Eft Referans Numarası Nedir

Eft Referans Numarası Nedir?

Günlük hayatta bankalar üzerinden kullanılan işlemler arasında para transferleri ilk sıralarda gelmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte insanların nakit parayı fiziki olarak el değiştirmesinin yanı sıra banka hesapları üzerinden hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde aktarılması sağlamak için para transferlerini kullanmaktadırlar. Bankacılık işlemleri arasında yer alan para transferleri havale ve EFT işlemi olarak iki farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Peki bu para transferleri neticesinde sıkça karşımıza çıkan EFT referans numarası nedir veya aynı şekilde referans no nedir?

Para transferleri arasında yer alan Elektronik Fon Transferi olarak bilinen EFT işlemi farklı iki banka hesapları arasında paranın aktarılmasını sağlamaktadır. Bu işlem her bankanın kendi çalışma saatleri politikasına bağlı olarak EFT başlama ve bitiş saatleri birbirlerinden farklılık gösterir. EFT işlemi bankanın belirtmiş olduğu saatler arasında banka müşterileri tarafından yapılmadığı takdirde işlem ilk iş gününde banka tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Para transferi için EFT’yi kullanan banka müşterileri ayrıca ileri tarihli talimat verme imkânına ve düzenli olarak otomatik EFT talimatı da verebilmektedirler. Para transferi işlemleri bankanın çeşitli hizmet kanalları üzerinden gerçekleştirilebilmektedir ve banka tarafından her bir işleme özel bir EFT referans numarası atanmaktadır. Buna göre banka müşterisi banka şubesi, ATM, telefon, mobil ve internet bankacılığı kanallarıyla EFT işlemini gerçekleştirebilirler. Bu çerçevede ilk akla gelen sorular EFT sorgulama işlemi nasıl yapılır, sorgulamada kullanılabilecek banka referans no nedir veya referans numarası nedir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda detaylı olarak bulabilirsiniz. 

EFT Sorgulama İşlemi 

İhtiyaç doğrultusunda yapılan EFT işleminin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini öğrenme adına EFT sorgulama yapabilirsiniz. Para transferi sorgulama işlemi bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Bazı bankalar EFT sorgulama işlemini birkaç hizmet kanalı üzerinden verirken, diğer bankalar sorgulama için müşterilerine tüm hizmet kanallarını kullandırtmaktadır. Para transferinin gerçekleşip gerçekleşmediğini öğrenme adına özellikle işlemin yapıldığı anda verilen EFT referans numarasının ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Bu numarayla birlikte işlemin gerçekleştirildiği tarih ve diğer bilgileri de bazen banka müşterilerinden istenmektedir. Bankaların mobil ve internet bankacılığı üzerinden herhangi bir şekilde sorgulama yapamazsanız, haftanın her günü 7/24 hizmet veren telefon bankacılığını kullanabilirsiniz. Eft referasn numarası için birebirde banka personelinin sorularına muhatap olarak gerçekleştirilecek olan sorgulama işlemi daha sağlıklı olabilmektedir. Kendi hesabınızdan farklı bir bankanın hesabına göndermiş olduğunuz paranın akıbeti hakkında detaylı bilgi alabilmenize yardımcı olan EFT işlemi bazen Merkez Bankasının yoğunluğuna bağlı olarak da gerçekleşemeyebilmektedir. Bu durumu da göz önünde bulundurarak yapmış olduğunuz EFT işlemi için sorgulama yapmadan önce 30 dakikalık bir tolerans bırakmanızda fayda vardır. EFT sorgulama işlemi hakkında daha fazla bilgiye EFT Sorgulama Nasıl Yapılır? konulu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

EFT Referans Numarası

Bazı durumlarda banka referans no sorgulama  olarak da geçen bu işlem, para transferleri sırasında kullanılan önemli bir detaydır. Gerek güvenlik olarak gerekse hızlı para aktarımlarının yapıldığı günümüzde temel referans kodlarını oluşturmaktadır. Peki referans bilgisi ne demek ve referans kodu nasıl alınır?

EFT Referans Numarası Nedir 

Kendi banka hesabınızdan farklı bir banka hesabınıza para transferi gerçekleştirdiğinizde yapılan EFT işlemine bir adet numara tanımlanmaktadır. Banka tarafından tanımlanan bu numara EFT referans numarası olarak geçer. Bu numaranın asıl amacı kişinin gerçekleştirmiş olduğu para transferine ilişkin olarak herhangi bir sıkıntı olması durumunda bankanın farklı hizmet kanalları üzerinden EFT sorgulaması yapabilmeyi sağlamaktadır. Numara üzerinden yapılan sorgulama sayesinde transferin akıbeti hakkında her zaman detaylı bilgilere sahip olabileceksiniz. EFT referans numarasının nerede olduğu konusunda bilgi sahibi olmak için para transferinden sonra verilen dekontun üzerinden yazmaktadır. Numara genellikle dekontun sağ alt köşesinde sorgu no veya referans no olarak yazmaktadır.

Yapılan her para transferi neticesinde bankanın oluşturacağı referans no veya referans kodları dekont üzerinde rahatlıkla görülebilecektir. Referans kodu nedir sorgulamalarının yapılabilmesi ve geriye dönük işlemlerde bu referans kodlarının kullanılabilmesi için banka dekontlarının bir müddet daha saklanmasında fayda vardır. Transferin gerçekleştiğinin  temel çıktısı olan bu dekontlar, ilgili tüm bilgileri taşımaktadır.

Bankanın temel yazılı dokümanı olan dekontlar üzerinde  ki temel bilgiler ile karşılaşılabilecek referans kodu nasıl alınır veya referans bilgisi ne demek sorularına maruz kalmadan direk elinizde yer alan bank dekontu ile işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Yukarıda kolaylık olması amacıyla görebileceğiniz dekont fotoğrafında referans bilgisi ne demek diye merak ederseniz, bu bilgiyi rahatlıkla görebilirsiniz. Bunlarla beraber gelişen teknolojiler neticesinde para transferleri mobile telefon uygulamaları ve internet bankacılığı ile yapılabilmesinden kaynaklı bu mecralardan da banka referans no sorgulama rahatlıkla yapılabilir.

İnternet üzerinden yapılan veya şube üzerinden yapılan eft işlemleri iptal edilebilir mi? EFT geri çekme nasıl yapılır, Yanlış EFT yaptığımda ne yapmam gerekiyor. Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*