Eft Referans Numarası Nedir

Eft Referans Numarası Nedir?

Günlük hayatta bankalar üzerinden kullanılan işlemler arasında para transferleri ilk sıralarda gelmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte insanların nakit parayı fiziki olarak el değiştirmesinin yanı sıra banka hesapları üzerinden hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde aktarılması sağlamak için para transferlerini kullanmaktadırlar. Bankacılık işlemleri arasında yer alan para transferleri havale ve EFT işlemi olarak iki farklı şekilde gerçekleştirilmektedir.

Para transferleri arasında yer alan Elektronik Fon Transferi olarak bilinen EFT işlemi farklı iki banka hesapları arasında paranın aktarılmasını sağlamaktadır. Bu işlem her bankanın kendi çalışma saatleri politikasına bağlı olarak EFT başlama ve bitiş saatleri birbirlerinden farklılık gösterir. EFT işlemi bankanın belirtmiş olduğu saatler arasında banka müşterileri tarafından yapılmadığı takdirde işlem ilk iş gününde banka tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Para transferi için EFT’yi kullanan banka müşterileri ayrıca ileri tarihli talimat verme imkânına ve düzenli olarak otomatik EFT talimatı da verebilmektedirler. Para transferi işlemleri bankanın çeşitli hizmet kanalları üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Buna göre banka müşterisi banka şubesi, ATM, telefon, mobil ve internet bankacılığı kanallarıyla EFT işlemini gerçekleştirebilirler.  

EFT Sorgulama İşlemi 

İhtiyaç doğrultusunda yapılan EFT işleminin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini öğrenme adına EFT sorgulama yapabilirsiniz. Para transferi sorgulama işlemi bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Bazı bankalar EFT sorgulama işlemini birkaç hizmet kanalı üzerinden verirken, diğer bankalar sorgulama için müşterilerine tüm hizmet kanallarını kullandırtmaktadır. Para transferinin gerçekleşip gerçekleşmediğini öğrenme adına özellikle işlemin yapıldığı anda verilen EFT referans numarasının ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Bu numarayla birlikte işlemin gerçekleştirildiği tarih ve diğer bilgileri de bazen banka müşterilerinden istenmektedir. Bankaların mobil ve internet bankacılığı üzerinden herhangi bir şekilde sorgulama yapamazsanız, haftanın her günü 7/24 hizmet veren telefon bankacılığını kullanabilirsiniz. Birebirde banka personelinin sorularına muhatap olarak gerçekleştirilecek olan sorgulama işlemi daha sağlıklı olabilmektedir. Kendi hesabınızdan farklı bir bankanın hesabına göndermiş olduğunuz paranın akıbeti hakkında detaylı bilgi alabilmenize yardımcı olan EFT işlemi bazen Merkez Bankasının yoğunluğuna bağlı olarak da gerçekleşemeyebilmektedir. Bu durumu da göz önünde bulundurarak yapmış olduğunuz EFT işlemi için sorgulama yapmadan önce 30 dakikalık bir tolerans bırakmanızda fayda vardır. EFT sorgulama işlemi hakkında daha fazla bilgiye EFT Sorgulama Nasıl Yapılır? konulu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

EFT Referans Numarası

EFT Referans Numarası Nedir 

Kendi banka hesabınızdan farklı bir banka hesabınıza para transferi gerçekleştirdiğinizde yapılan EFT işlemine bir adet numara tanımlanmaktadır. Banka tarafından tanımlanan bu numara EFT referans numarası olarak geçer. Bu numaranın asıl amacı kişinin gerçekleştirmiş olduğu para transferine ilişkin olarak herhangi bir sıkıntı olması durumunda bankanın farklı hizmet kanalları üzerinden EFT sorgulaması yapabilmeyi sağlamaktadır. Numara üzerinden yapılan sorgulama sayesinde transferin akıbeti hakkında her zaman detaylı bilgilere sahip olabileceksiniz. EFT referans numarasının nerede olduğu konusunda bilgi sahibi olmak için para transferinden sonra verilen dekontun üzerinden yazmaktadır. Numara genellikle dekontun sağ alt köşesinde sorgu no veya referans no olarak yazmaktadır.

İnternet üzerinden yapılan veya şube üzerinden yapılan eft işlemleri iptal edilebilir mi? EFT geri çekme nasıl yapılır, Yanlış EFT yaptığımda ne yapmam gerekiyor. Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*