Nakit Çekime Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır?

Artık neredeyse her alışverişte ellerimiz kredi kartına gider oldu. Her tüketicinin cebinde en az 2 adet kredi kartı var. Alışkanlıklarımız son 10 yılda hızla değişti. Nakit alışveriş dönemi kapanmak üzere. Özellikle bankaların kolaylıkla kredi kartı vermesi ve limitleri yüksek tutması, insanları daha fazla tüketmeye yöneltmekte ve ileride büyük sıkıntılara yol açmakta. Bu nedenle doğru kredi kartı kullanımı çok ama çok önemli. Mutlaka bilinçli olmak ve harcamalarımıza dikkat etmek gerekiyor. Kredi kartı ile ödeme yapmaya alışkın bir toplum olarak Nakit Çekime Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır? sorusu da en çok sorulan sorulardan olmakta.

Elbette teknoloji ve kolaylıklar takip edilmeli fakat kontrollü şekilde kullanılmalı. Kredi kartları ile yaptığımız harcamalara da bu anlamda yön vermemiz ve ihtiyacımızdan fazlasını harcamamamız önemli. Biriken kart borçlarının dönem sonu sadece asgari ödemesini yapmak ve kalan borcun devredilmesi bir müddet rahat ettirse de büyük sorunların ilk adımlarıdır. Kredi kartının nakit çekime kapatılması bu şekilde başlamış olmaktadır.

Kredi Kartından Nakit Çekim Nedir?

Kredi kartı kullanarak nakit çekme işlemine denir. Nakit avans olarak da bahsedilen bu işlemler aslında kredi olarak tanımlanır. Nakit çekim ücretleri her bankaya göre değişmekte ve yüksek faiz oranları uygulandığı için pek tavsiye edilmemektedir. Çok fazla maddi sıkışıklık olmadığı sürece de yapılmaması tavsiye edilir.

Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapatılır?

BDDK tarafından alınan kararlar doğrultusunda 1 yıl içerisinde kredi kartı dönem borcunun 3 defa %50’sinin altında yatırılması sonucu kredi kartı nakit çekime kapatılır. Genelde asgari ücret ile karıştırılan bu kural sonrası bir çok vatandaş mağdur olmaktadır. 2010 yılı öncesi, kredi kartının asgari ücretini yatırmak yeterli olurken sonrasında alınan kararlar ile borcun yarısı baz alındı. Yani siz asgari ödeme yaparak maalesef kartın nakit çekime kapatılmasına engel olamazsınız.

Peki;  Nakit Çekime Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır? Kapatılan kredi kartını nakit çekime açmanız için borcunuzun tamamını ödemelisiniz. Ancak bu yöntemle kartınızı nakit çekime açabilirsiniz.

Kredi Kartından Ne Kadar Nakit Çekim Yapabilirim?

Her bankanın limitleri farklıdır. Örnek olarak birkaç bankanın limit bilgisini paylaşalım. İş Bankası 3 Bin TL, Garanti Bankası 4 Bin TL. Ayrıca bir çok banka 15 Bin TL’ye kadar taksitli nakit avans kullanımına izin vermekte.

1 Comment Posted

  1. kredi kartım nakit cekime kapatıldı . dönem borcunu ödedim hala açılmadı hesap hareketlerinde bekleyen provizyon yazıyor ne demek istiyor . kartım ne zaman açılır

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*