IBAN numarası nerede yazar

IBAN Numarası Nerede Yazar ve Nasıl Öğrenilir. İban Numarası Öğrenme

Bilindiği üzere bankalar, hayatımızda toplu paralarımızı sakladığımız en güvenli alanlardır. Banka hesap numaraları ile para transferleri yapılmakta ve alım-satım işlemleri gerçekleşmektedir. Banka hesap numaralarının yerine kullanılan ve aynı zamanda transferlerin daha hızlı olmasını sağlayan uluslarası numaralara, IBAN numarası denmektedir. 2018 yılında da bu kural değişmemiştir. Fakat birçok birey IBAN numarasını bilmiyor ve işlemler yaparken zorluk çekiyor. Bizlere gelen yoğun sorulardan bir tanesi de, IBAN numarasının nerede yazdığı ile alakalıdır. Sizlerde IBAN numarası nedir ve IBAN numarası nerede yazar diye merak ediyorsanız, yazımızı okumanızı öneririz.

IBAN NUMARASI KARTIN ÜZERİNDE YAZMAZ !

Banka tarafından açılan hesaplarda hesap cüzdanları olduğu gibi, ATM kartları da veriliyor. Yani birçok banka tarafından bu kartlara, PARA KART veya DEBİT KART da deniliyor. Atm kartlarının üzerinde, isim-soyisim, son kullanma tarihi, CV numarası, Kart numarası gibi bilgiler yazıyor.  Bazı bankalar müşteri numarasını da, kartın üzerine ilave olarak eklerler. Peki IBAN kartın neresinde yazar veya IBAN nerde yazar soru sorulduğunda net olarak ifade etmek gerekir ki hesabın bağlı olduğu kartlarda, IBAN numarası kartın üzerinde asla yazmaz. Biraz daha detay verecek olursak eğer, kartın üzerinde yazmakta olan 16 haneli numara, sizin kullanmakta olduğunuz kartın numarasıdır. Yani bu numara, IBAN numarası değildir. yazımızın devamında IBAN numarası nerede yazar öğrenebileceksiniz. Bu önemli detay ile birlikte IBAN numaramı nasıl öğrenebilirim sorusunun yanıtını alacaksınız. Kredi kartı IBAN numarası da benzer şekilde kartın üzerinde yazmaz.

İban Numarası Öğrenme 2017

İlk olarak IBAN ne demek açıklamakta fayda vardır, IBAN, 26 karakterden meydana gelmektedir. İlk iki hane ülke kodunu belirtir ve Türkiye için bu kod ‘TR’ kısaltması olarak kullanılır. Sonraki 2 hane ise, kontrol basamaklarını oluşturmaktadır ve IBAN numarası bu iki hane ile doğrulanır. Sonraki 5 hane ise, bankanın kodunu aktarır. Son 16 hane ise, banka hesap numarasını oluşturur. Arada kalan hanelere de 0 eklenir. IBAN numarası nedir aşağıdaki görselde daha detaylı olarak görebilirsiniz.

ÖRNEKTİR

 

IBAN NUMARASI İNTERNETTEN ÖĞRENİLEBİLİR !

Bilindiği gibi önceden IBAN numaraları nerede yazar öğrenebilmek için, en yakın banka şubesine gitmeniz gerekiyor. Banka şube yetkilileri sizlerden isim soy isim isteyecek ve sizlere IBAN numarasını söyleyecektir. Fakat gelişen teknolojiler ile birlikte gündelik yaşantımızda çokça kullandığımız cep telefonları ile IBAN numaramı nasıl öğrenebilirim sorusunun da yanıtını hızlıca alabilirsiniz. Mobil bankacılık ve internet bankacılığı aracılığı ile hızlıca IBAN nasıl alınır bilgisi mevcuttur. Mobil bankacılık veya internet bankacılığı banka hesabınıza girdiğinizde hesap bilgileri kısmında IBAN numarası yazar.

IBAN no öğrenme konusunda ben bankaya gidemem ve internet bankacılığı kullanmıyorum diyorsanız, buna da bir çözüm var. Bankaların çağrı merkezlerini arayarak ya da, internette bankaların sunmuş olduğu IBAN sorgulama sayfalarını kullanarak IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. IBAN nasıl öğrenilir öğrenme sayfalarında sizlere, hesap numarası, şube kodu vb gibi bilgiler sorulacaktır. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak girdiğiniz zaman, sizlere IBAN numaranız aktarılacaktır. bu metotlarla IBAN numarası nasıl alınır veya IBAN nasıl öğrenilir gibi detaylar ile uğraşmadan direk sonuca gidebilirsiniz.

Iban numaralarını öğrendikten sonra, dilediğiniz gibi para transferi yapabilirsiniz. Hesap bilgilerine göre IBAN numarasını kullanmak, oldukça kolay ve hızlı para transferlerinin olmasını sağlayacaktır. Fakat herhangi bir şekilde yanlış bilgi girmeniz durumunda, göndermiş olduğunuz para başka bir hesaba geçebilir. Bu yüzden IBAN numaranızı doğru not etmeye dikkat edin. Türkiye üzerinde kullanılan hesaplar, birçok IBAN numarası yazar. Yani karıştırırsanız eğer, paranızın çöpe gitme ihtimali oldukça yüksek bir durumdur. İban numarası sorgulama sayfaları, her bankaya göre özeldir ve sorgulama ekranlarını açmak için, bankanızın internet sitesini ziyaret ediniz. IBAN numarası nerede yazar ve IBAN numaramı nasıl öğrenebilirim gibi sıkça rastlan durumlar için adımlar halinde genel bilgilere artık sahip oldunuz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*