Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Her banka çeşitli adlar altında taşıt kredisi hizmeti sunmaktadır. Elbette her kredi de olduğu gibi taşıt kredisi kullanmak için de belirli koşulların sağlanması gerekmektedir. Bazı bankalar ise sadece sıfır araçlar için değil ikinci el araçlar için de kredi olanağı sunmaktadır. Peki; Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Gün geçtikçe artan otomobil satışları bu alanda insanların en çok ihtiyaç duyduğu araçları da bizlere sunmaktadır. Toplu taşımayı tercih edenlerin bir çoğu aktarmalar yapmakta, bakıldığında harcanan para pek de tasarruf sağlamamakta üstelik yorucu olduğu için de herkes kendi aracını edinmek istemektedir. Bu nedenle çoğu kişi özellikle evi de varsa sonrasında taşıt kredilerini araştırmaya başlar haklı olarak.

Taşıt Kredisi Koşulları

Öncelikle, banka ve taşıt kredisi faiz oranlarını bir kenara bırakalım ve nasıl bir araç almak istediğinize karar verelim. Sıfır bir araç mı yoksa ikinci el mi? Elinizde ne kadar peşinat var? Bu soruların yanıtını verdikten sonra artık banka ve kredi seçimine geçebiliriz. Peşinat önemli çünkü çoğu banka konut kredisinde olduğu gibi taşıt kredilerinde de hepsini kullanma hakkı tanımaz. Bu nedenle de biraz peşinatınızın olması gerekmekte.

Talıt kredilerinde hiçbir banka %100 kredi kullanımına izin vermez. Yani seçeceğiniz araç 50 Bin Lira ve daha aşağı bir rakam ise bunun %75’ine kredi çıkacaktır. Kalan kısmı siz peşin olarak tamamlamalısınız. Eğer almak istediğiniz araç 50 Bin Liranın üstünde bir rakam ise banka size 50 Bin Liralık kısmı için %75 kredi verecektir. Örneğin; 80 Bin Liralık bir araç beğendiyseniz banka size 50 Bin Liraya kadar olan kısmı için 37,5 Bin TL kalan 30 Bin Lirası için ise 15 Bin TL yani toplamda 52,5 Bin Lira kredi verecektir. 27,5 Bin TL de sizin cebinizde bulundurmanız gereken peşinat olacaktır.

Taşıt Kredisi Alırken

Öncelikle bankalardan taşıt kredisi kullanmak için kredi notunuzun iyi olması ve belgelenebilir bir gelire sahip olmanız şarttır. Taşıt kredisinde ev hane geliri de önemlidir ve taksit tutarları bu gelir seviyesinin yarısının üstünde olmamalıdır. Ayrıca bazı bankalar hayat sigortası da mecbur tutabilir.

Bunların yanı sıra hiçbir bankanın ipoteksiz taşıt kredisi vermez bu nedenle sıfır veya ikinci el fark etmeksizin kasko ve kaza sigortası da yaptırmanız zorunlu tutulur.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bankalar taşıt kredisi için gerekli belgeler arasında şunları sizden isteyebilir; nufus cüzdanı, gelir belgesi, taşıtın fiyatını gösteren fatura veya noter satış sözleşmesi.

Ayrıca Bakınız; İkinci El Araç İçin Kredi Kullanımı

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*