Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarını Ödemek

Nakit yerine en çok kullanılan ödeme araçlarından olan kredi kartları, bilinçli kullanıldığında pek çok fayda sağlamaktadır. Kredi kartı kullanımı 30 gündür ve kullanım sonunda harcamalarınız ve ödemeleriniz hesaplanarak ekstreye yansıtılır, ekstrenin bildirildiği tarihe ise hesap kesim tarihi denir. Hesap kesim tarihinde tarafınıza ulaşan ekstrede toplam borç tutarının yanında aynı zamanda asgari ödeme tutarı da gözükmektedir. Kredi kartınızda biriken toplam borç tutarını ödemeniz halinde kartınızın limiti tekrar yükselir ve gelecek ay için kullanıma devam edilir. Toplam borç tutarını ödeyemeyen tüketiciler genellikle asgari ödeme tutarını ödeyerek kredi kartını kullanmaya devam eder. Peki; kredi kartı asgari ödeme tutarını ödemek kredi notunu düşürür mü ? Faiz oranlar ne olur ?

Kredi kartı asgari ödeme tutarını ödemek ile sadece kredi kartını kullanmaya devam edersiniz, faizler kalan borç üzerinden işlemeye devam edecektir. Son gelen yasalar üzerine bankalar BDDK tarafından yapılan düzenlemelerle kredi kartı asgari ödeme oranlarını da değiştirmiş durumda. Asgari ödeme oranları toplam borç tutarına göre belirlenir. 15 Bin Liraya kadar olan toplam kredi kartı borç toplamında asgari ödeme oranı %30’dur. Ayrıca, yeni düzenlemeler ile birlikte üst üste 3 defa asgari ödeme tutarı yaparak yapılan ödemeler sonucu kredi kartından nakit çekime bloke konulur ve hiçbir şekilde nakit avans kullandırılmaz.

asgarodeme-oranlari

Ülkemizde ki alışverişlerin en az yarısı kredi kartı kullanılarak yapılmaktadır. İlerleyen dönemlerde bu oranın %70 civarlarına çıkacağı ön görülmektedir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Faiz Oranları

Kredi kartı borçlarında gecikme faizi olarak Merkez Bankasının açıklamış olduğu faiz oranları baz alınır ve bu faiz oranını bankalar geçemez. Açıklanan gecikme faiz oranı %2,52 olarak belirtilmiştir. Bu oran kredi kartı borcunun asgari yani minimum ödeme tutarına uygulanmakta. Kalan işlemler için faiz oranları akdi faiz üzerinden hesaplanır yani asgari ödeme tutarını ödemeniz halinde kalan nakit çekimleri veya alışverişleriniz için aylık %2,02 faiz uygulanır.

Örneğin; kredi kartı toplam borcunuz 3.000 TL ise asgari ödeme tutarınız 900 TL olacaktır. Kredi kartı asgari ödeme tutarını ödemek koşulu ile kalan dönem borcunuz 2.100 TL olacaktır. Kredi kartınızının gelecek hesap kesim tarihinde ki ekstresin de ödeyeceğiniz faiz; 2.100 TL X % 2,02 = 42,42 TL olacaktır. Ayrıca çıkan faiz miktarına göre de %20 vergiler eklenecektir. Bu örnekten devam edersek 42,42 TL faiz için ödeyeceğiniz vergi  8,48 TL çıkacaktır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarını Ödemek Kredi Notunu Düşürür mü ?

Kredi kartı borçlarınızı düzenli ödeyen biri iseniz ve 1-2 ay asgari ödeme tutarını ödemek zorunda kalmışsanız kredi notunuz düşmese bile aynı kalacak ve yükselmeyecektir. Fakat 3 veya daha fazla şekilde asgari ödeme tutarını ödemek yani bunu alışkanlık haline getirmek veya kredi kartı borcunuzun tamamını hesap kesim tarihinden sonra ödemek kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

Bloke Olmuş Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarını Ödemek

Geçmiş dönem borçlarınızdan dolayı kartınıza bloke konmuş ve kullanıma kapatılmış ise, asgari ödeme tutarını yapsanız dahi kartın kullanıma açılması zordur. Kredi kartı borcunun tamamını ödedikten sonra banka ile iletişime geçmelisiniz. Bankaların çoğu tekrar kullanıma müsaade etmezken bazı bankalarca onay verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*