Banka Kredi Notu

Peşinat Olmadan Konut Kredisi Kullanılır mı?

Bu sorunun yanıtını vermeden önce konut kredisi ne demektir? Bu konu hakkında detaylı bir açıklama yapalım. Konut kredisinde alım işlemi gerçekleştirilecek olan konut için ekspertizin vermiş olduğu değerin en fazla % 80 oranında ödeneceği bir kredi şeklidir. Bu oranda belki bazı bankalarda esneklik yapılabilir ancak bu esnekliğinde çok fazla olmayacağı bilinmelidir. Çevrenizdeki insanlara baktığınız da birçoğunun hayatlar boyunca bir ev ve bir araba için çalıştığını görebilirsiniz. Dolayısıyla bir ev için istenilen miktarında toplamını gördüğünüzde bu paranın biriktirerek kazanılabileceği çok mümkün olmayacaktır. İşte insanların konut kredilerine ihtiyaç duyması ve kullanmasının nedeni budur. Her insanın hayalinin ev sahibi olmak olduğunu düşünürseniz burada uzun zaman boyunca aradığınız şartları da kullanmak ve hatta sizin ödeyebileceğiniz bir şekilde olması sizi mutlu edecektir. Burada ayrı bir konu olan başlığımızda da belirtmiş olduğumuz gibi bir insanın peşinat verecek kadar parası yoksa o zaman o evi satın alamaz mı? Yukarıda da belirttiğimiz gibi eve çıkan konut kredisi evin değerinin % 80’i ve geride kalan % 20’lik bir boşluk var ve burasının nasıl kapatılması sağlanacak. 

20’lik Peşinat Kısmı 

Bankalar müşterilerine konut kredisinin yanı sıra aynı zamanda ihtiyaç kredisi de sağlıyorlar. Yani eğer ki siz konut kredisi almışsanız o zaman bu % 20’lik bölüm içinde ihtiyaç kredisi talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bazı bankalarında burada ihtiyaç kredisi vermek istemediklerini görebiliyoruz. Konut kredisi sahipleri ise bu durumu şu şekilde çözmeye çalışıyorlar. Kalan %20’lik dilim için başka bir kişinin adına kredi çekiliyor. Elbette ki ihtiyaç kredilerinde önemli olan konu kredi miktarınızın sizin gelirinizin üzerine çıkmamasıdır. Eğer ki burada bir aşma durumu söz konusu olacaksa o zaman banka sizi riskli müşteriler arasında görebilecektir. 

konut kredisi

Bir bankadan konut kredisi, ihtiyaç kredisi temin edebilirsiniz ancak bankanın burada sizden beklediği şey gelirinizin de yüksek olmasıdır. Veya aynı ev içerisinde birden fazla kişi çalışıyorsa o zaman birinin adına konut diğerinin adına da ihtiyaç kredisi kullanılabilir. Bu bir anlamda kullanılacak olan kredinin daha kolay çıkmasını da sağlayacaktır. Son yapılan düzenlemelerle birlikte bir kredi sahibi ihtiyaç kredisinde en fazla 48 aya kadar bir taksit seçeneği yapabiliyor. Burada ise vade ne kadar kısa olursa ödeyeceğiniz miktarın artması ve ödemeniz gereken faiz rakamının düşmesi demek oluyor. Bu şekilde bir planlama yapılırken öncelik olarak 48 aylık süre içerisinde konut kredisi taksitleri daha düşük tutulup ihtiyaç kredisi faizleri yüksek olabilir. Bu ödemelerinizi dengelemeniz ve ihtiyaç kredisinde de geri ödenen faizin daha düşük olmasını sağlayacaktır. 

Diğer bir seçenek olarak ise ikinci bir eviniz varsa onu ipotek ettirebilirsiniz. O zaman ipotekli olan eviniz sayesinde sorunsuz bir konut kredisi alımı gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar konut kredisini vermeden önce bir takım belgeler isterler. Bizlerde bu istenilen belgeleri konut kredisi için gerekli belgeler ve mevzuat konulu yazımızda sizlere detaylı olarak anlattık.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ