Merak Ettiniz mi İBAN Kaç Haneli ?

Dünya üzerinde bir çok para transferi işlemlerinde ki yanlışlıklar sonucu 2010 yılında kullanılmaya başlanan İBAN sistemi ile bu yanlışlıkların önüne geçme hedeflenmiştir. Para transfer işlemlerini oldukça kolaylaştıran bu yöntem ile sadece ülke içi değil ülkeler arasında da para aktarma işlemleri çok daha pratik hale gelmiştir. Doğru alıcıya, güvenli şekilde ve tamamen kontrollü sağlanan iban ile para transferi sayesinde ticari hayat daha da kolaylaştırılmıştır. İban gibi günümüz de artık çıkan her yeni sistem beraberinde bilmediğimiz ve öğrenmemiz gereken kavramları da beraberinde getirmektedir. Peki hiç Merak Ettiniz mi  İBAN Kaç Haneli ?

İBAN Numarası Kullanımı Nasıl ?

Her kişiye özel bir iban numarası üretilmektedir. Bu bir nevi kişinin finansal kod numarasıdır. Bu sayede, kişiye özgü bu kod hesaplar arası para transferinde yanlışlıkların önüne geçilerek güvenli şekilde istenen kişiye veya kuruma para transfer işleminin gerçekleşmesi sağlanıyor. İban numarası benzetmesi parmak izi şeklinde yapılabilir zira aynı iban numarasından iki tane bulunmamakta. Yani, iban numarası doğru yazılıp para transferine onay verildiğinde başka bir kişiye aktarılması ibi bir yanlışlık ortadan kalkıyor.

Dünya üzerinde ki bankacılık sektöründe yaşanan para transferlerinde ki kargaşaya son vermek için pilot bölge Avrupa Birliği üyesi ülkeler oldu. İban numarasının ilk kullanılmaya başlandığı bu ülkelerde görüldü ki, bir çok sorun ortadan kalktı ve güvenilir şekilde para transferleri sağlandı. Daha sonra bu sistem tüm dünyanın kullanabileceği bir hale dönüştürüldü. Artık, şube kodu, hesap numarası gibi detaylar yerine sadece İBAN numarası ile işlemler daha basit hale geldi.

İBAN Kaç Haneli ?

Dünya üzerinde ki kişiye özel rakam ve harflerden oluşan ve sadece ilgili hesabı işaret eden iban numarası maksimum 34 haneli olup, ülkemizde 26 hane olarak kullanılmaktadır.

TR kod numarası ile başlayan ülkemizde ki iban numaraları, kontrol basamakları banka ve rezerv kodları ile devam eder ve hesap numarası ile son bulur. Ülkemizde ki iban numarası kullanımında ki hanelerin anlamı şu şekildedir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*