EFT Geri Çekme Nasıl Yapılır
EFT Geri Çekme Nasıl Yapılır

EFT Geri Çekme Nasıl Yapılır

EFT Geri Çekme Nasıl Yapılır-İnternet üzerinden yapılan veya şube üzerinden yapılan EFT işlemleri iptal edilebilir mi? Bugün bu sorumuza buradan cevap vereceğiz, EFT geri çekme nasıl yapılır, Yanlış EFT yaptığımda ne yapmam gerekiyor soruları özellikle para transferi işlemlerinin arttığı son dönemlerde çokça gündeme gelmeye başladı. Böyle durumlarda ne yapılmalıdır tüm detayları ile inceleyelim.

EFT Geri Çekme Nasıl Yapılır? Yanlış Hesaba Atılan Para Geri alınabilir mi?

Teknolojik cihazların hayatımızdaki yerinin artması ile birlikte, bankacılık işlemlerimizi de gerek internet bankacılığını gerekse mobil bankacılığı kullanarak çok hızlı bir biçimde halledebiliyoruz.  Hal böyle olunca para transferi için gerekli IBAN numarası veya hesap numarası yazarken yanlışlıklar yapabiliyoruz. Neticesinde önceden kayıtlı bir hesaba dahi yanlışlıkla para gönderimi yapabilmekteyiz. Bu an hepimiz için biraz endişe verici bir andır. İstemediğimiz yanlış bir hesaba EFT veya Havale yoluyla para gönderdik. Peki, bu durumlarda EFT geri çekme yapılabilir mi veya yanlış hesaba atılan para geri alınır mı?  Evet, yanlışlıkla gönderilen paranın geri iadesi belli durumlarda mümkündür.

Yanlış EFT Geri Çekme

Çoğu kullanıcı internet veya mobil uygulamadan yaptığı EFT havale işlemlerinden yanlışlık yapabilir, veya yaptığı ödemeyi geri çekmek isteyebilir bunu nasıl yapılacağı ile alakalı tüketiciler bilgi sahibi olmayabilir, şubeden veya telefon bankacılığından yapılan eft havale işlemlerinde müşteri temsilcisi bilgileri doğrulattığı için yanlış gitme imkanı olması çok düşük bir orandır. Ancak internet işlemlerinde yapılan EFT’lerin yanlış olması durumunda verdiğiniz isim yanlışsa EFT otomatik olarak hesabınıza iade edilir, Havale işlemlerinde işlem bu şekilde olmamaktadır.

Havale işlemlerinde iban veya hesap numarasını girdiğiniz kişinin kimlik bilgileri yani adı soyadı bir sonraki işlemde görünüyor, ve sizden onay isteniyor, eğer isim doğru ise onaylarsınız. Ancak yanlış isim olması durumunda ve sizin onaylamanız halinde havale hemen karşı hesaba gidilebilir.

Yanlış Hesaba Atılan Para Geri Alınır mı?

Günümüzde bu tip durumlar çok fazla yaşanmaya başladı, öyle ki bankalar kendi bünyelerinde belli önlemler aldı. Mesela, IBAN numarası veya hesap numarasını yazdınız eğer bu iban numarası veya hesap numarası ile alıcının adı soyadı uyuşmuyorsa EFT veya havale işlemini gerçekleştiremiyorsunuz. Böyle durumlarda sistem uyarı verip para göndericinin hesabına geri aktarılıyor. Yine de bazı bankalarda bu önlem henüz aktif olmadığı için EFT  yaparken dikkatli olmakta fayda vardır. Bazı durumlarda ise bankanın gönderdiği bilgi mesajında alıcının isminin ve soy isminin sadece baş harfleri yazmaktadır. Örneğin;  Ahmet TEPE alıcısı için  A*** T*** gibi. Böyle bir durumda A*** T*** baş harfleri Ali Tambur isimli bir başka şahsa da ait olabileceği için alıcı kişiden emin olduktan sonra para gönderimi yapmakta fayda vardır. Bu tarz yanlışlar ile yaşanan durumlar ile sıklıkla karşılaşılabilmekteyiz ve yanlış hesaba para gönderimi yapabilmekteyiz. Yine de Yanlış hesaba atlına para geri alınabilmektedir. Para hesaba geçmediyse; hemen gönderim yaptığınız mobil ve internet bankacılığına girerek işlemler kısmından bekleyen EFT’yi iptal edebilirsiniz. Fakat, Akla ilk gelen soru ise EFT hesaba geçtikten sonra  iptal edilir mi? Ve bu gibi durumlarda EFT geri çekme nasıl yapılır?

EFT Hesaba Geçtikten Sonra İptal Edilir Mi?

Bilindiği gibi EFT mesai saatleri içerisinde yapılırsa kısa süre sonra para aktarılır. Fakat mesai saatleri dışında EFT yapmak isterseniz bir sonraki işgünü mesai saatleri içerisinde para aktarımı tamamlanır. Yanlış yapılan EFT nasıl iptal edilir sorusuna yanıt ise, eğer EFT mesai saatleri dışında yapıldıysa para aktarımı henüz gerçekleşmemiş demektir. Bu nedenle hemen EFT yaptığınız bankanın mobil veya internet şubesine girebilir. Bu burada “ işlemler” sekmesinin içerisinde yer alan bekleyen EFT işlemini bulup iptal edebilirsiniz. Bu süre zarfında eğer mobil veya internet bankacılığından bu sekmeyi bulamazsanız, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak gerekli bilgileri verdikten sonra EFT işleminizi iptal etmek istediğinizi yetkili banka mensubuna iteletebilirsiniz. Bu şekilde EFT işleminiz iptal edilecektir

Eft işlemini mesai saatleri içerisinde yaptıysanız aynı iş günü para aktarımı tamamlanır. Benzer şekillerde EFT veya havale işlemi mobil bankacılık, internet bankacılığı, müşteri temsilcisi üzerinden veya direk banka şubesinden yapılabilir ve sonucunda para karşı tarafında hesabına geçer. Fakat siz gönderdiğiniz bu parayı geri çekmek istiyorsunuz EFT geri çekme nasıl yapılır? Bu durumda direkt bankanız ile iletişime geçmelisiniz. Bankanızın müşteri hizmetleri servisini hızlıca arayabilir veya yakınlardaysanız banka şubesine gidebilirsiniz. Durumunuzu anlatarak paranızı yanlış gönderdiğinizi ve geri almak istediğinizi belirtin.

EFT Geri Çekme

EFT işlemlerini doğru yaptığınız halde EFT geri çekmek istiyorsanız bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak EFT geri çekmek istediğinizi, EFT’nin yanlış yapıldığını ifade edebilirsiniz, Müşteri hizmetleri durum kaydını alır, ve karşı bankaya EFT giden bankaya bildirir, karşıda ki banka da paranın gittiği hesap sahibine ulaşır eğer hesap sahibi de böyle bir EFT beklemediğini bildirmesi halinde para iade edilir. Ancak bu durumda yine karşı kişinin hesabına giden parayı almanın tek yolu karşı kişinin rızası ile olunabilir. Ancak herhangi bir yanlışlık olmamışsa banka aracılığı tahsil etmeniz EFT  geri çekme olanaksızdır. Sizin karşı da ki kişi ile direk iletişim kurmanız ve iade istemeniz durumunda olur. Havale geri çekme de aynı prosedür işler.

EFT saatleri dışında yapılan EFT işlemlerinizi EFT saati başlamadan önce hesabınızdan iptal edebilirsiniz. EFT saatlerinde yapılan işlemler ise biraz yorucu olabilir gün sonunda da paranızı banka aracılığı alamayabilirsiniz.

Yanlış Yapılan EFT Nasıl Geri Alınır?

Banka şubesinde, yaşadığınız bu istenmeyen bu durum karşısında talebiniz olan para iadesini ve neden para iadesi talebiniz olduğunu içeren dilekçe vermelisiniz. Sizden EFT iade dilekçesini alan bankanız paranın aktarıldığı karşı banka ile iletişime geçecektir. Karşı bankada kendi müşterisi ile görüşerek para aktarımının doğru olup olmadığını sorgular. Böyle bir durumda müşterisi onay vermediği sürece EFT ile aktarılan paranın geri iadesi yapılamaz. Çünkü para artık hesaba düşmüştür ve ancak hesap sahibi geri iade işlemenin onayını verebilir veya direkt kendi iade edebilir. Karşı taraf ile irtibata geçerek sizde durumu aktarabilir  ve parayı iade etmesini isteyebilirsiniz. Farklı durumlarda karşın tarafın onayı olmadan veya meydana gelebilecek dolandırma gibi olaylarda banka herhangi bir işlem yapamaz. Bu yöntemlere rağmen yine de parayı geri iade alamazsanız karşı kişi hakkında suç duyurusunda bulunabilir ve yasal süreci başlatabilirsiniz.

EFT / Havale işlemleri mobil uygulamalar ve internet bankacılığı sayesinde çok hızlı şekilde yapılabilmektedir. Hızlı girilen bilgiler ile birlikte hata yapılabilme oranı artmaktadır. Bu nedenle online olarak gönderilecek para transferlerinde IBAN ve ad / soyad bilgileri kontrol edilerek emin olunduktan sonra gerçekleştirilmelidir.

FAST ile Gönderilen Para Geri Alınabilir Mi?

Para transfer işlemlerinin çok sık ve hızlı yapılabilir hale gelmesi ile birlikte günün herhangi bir anı para transferi yapılabilmesi gereksinimi ortaya çıkmıştır. Bu sisteme FAST ile para gönderim sistemi denir. FAST ile para gönderim sistemi günün her anı para transferi yapılabilmesini sağlayan anlık bir ödeme sistemidir. Siz ödeme talimatı verdiğiniz anda bankanız talimatı FAST’a gönderir. FAST aracılığıyla para transferiniz saniyeler içinde karşı tarafa iletilir. Sistem bu şekilde işleyerek aslında EFT gönderimi ile farksızdır. FAST ile gönderilen para geri alınır mı sorusunun yanıtı da benzer şekilde EFT ile aynıdır. Böyle bir durumda hemen bankanıza başvurmalı ve anlama sağlanamaması durumunda dilekçenizi bankanıza iletmelisiniz.

38 Comments Posted

 1. EFT işlemi yaptım soyisimi yanlış yazdığım için para karşı tarafa gitmedi banada iade edilmedi. Bankaya aradım karşı bankadan iade talebinde bulundum ama hala para iade edilmedi.

 2. İyi aksamlar benim sorunum bir yakınıma bir bankanın İstanbul Yenibosna şubesine 600 tl eft yaptım. İsmi ADILE KAYA ama ben Adile Kaya yazıp eft yaptım. ikinci de parayı doğru gönderdim ama birinci eft yaptığım parayı alamadım. Benim bankayı aradım iade talebi yaptık ama hala iade olmadı 2 ay geçti, ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olur musunuz?

  • Ahmet bey iyi akşam. Anladığım kadarı ile Adıle Kaya isimli yakınınızın adını Adile Kaya yazdınız ve eft yolladınız. Eft işlemlerinde isim önemli bir faktör olmasına karşılık gelen eft banka personelleri tarafından onaylanır ve buradaki bir sesli ve sessiz harfin özellikle büyük yazıldığında ADILE ismi zaten Adile olarak algılanır. Bu sebeple banka personeli eftyi onaylamıştır. Eğer eft onaylanmamış olsaydı aynı gün hesabınıza geri dönerdi. Siz yakınınıza iki kez 600tl’lik eft yapmış oldunuz. Yakınınız o tarihteki hesap girişlerini kontrol ederse 600+600tl hesabına yansıdığını görecektir. Ödemenizi yakınınızdan geri almalısınız. Tekrardan iyi akşamlar.

 3. Merhabalar hafta sonu karsı taraf bana eft yaptı ziraatten akbank’a gönderildi dekontu var hesaba pazartesi geçecek ama bu sürede ziraatten eft yi geri çekebilirler mi ?

  • Evet Nesrin hanım eft karşı hesaba geçmediği süreler de iptal edilebilir. Mesai bitimi ve hafta sonları yollanan eft hafta içi sabah 09:30 a kadar iptal edilebilir.

 4. Mrb ben istagramda buldugum bir iddacinin tlf numarasina 100 tl havale yaptim maç versin diye yatirdim adam 100 tl.daha istedi onu yatirmadim 100 tl mi alabilir miyim

 5. Meraba ben bu gün hesaba eft yaptım ancak banka mesai saatleri icinde olmadığı için parayi hemen göndermedi. Bende işlem onaylanmadı sanıp eft işini 4,5 kere denedim ancak telefonuma sadece ilk eft denememde onay mesajı geldi diğerlerinde herhangi bi onay kodu göndermedi. Her eft denemem işleme alınmış midir yoksa sadece ilki mi işleme alınmıştır

 6. İyi günler Ayın 5 imde kendi banka hesabımdan başka banka kredi kartıma eft yaptım fakat son numaralar yanlış oldu nerdeyse 15 gün oldu herkes farklı bısey diyor kiminle bağlantıya geçmem gerekir eft yaptıgım hesabımın bankasıyla mı yoksa kredi kartımın bankasıyla mı?

 7. MERHABA BEN AYNI HESABA IKI KERE EFT YAPTIM YANLISLIKLA BIR EFT YI IPTAL ETTIM KARTTA YETERLI BAKIYE OLMASIGI ICIN 2. EFT YI ODEMEDI KARTA PARA YATIRSAM IPTAL ETTIGIM EFT YI YINE ALIR MI

 8. MERHABA BANA YARDIMCI OLACAĞINIZI UMUYORUM
  YANLIŞILKLA BAŞKA BİR KİŞİNİN KREDİ KARTINA EFT YAPTIM DERHAL BNKAMI ARAYIP YANLIŞ EFT Yİ GERİ ÇAĞIRDIM BANKAM KAYIT AÇTI VE KARŞI BANKADAN TALEP ETTİ FAKAT KARŞI BANKA MÜŞTERİMİZİ ARAYIP RIZASINI ALACAĞIZ DEDİ KARŞI BANKANIN MÜŞTERİSİ DE BÖYLE BİR PARA BEKLEMDİĞİNİ SÖYLEMESİNE RAĞMEN KARŞI BANKA BENİM YANLIŞLIKLA YAPTIĞIM EFT Yİ GERİ VERMİYOR VE KENDİ MÜŞTERİSİNE DE BU TRANFERİN DOĞU YAPILDIĞINI PARAYI GERİ VERMEYECEĞİNİ SÖYLEMİŞ NE YAPMALIYIM PARAMI GERİ ALABİLİRMİYİM YASAL HAKLARIM VARMIDIR? TEŞEKKÜR EDERİM

 9. Çin havale işlemi yaptın ama banka adı yanlış seçmişim iş bankası gittim onlar parayı new-york üzerinden gönderdikleri için new york bankası yanlış seçim yaptığım bankaya ulaşmış para dediler

  Firma ismi hesap numarsı citibank olmasına rahmen yanlış giden banka iletişime giremedim bizim türkiyedeki gibi her bankanın hesap numarsı çindeki olduğu gibi farkımı yoksa para boşlukta mi kaldı

 10. Merhaba, bir bahis sitesine havale ile para gönderdim. Gün içerisinde gönderdiğim için havalenin iptalini istedim. 3 adet tutar gönderilmişti. Bankaya çağrı kaydı oluşturdum. Parayı geri alabilir miyim?

 11. Maraba baskasinin hesabina atm den para yatirdim yatırma işlemi yaparken kendi cep telefonumu yazdım işlemi iptal etme yada parayı geri alma imkanım varmidir

 12. Mrb 1 buçuk ay önce EFT yaparken isim ın son harfını ve İban numaranın orta rakam I yanliş bastım para yanliş gitti tam tamına 5bin küsur tl .karşı tarafın telfon ve adresini bulup rıcada bulunmak istiyorum banka kimlik bilgilerini verir mi ?

 13. Merhaba benim sorunum internet üzerinden hayvan aldım ve aynı eft yi 2 defa yaptım yanlışlıkla birini nasıl iptal edip parayı geri alabilirim

 14. merhabalar kolay gelsin ocak ayında birisi yanlışlıkla benım telefon faturamı yatırmıs benı aradı ve durumu anlattı bende hesap numarası verırse hesabına cıkacagımı soyledım ve 16-01-2017 tarıhınde kısıye İşbankasından – ziraat bankası hesabına eft yaptım – daha sonra bu kişi itiraz edip telefon faturası odemesını gerı cekmıs bu olaydan tam 7 ay sonra oluyor . ben bu durumda nasıl bı yol cızerım – kişiye ulaşabılırmıyım bankadan bılgılerını sıtesem verırmı?

 15. Arkadaşlar öncelikle kolay gelsin benim sorunum şu yardımcı olursanız sevinirim benim hesabıma atm den 492 tl eft yapılmış para yatıranı tanımıyorum ismi yabancı sanırım Suriyeli ben parayi cekmedim bikere biriyle bir alisverisimiz olan biri başkasına yanlışlıkla benim hesap numaramı vermiş karşı tarafta parayi benim hesaba atmış ve bini arıyor diyorki parayi çek atm den bana cebe havale yap yoksa seni şikayet edecem diyor bende dedimki parayi yatıran kişi sen değilsin ben sana yollamam parayi yatıran kişi gitsin bankaya ben yanlış kişiye yolladım desin hesaba bloke koydursun bende onay vereyim dedim yok diyor para benim bana gondereceksin diyor beni şikayet edebilirmi bu konuda ne yapmamlazım

 16. Merhaba. Ben eft yaparken isim soyisim ve kredi kartı bilgilerini doğru girmiştim fakat şube bilgisi yanlış olmuş para iade edilir mj?

 17. Merb lütfen çok acil bana bi bilgi verin dolanrıcılar tarafından banka nunarssı ile aranarak beni inandırmaları sonucunda hesabımdan karşı tarafın hesabına 22.500 eft yapıldı ve bi Başka hesabada 1000 havale yapıldı ben hemen fark ettim ve kendi hesaplarıma da onların hesaplarında bloke koydurttum şuan paramı ikiside Çekemedi olay savcılıkta soruşturma açıldı ve ben parayla nişan yapcktm tarihim bille belliydi ben paramı Nasıl Alcam en kısa sürede harcama itirazı da bulundum daha bi çok şey yaptm 4 gün oldu olay olalı ben paramı nasl geri Alcam bana yardımcı olun lütfen

 18. Merhabalar’ben garanti bankasındaki tl hesabımdan başka bankadaki hesabıma eft yapmak isterken (cepşubeden) tl degil de döviz hesabıma eft yapmışım yanlışlıkla’garanti hesabımdan mebla düştü ama diger banka hesabına da ulaşmadı karşı döviz hesabı oldugu için’param geri otomotik dönüş yaparmı garanti hesabıma yada benim şubeye mi gitmem gerekir

 19. Ii gunler ben bir arkasima eft ile 2000 tl gönderdim gonderdigim hesap icralikmis bloke varmis sonradan soyledi bana ayni anda kendi bankami aradim soyledim iade istediler karsi banka parayi geri iade etmemiz soz konusu degil diyor ne yapmaliyim

 20. Selamün aleyküm arkadaşlar lütfen yardım 2. Gün önce akbanklı birine evcil hayvan almak için bir miktar para yatırdım fakat hesaptan para kesildi yanlız ona hafta sonu olduğu için beklemede kaldı. Ama şimdi adam dolandırma peşinde ve daha çekmemiş mesai açıldığı anda para hesaba aktarılacak ne yapabilirim

 21. iyi günler bugün teb internet bankacılığından ziraat bankacılığına kendi kartıma eft yaptım mesai saatleri içerisinde yapmama rağmen ziraata yaptığım eft hesabıma düşmedi. yanlış ibana eft yapmış olabilirim. Hesaba düşmesini beklemelimiyim yoksa direk müşteri hizmetlerini arayarak eftyi geri çekmelimiyim? ne yapmam gerekiyor bilgi verebilirmisiniz

 22. müşterisi olduğum bankadan başka bir bankanın müşterisine internet bankacılığı yoluyla dolandırıcılar tarafından 5000 tl eft yapılmış bunun iadesi için baltayla aynı anda görüştüm. yetkili kişi hesabımı bloke ettiğini. karşı bankaya de eft nin iptali ile iadesi konusunda talimat yazdığını bildir ve bir kod verdi. bu kodu karşıdaki bankaya sordum ancak iadenin olabilmesi için paranın çekilmemiş olmasıgerektiğinisöylediler.bundansonrane yapabilirim teşekkürler

 23. eft saatleri icerisinde eft yaptim iptali icin subeye gitmem gerekliymis ve yetisemedim pazartesi günü erkenden gidecegim
  Param nasıl iade edilecek?

 24. Mobil bankacılık işlemleri kapsamında başka bankaya ait kredi kartımın borcunu öderken kart numarasının son hanelerini yanlış girme sonucu yanlış eft yapmış bulunmaktayım… Yanlışlığı farkettikten sonra 45 dakika içinde müşteri hizmetlerini arayarak yanlış işlem başvurusu yaparak iade talebinde bulundum. 2 gün geçti hala iade söz konusu değil. Süreç nasıl işler.. Başka yapmam gereken birşey varmıdır. Paranın iadesi mümkün olurmu.. Kaç gün beklemem gereklidir… Bilgi vererek bana yardımcı olursanız sevinirim…

 25. Merhaba ben 06.01.2017 tarihinde teb bankasina ait bir karta 300 tl para yatirdim yatirmamin sebebi bir evcil hayvan satin almakti ama karsi taraf hayvani gondermedi ve bana gormedermeyecegim dedi kendisi başka şehirde oldugundan para iadesi yapamadim ama parayida karttan cekti elimde mesajlar ve işlemi internet programi olan garanti cep uygulamasindan yaptigim icin cep telefonumda ekran goruntuleri bulunmakta islemi yaparken adim adim kaydettim ben parayi geri iade alabilirmiyim alabilirsem nasil alabilirim yardimci olurmusunuz bilgi vererek.

  • Öncelikle geçmiş olsun maalesef bu tür insanlar mevcut. Paranızı iade noktasında pek şansınız olmayabilir çünkü karşı taraf hayvanı gönderdim de diyebilir. Faturasız ve aslında yasal olmayan bir işlem. Ama itiraz dilekçesi oluşturabilirsiniz. Harcama itirazı konusunda dilekçenizi garanti bankası (0212) 657 21 10 fax numarasına gönderebilir veya 444 0 333 telefon hattından konu ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Teşekkürler.

  • merhaba aracımı noterden satışını yaparken parayı eft ile banka hesabıma aktardılar yanlız hesabı aktaran kişi ile parayı yatıran kişi aynı kişi değil bu durumla ilgili nasıl bir yol izleyebilirim

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*