Banka Kredi Notu

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler Ve Mevzuat

Ev almak isteyenlere diğer adı ile konut kredisi finansal kredi kuruluşları tarafından verilen genelde uzun vadeli ve düşük faizli, satın alınan konutu ipotek altına almakta olan kredi ve finansal çeşitlerine mortgage-konut finansmanı denmektedir. Banka ve finansal kuruluşlar bu finansmanı sağlamaları esnasında, geri ödemeyi güvence altına alabilmek adına, müşterilerden bazı evrak ve belgeler talep ederler. Bu belgeleri ve evraklaların talep edilmesinin bir dayanağıda Bankacılık Kanunu ve mevzuatıdır. Şimdi yeni Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler ihtiyaç duyulanlar hakkında 2017 yılı itibariyle güncel bilgiler vereceğiz.

 

Konut Kredileri ve Devlet Konut Hesabı

Ülkemizde, yatırım yada mevduat derhal derhal her banka konut ve mortgage kredisi vermektedir. Devlet bankaları olan Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank’da konut kredisi veren banka şubeleri arasındadır. Ev kredileri haricinde bir de Devlet destekli olarak uygulanmaya süregelen Konut Birikim Uygulaması 2016 yılı itibariyle Devletin toplumsal projeleri içerisine iştirak etmiştir. Bu proje ile 3 yıl para biriktiren gençler ev alacakları vakit devletten konut yardımı alabilmektedirler. İleriye dönük olarak yapılan bu proje gençler tarafınca yoğun ilgi gösterilmektedir.

 

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar

Yeni bir ev almak isteyen ve bu fakatçla konut kredisi çekmek için lüzumlu evrakları hazırlamak isteyen insanlar için hazırlamaları ihtiyaç duyulan belge ve evraklar ile konut satın alma aşamalarını maddeler halinde anlatacağız.

 

En önemli husus ev satın almak isteyenler, satın almak istedikleri evi bulurlar. Bulunan ev, konut kredisi çekmek için uygun olması şarttır. Evin krediye uygunlu alt maddede anlatılacaktır.

Evin krediye uygun olup olmadığına eksper karar verirken, bu mevzuda bilmeniz gerekenler evin hisse tapulu olması, gayrimenkulün üzerinde ipotek olmaması, villa veya müstakil evse arsa tapusunun varolması, inşaat halinde bir ev ise %80 oranında tamamlanmış olması, proje halinde olan bir konut ise firma ile bankanın anlaşmış olması ihtiyaç duyulan şartlardandır.

Ev sahibi ile anlaşan birey, yukarıda belirtilen belgeler ile, daha şu demek oluyor ki evin kat mülkiyeti belgesi, tapusu ile birlikte banka şubelerine konut kredisi başvurusunda bulunur.

Bankaya yapılacak başvuruda lüzumlu belgeler şunlardır;

Evi almak isteyen kişiye ilişkin kimlik fotokopisi ve aslı,

Satın alınacak eve ilişkin tapu belgeleri,

Tapu sahibine ilişkin kimlik fotokopisi,

Bordrolu çalışanlar için maaş bordrosu, serbest meslekler için meslek kurumları üyelik belgesi,

Şirket ortağı iseniz, ticari sicil gazetesi fotokopi ve ortaklığınızı gösteren belgeler gerekmektedir.

Bu belgeler ile bankaya başvuran şahıs, bankada doldurulması ihtiyaç duyulan “Konut Kredisi başvuru Formu” doldurur ve öteki belgeler de ilave edilerek dosyaya konmaktadır. Satın alan ilişkileri temsilcisi bu belgeleri bankanın operasyon birimine gönderir. Yüzde yüzüne konut kredisi veren bankalar isimli konumuzda evin hepsine nasıl kredi alınacağı anlatılmaktadır.

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

       Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Alınacak evin  mali miktarının tespit edilebilmesi için, satın alınmak istenen mülkiyede eksper gönderilir. Bu işlem banka tarafınca eksper firmalarına müracaat ve eksperin gelmesinden ibarettir. Eksper evin kıymetini tespit ederken, tüm odaları metre ile ölçer ve raporuna kaydeder. Konutun dış ve iç özelliklerini detaylı olarak dosyasına işler. (Yola, çarşıya, merkeze uzaklığı, cephesi, katı, güneş görme durumu vs.)

Eksper inceleme sonucunda konut hakkında bir değer biçerek, banka şubesine gönderir. Banka bu rapor dahilinde evin değerini tespit ederek ve kredi başvurusunda bulunan kişinin maaş durumuna, kredi notuna, evin değerinin %75′ lik oranını karşılayıp karşılamadığına bakılırsa operasyon birimince fiansnmana red yada onay verilir. Bu konuda bilmeniz gerekenler;

Daha önce başka bir taşınmaza ipotek uygulanarak kredi verilebilirken, bankalar tarafınca son 2-3 yıl içinde bu uygulamaya son verildi ve artık çok yüksek miktarlar haricinde bu şekilde kredi verilmiyor.

Eksper evin değerini düşük gösterse de, maaşınızın %60-%70 miktarını aşsa da, kendi kendinize hesap yaparak satın almak arzu ettiğiniz evden vazgeçmeyin. Çoğu kredi kuruluşu ev kredisi çekebilmeniz için size yardım edecektir.

Devlet bankalarının kredi faiz oranları öteki bankalara oranla şuan daha düşük olup, ev kredisi çekmek için istenen belgeler ise belgeler aynıdır. Yenikrediler.Com sitemizde bu durumdan daha önce de bahsetmiştik. Bu kapsamda devlet bankalarına öncelik verebilirsiniz.

Evin eksper değerinin tespitinde kira yöntemini kullanabilirsiniz. Türkiye’ de satın alınmak istenen bir evin değeri tespit edilirken kullanılan bu yöntemde geri dönüş süresini onsekiz yıl (18×12= 216 ay) olduğu değerlendirilir ve o bölgede bulunan evlerin konut kiraları 214 sayısı ile çarpılarak evin ortalama ekspertiz kıymeti bulunur. Örneğin ev için aylık 500 lira kira ödeniyor ise 500×214= 107.000 TL. Evin değeridir. Ev çarşı merkezinde ise diyenler için de eklememiz ihtiyaç duyulan husus, çarşıda ki evin kirasının daha yüksek olacağıdır.

Konut kredisi evrakları hazırlayan bir kişi için bankaya ait tüm masraflar ve eksper ücretleri toplamda 1.500 TL. Yöreında tutacaktır. Bu tutarı alım satın harcamaları ile karşılaştırmayın.  Bu meblaganın içinde sadece eksper ücreti, kredi dosya masrafı ve sigorta masrafları yer almaktadır.

Bir tek bankaya bağlı kalmadan tüm bankalara hesaplama yaptırabilirsiniz sadece her seferinde yeni bir ekpser ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Krediden vazgeçtiğinizde ödediğiniz ücretten 600-700 lira eksper parası size geri iade edilmeyecektir. Bu konum bazı bankalarda değişiklıklar göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ