EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır – Bir bankadan diğer bankaya gönderdiğim para gidip gitmediğini hangi aşamada olduğu eft sorgulama ile ulaşabiliriz.

İnternetin hayatımıza girmesi ve bankacılık işlemleri için özel internet ve mobil şubelerin açılmasıyla artık para transferleri ve diğer bütün banka işlemlerini bu şekilde yapmaktayız. Gerek şubeden gerek internet veya mobil şubeden yapılan EFT yani kendi hesabınızdan diğer bankadaki bir kişiye para gönderme işlemidir.

Bankalar EFT yaptığınızda dekontta EFT sorgu numarası vermektedir. Birine para gönderdiniz ancak para hesabına geçmedi, Dekontu göndermenize rağmen karşıdaki kişi doğal olarak para hesabına geçmediği için inanmayacaktır. Dekontta yer alan EFT Sorgu No ile siz veya karşıda ki kişi bankanın telefon bankacılığı ile iletişime geçerek EFT sorgu no ile EFT sorgulama işlemini yapabilir.

EFT sorgulama numarası aslında sizin için değil karşıda ki kişi için verilmektedir. Bazen isimde bir harf veya ibanın yanlış olması durumunda para hesabınızdan düşülür ancak diğer bankada isim ve iban numarası birbirini tutmadığı için para havuzda kalır ve eft işlemi gerçekleşmez, bazen de karşıda  bankanın havuzunda teknik sorunlar nedeniyle bekletebilir. EFT’nin karşıda ki hesaba geçmesi birkaç dakika sürerken bu birkaç dakika eğer EFT saatleri içerisinde yapılmışsa en fazla 10 dakika içerisinde geçmesi gerekiyor. Hesaba geçmemişse siz bankanızı arayabilir, telefon bankacılığından eft işleminizi müşteri hizmetlerine iletmeniz halinde müşteri temsilcisi size karşı bankaya gidip gitmediğini söyleyecektir. Eğer karşı bankanın hesabına gönderilmişse parayı gönderdiğiniz kişiyi arayarak EFT sorgu Numarasını vererek kendi bankasının telefon bankacılığından EFT sorgulama işlemini yapmasını isteyebilirsiniz.

EFT sorgulama işlemi alt yapının yanın internet bankacılığı sisteminin kurulmasına rağmen mobil veya internet şubeden eft sorgulama menüsü bulunmamaktadır. Halbuki EFT sorgulama numarası veriyorsunuz, bir menü ile de sorgulama işlemini birkaç tıklama ile yapılabilme imkanı sağlayabilirler. Ancak şuan böyle bir özellik hiçbir bankada bulunmuyor, kısa zaman içerisinde eft sorgulama butonlarının da internet ve mobil şubeden yapılacağını umuyoruz.

Ancak EFT işlemini EFT saatleri içerisinden yapmamış ve hesabınızdan para düşmüşse internet bankacılığından hesap hareketlerini kontrol ederek eft yapılıp yapılmadığını, beklemede mi yoksa gönderilme işlemi onaylanıp onaylanmadığını görebilirsiniz.

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. EFT Ne Zaman Karşıda ki Hesaba Geçer? Püf Noktalar - Banka Kredi Notu

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*