, devletin ilgili kurumlarına yardım talebinde bulunabilirsiniz. Öncelikle blunduğunuz ilçe kaymakamlığına ve sonrasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına muraacatta bulununuz.

   1. Nilgun dedi ki:

    Meraba ben esimle 2yildir ayriyim bi oglum var 5 yasinda sartli saglik yardimi kabul oldu yeni yanliz dogum hastanede oldun1defaya mahsus 70 tl ve 500 tl alabilirmiyim ne olur durum 2012 aralik dogumlu

 50. Serpil dedi ki:

  Bu ay cocuk parasi odemesi varmi
  Acil cevap lutfen

 51. Banu dedi ki:

  Iyi günler benim iki cocugum var esim vefat etti cocuklarim lise son sinif cocuk parasi alabilirmiyim

  1. Can Kesik dedi ki:

   Evet alabilirsiniz bunun için başvuruda bulunmanız gerekmekte.

 52. Semra dedi ki:

  Iyi akşamlar. Ben iki çocuğuma 880tl almaktayim eşimden ayriyim. Kızım dört oğlum birbucuk yaşında. Seneye kızım anaokuluna gitcek acaba maaş artcakmi duyduğuma göre okula baslayanlarinki artıyormuş anaokuluna gidince bi artma olmuyormuş bunla ilgili bi bilginiz varmi acaba şimdiden teşekkürler

 53. güngör dedi ki:

  Eşim mavi kartlı çocuk parası alabiliyormuyum.

  1. Can Kesik dedi ki:

   Merhaba evet alabilirsiniz ilgili kuruma başvuru sağlayınız.

 54. Meryem dedi ki:

  Benim üçüzlerim var eşim asgari ücretle çalışıyor 400 TL servis parası veriyoruz sigorta var diye hiç bir vardida bulununyorlar peki soruyorum okul uzak 400 TL servis parası 400 lira fatura 600 TL ile bu çocukların hangi ihtiyacını görebilirsiniz bu nasıl düzen anlamadım

 55. Nuray dedi ki:

  Merhaba 2 tane 1 kız 1 erkek cocugum var oglum orta okula gıdıyor kızım lıse esımden bosandım babaları nafakalarını odemıyor ben tekrar evlendım okul parası ala bılırmıyım

  1. Can Kesik dedi ki:

   Merhabalar.Evet okul parası alabilirsiniz.

 56. Esra dedi ki:

  Merhabalr eşim insaatta calışıo ve sigortalı maaş bize yetmıyor acaba herhangi bir yardımdan yararlanırmıyım nereye basvurmalıyım lutfen cvb verin

  1. Can Kesik dedi ki:

   Bulunduğunuz ilçenin sosyal yardımlar vakfına başvuruda bulunmanız veya kaymakamlıktan yardım almanız en doğrusu. Bunun için ilgili birimlere kimliğiniz ile giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Sizden bir takım evraklar istenecek ( ikemetgah gibi ) sonrasında ise gerekli görülür ise maaş bağlanacaktır.

   1. Fadime k dedi ki:

    İkiz 6 yaşında oğlum var ilk okula gidiyor eşim işsiz ssk yok yardım alabilirmiyim

 57. sema dedi ki:

  merhabalar üç çocuğum var biri lise biri ortaokul biri ilkokula gidiyor eşim asgari ücretle çalışıyor bu eğitim yardımından alabilirmiyim alabilirsem nereye başvurmam gerekiyor

  1. Can Kesik dedi ki:

   evet bu imkandan faydalanmanız mümkün bunun için aile sosyal politikalar bakanlığına muracaat ediniz.

 58. Hayat dedi ki:

  Merhaba bnm eşim inşaatta çalışıo ve sigortalı kızım dokuzuncu ayın on sekizine 2014 De dogdu dogum parası alabiliyormuyum süt parasıda almadm acaba onuda simdi alabilirmiyim birde uc ayda yada iki ayda bir cocuk parası alınıyormuş bundan yararlanırmym cvb bklyrm

  1. Can Kesik dedi ki:

   2014 de doğan çocuk için bu yardımdan yararlanamazsınız ve 3 ayda bir çocuk yardımı bulunmamakta, aile sosyal politikalar bakanlığı yada bulunduğunuz ilçede ki sosyal yardımlar vakfından bir defaya mahsus yardım alma şansınız var 500 TL bunun için başvuruda bulunmalısınız

   1. Şükran dedi ki:

    Benim eşim engelli 5tane çocuğum var 3tane okuyor maddi durum çok kötü kiracıyim benim çocuk maaşı m durdurulmuş 1senedir alamıyorum başvurumu yaptım çekmedigim para hesabıma yatarmi öğrenmek istiyorum

 59. İbrahim adanır dedi ki:

  Slm bebeğimiz 5 aylık oldu gerekli bütün işlemleri yapmanıza rağmen çocuk (doğum)parasını halada alamadık ne yapmalıyım?

  1. Can Kesik dedi ki:

   başvuruda bulunmuşanız büyük ihtimal paranız bankaya yatmıştır kontrol ediniz, bu kadar süre içerisinde yatmamasına imkan yok.

 60. Tugba dedi ki:

  Merabalar benim yigenim lise 1 e gidiyor anne sgkli calisiyor baba calismiyor anne baba ayri bu ogrenim parasindan alabilir mi alirsa ne yapmamiz gerekiyor

 61. ziya dedi ki:

  asgari ücretli çalışan ve asgari ücretten daha az maaş alan emeklilerin okuyan çocuğuna da öğrenci yardımı yapılması gerek ama SGK LI isen o ailelenin okuyan çocuklarına yardım yapılmıyor tok açın halini acıkmadıkça anlamaz vermeyen utansın

 62. Nazdar Öztürk dedi ki:

  Van/Tuşba da oturuyorum.Defalarca gittim bazı yerlere ama ilgilenmiyorlar.Çocuklarım hepsi kız olduğu için masrafları daha fazla ve evde eşim dışında çalışan kimse yok.

 63. Nazdar Öztürk dedi ki:

  6 kız çocuğum var.5’i okuyor.ve biraz zorluk çekiyoruz.Destek alabileceğimz bir yardım kuruluşu var mı acaba?

  1. Can Kesik dedi ki:

   Bulunduğunuz ilde ki veya ilçede ki aile sosyal yardımlaşma vakfına başvurabilirsiniz, hangi ilçe olduğunu belirtirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz. teşekkürler

 64. Güzel tokat dedi ki:

  Selam bnım İKİ cocugun var esımden bosanma 4sene oldu mahkeme İkisine 400tl nafaka verdi ama eski esım hıc vermedı bn YENİDEN evlendim calısıyorum sımdı esımden BİRLİKTE hem calısıp hm cocuklara bakıyoruz onunda 3cocugu var hepsi okula gıdıyor buz bundan okul parasına yararlanabilir mıyız bıda nafaka ıcın napMAM gerek tesekkuredrım

  1. Can Kesik dedi ki:

   Okul parasından yararlanabilirsiniz bunun için Sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfına muraacat etmeniz yeterlidir. Nafaka konusunda bir avukat ile görüşmeniz en doğrusu. Teşekkürler

 65. Hasan Hüseyin dedi ki:

  Merhaba 4 çocuğum var agi ne demek oluyor nasıl bişi detaylı bilgi alabilir miyim SSK lı çalışıyorum özel sektör de saygılarımla hocam

  1. Can Kesik dedi ki:

   Agi; asgari geçim indirimidir ve işveren tarafından ödenir.
   Bekar – 123,52 TL
   Evli, eşi çalışmayan, çocuksuz – 148,23 TL
   Evli, eşi çalışmayan 1 çocuklu – 166,65 TL
   Evli, eşi çalışmayan 2 çocuklu – 185,28 TL
   Evli, eşi çalışan, çocuksuz – 123,52 TL
   Evli, eşi çalışan, 1 çocuklu – 142,05 TL
   Evli, eşi çalışan, 2 çocuklu – 160,58 TL

   1. Ufuk dedi ki:

    Eşim çalışmıyor 3 çocuğum var net ne kadar yatması gerekiyor. Bide 3 çocukla çok zorlaniyorum tek maaşla nasıl bi yardım alabilirim

   2. Murat dedi ki:

    Eşim ogrenci universtede ben asgari ucretli calisiyorum. Agi alabilir miyim

    1. Can Kesik dedi ki:

     Evet AGI alma hakkınız var

 66. kadiriye dedi ki:

  Ben esimden ayrıyım kızımın velayeti bende babamdan maaş alıyorum ama az miktar yetmiyo calısamıyorumda benim aylıgım var diye yardım yaparlarmı cocuk parası

 67. Hussain dedi ki:

  Merhabalar benim 2.çocuğum icin cocuk parasi başvurusu yaptim sgk ya ordan hesabimA 122 tl para yatmis ikinci cocukta 400 tl yi almam icin ne yapmam gerekli iyi aksamlar

  1. Can Kesik dedi ki:

   Merhaba, tekrar başvuru yapmanız yeterli. Bunun için aile ve sosyal bakanlığı web sitesinden doğum yardımı başvuru dilekçesini doldurmalısınız. Dilekçeyi doldurduktan sonra bulunduğunuz yerde ki aile sosyal bakanlığı il müdürlüğüne giderek işlemlerinizi tamamlamanız gerekir.Eğer özel kurum değil de bir devlet dairesinde çalışıyorsanız görev yaptığınız iş yerine başvurunuz yeterli olacaktır. Saygılar

 68. Nazlı dedi ki:

  Merhaba bebegim 6 aylik ben 300 tl dogum parasi aldim . Ama duyduguma göre babanin maasa da ek para yatiyormus 40 tl gibi miktar her ay ne kadar dogru neyapmak lazm dogruysa

  1. Can Kesik dedi ki:

   Merhaba, babanın maaşına öyle bir para geçmiyor. İşyerine doğum bilgisi verilerek AGİ hakkınızı kullanmalısınız. Her çocuk için bu oran artmaktadır.

 69. Burcu dedi ki:

  İyi akşamlar benim 6bucuk yaşımda oğlum var bu doğum parası veriliyorMuş ilk çocuğa 300 yazıyor ben basvurabiliyormuyum

  1. Can Kesik dedi ki:

   İyi akşamlar, yasa yürürlüğüe girdiği andan itibaren doğan çocuklar için devlet tarafından verilen bu yardımdan sizin yararlanma imkanınız bulunmamakta. Doğan çocuk için doğduktan sonra ki 3 ay içerisinde başvuruda bulunulması gerekiyor.

 70. ayşe dedi ki:

  merhaba , çalışan anneye çocuğu okul çağına gelene kadar aylık maaş veriliyor bilgisini aldım.

  doğruluğu nedir?

  böyle bir şey geçerliyse nasıl faydalanabiliriz ve ne kadar ücreti vardır acaba?

  çocuğum 2 yaşında.

 71. hatice dedi ki:

  Evliyim 3 yasinda bir kizim var evim Kira calismiyorum kizim anaokula gidiyor AMA odeme yapaniyoruz lutfen yardim edin

 72. Ayşegül gonca dedi ki:

  Merhaba 4 cocuğum var ikisi İlköğretim öğrencisi kücük kızım hidrosefali hastası acaba eşim calışmıyo bende calışamıyorum acaba bu durumda nası bi yardım alırım.

  1. Can Kesik dedi ki:

   Merhaba, ilçenizde bulunan sosyal yardımlar vakfına veya aile sosyal politikalar bakanlığına başvuru yapabilirsiniz.

 73. Mustafa dedi ki:

  İş yerinden agi alıyorum üç kızım var ve 1i ortaokul diğeri ilkokul 4 diğeride anasınıfına gidiyor. Okul yardımı parası alabilir miyim

  1. Can Kesik dedi ki:

   Agi alıyorsanız bu konuda ayrıca bir yardım parası söz konusu değil.

 74. Sevil dedi ki:

  Eşim asgari ücret sgk li çalışan iki oğlum öğrenci ilk okul. Ve ortaöğretim birde küçük bebeğim var eğitim yardımından faydalanmak için nereye basvurmaliyim bu örnekten eşim sgk li olduğu için faydalanma hakkım varmıdır.

  1. Can Kesik dedi ki:

   Doğum parası için http://www.aile.gov.tr/data/555dcf6b369dc57e3cd5b163/dilekce_ornegi.pdf formu doldurarak muraacat edebilirsiniz. Ayrıca okuyan çocuklar için eşinizin Asgari Geçim İndirimine ücretler yansıtılmaktadır. İşveren ile görüşmesi veya e-devlet üzerinden kontrol etmenizde fayda var.

 75. Bihter dedi ki:

  Merhaba ilk eşimden ortaokulda 2okuyan oğlum var imam nikahlı eşimden 1.5 yaşında kızım ve 4çocuğuma da hamileyim işyeri sahibiyim günümüz şartlarında borçlu olduğum 25 aylık birikmiş bagkurborcum var bu durumdan nasıl yararlanabilirim

  1. Can Kesik dedi ki:

   İmam nikahlı eşinizden olan çocuklarınız için herhangi bir yardımdan yararlanamazsınız. Eşinizin aile sosyal politikalar bakanlığına başvurmasını öneririm oradan yardımcı olabilirler.

   1. İsmail dedi ki:

    2 erkek çocuğum var 7 yaşındaki 2. Sınıfa gidiyor 12 yaşında olan da 5. Sınıfa gidiyor serbest meslek yapıyorum ne iş olursa sigorta yok ve eşimle ayrıldım çocukların vekaleti bende annelerine değil bana verildi ancak durumum olmadığı için okul masraflarını karşılayamıyorum yardım alabilirmiyim çocukların için ne türlü alabilirim

    1. Can Kesik dedi ki:

     Bulunduğunuz ilçenin sosyal yardımlaşma derneğine yada aile sosyal politikalar bakanlığına başvurmanız sonucu yardım alabilirsiniz. Genelde kaymakamlık binalarında olur bu tür birimler, araştırmanızı öneririm.

 76. Şenay dedi ki:

  Benim oğlum var ilkokul 3 e gidiyor velayeti bende boşandıktan sonra babadan verilen nafaka yardımını daimi işi olmadığından hiç alamadım bende çalışmıyorum oğlum için okul yardımı alabilirmiyiz

  1. Can Kesik dedi ki:

   Okul yardımı almanız mümkün ayrıca tavsiyemiz aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne başvurmanız.

 77. Ayhan dedi ki:

  Slm benim mesleğim berber lik yapıyorum üç kızım var birisi lise bir birisi ortasınıf yediye gidiyor birisi üç yaşında ben bağkur ödüyorum işyerim de basit usul ev kira dükkanım kira elektirik su doğal gaz bağkur mutfak giderleri çocukların okul masrafları vesayire yetişmek mümkünmü yardım istiyorum sayğılarımla

  1. Yazgul dedi ki:

   Merhaba 3 çocuğum var 5 aydır çocuk parası alamıyorum sosyal yardim vakfina baş vurdum alamadığım aylarda yatacakmi acaba cevap bekliyorum şimdiden teşekkürler

 78. vedatt dedi ki:

  Biz 5 kardesiz 2 kisi universite okuyoruz biri ortaokul da diger ikiside lisede biri 14 yasinda biri 18 yasinda aldığımız yardim 80 tl neden acaba boyle oldu bu defa

 79. ilhami dedi ki:

  Asgari ucretle çalışiyorum 3 çocuğum okula gidiyor lise ortaokul ve ilkokul eşim okul yardımı alabilirmiyim işyerinden agi alıyorum

  1. Can Kesik dedi ki:

   SGK İl müdürlüğüne başvurarak bu imkandan yararlanabilirsiniz.
   İlköğretimdeki kız çocuklarına 35 TL, erkeklere ise 30 TL.
   Orta öğretimdeki kız çocuklarına 55 TL, erkeklere ise 45 TL verilmektedir.

   1. Raziye Kılıçşor dedi ki:

    Benim 2yaşında çocuğum var durumum fazla yok bende alabilirmiyim yardimci olursaniz çok sevinirim

    1. Can Kesik dedi ki:

     Bulunduğunuz ilçede ki kaymakamlık ve sosyal yardım derneğinden yardım alabilirsiniz.

   2. Ayşe dedi ki:

    Merhaba benim 4 cocuğum var 4 oku 2 lise 2 ortaokul okuyo cocuk yardımı alıyordum şu an almıyorum okuyan cocuk yardımı kesılmış diyorlar acaba dogrumu yardımcı olursanız sevinirim caresızim bu gidişle okula gonderemem

    1. Can Kesik dedi ki:

     çocuk yardımı devam etmektedir, e-devlet üzerinden veya 153 den bilgi alabilirsiniz

     1. Nevzat dedi ki:

      Sellam ben yeşil kartliyim 3 cocuklarim okul okuyor eskiden maşi aliyordum oysa maaas kesildi nedendir acaba

     2. Can Kesik dedi ki:

      Maaş aldığınız kurum ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

   3. Ziya dedi ki:

    Merhaba ben sigorta lı çalışıyorum eşim ev hanımı 2 çocuğum var ikiside ortaöğretim de okuyor eşim çocuk parasını almaya gittiğinde 3 aylık toplam 70 TL vermişler bu verilmesi gereken miktarmı cevap larsanız sevinirim teşekkürler

 80. Hanim dedi ki:

  Ev hanimiyim esim calisiyor askari ucret durumum iyi degil iki oglum var bir 4de bir 3 e gidiyor yardim istiyorum yardimci olursaniz sevinirim

  1. Murat dedi ki:

   Ben asgari ucretli işçiyim. Esim üniversite okuyor. Nasl para destegi alabiliriz.

   1. Can Kesik dedi ki:

    Bağlı olduğunuz özel şirkete veya kuruma durumu bilfirmeniz gerekmekte. Aile durum bildirimi formunu eksiksiz doldurmalısınız daha sonra işveren başvurunuzu yapmalı. Bu şekilde AGI alabilirsiniz.

    1. Gamze dedi ki:

     Merhabalar ben eşimden 5 yıldır Ayriyim ve 3 çocuğum var velayetleri Bnde üçüde okula gidiyor iki kiz bir erkek nasil bir yardım alabilirim çalışmıyorum da yardımcı olur musunuz

  2. nefel dedi ki:

   4Merhaba ben ev hanımın eşimi sigortalı ben yeşil kartiliyim 7 tane çocuğum var okula gidiyor lar Madi durum yok nasıl yardım alabilirim nereye başvurdum şimdiden teşekkür ederim

   1. Can Kesik dedi ki:

    Merhaba;

    Mahalle muhtarınızla görüşürseniz o sizi en doğru yere yönlendirir.

    1. Resul dedi ki:

     Merhaba ozel sektorde sogortali calismaktayim.
     Agi maasima ek olarak yatmakta
     2 cocugumda ilk okulda okuyor Okul yardimi alabilirmiyim

BİR YORUM YAZ