Kart Üzerinde Banka Hesap No Öğrenme

Banka sektöründe çok işkem yapmayan kişiler bankamatik veya kredi kartları ile bir çok işlemi yapabileceğini bilmeyebilirler. Kart Üzerinde Banka Hesap No Öğrenme olabilir mi ve kart bilgileri ile ne gibi işlemler yapılabilir ?

Banka Kartı Nedir?

Vadesiz mevduat hesabına ulaşımı sağlayan banka kartına, banka hiçbir ücret ödemesi yapmamaktadır. Banka kartına yatırdığınız kadar parayı kullanabilirsiniz. Banka kartı ile nakit çekim yapabilir, alışveriş yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartını nakit kullanım aracı olarak nitelendirmek mümkündür. Kredi kartını, banka kartından ayıran en önemli özellik banka kartında para ödemelerini siz yaparken, kredi kartında bankanızın karta düzenli olarak para yüklemesi ve sizden belli bir zaman diliminde geri ödemesini istemesidir.

Hesap Numarası Nedir?

İsim, soy isim benzerliği sık karşılaşılan bir durumdur. Bunun için de bankalar kendine özgü bir numaralandırma sistemi geliştirmiş ve bu numaralandırma sistemine göre işlemlerini yapmaktadırlar. İban numarası ve hesap numarası EFT, havale işlemlerinde, bank aile olan tüm işlemlerde hesap karşıkılığının önlenmesi amacıyla oluşturulmuş olan sistemdir.

Banka Kartı Hesap Numarası Nasıl Bulunur?

Bankalar kart üzerinde hesap numarası genel olarak bulundurmaktadır. Kredi kartlarında hesap numarası genel olarak bulunmazken, banka kartlarında hesap numarası şart biçimde bulunmaktadır. Banka kartlarında birçok zaman hesap numarası banka kartının üzerinde yazarken bazı banka kartları üzerinde de hesap numarası bilgisi yer almamaktadır. Hesap numarası bilgisinin yer almaması durumunda banka şubesine giderek ya da banka şubesini arayarak hesap numarası bilgisine ulaşabilirsiniz.

Kart Üzerinde Banka Hesap No Bulma

Banka kartı üzerinde genel olarak hem önyüzde hem de arka yüzde hesap numarası bulunmaktadır. 16 haneden oluşan kart üzerinde dört parça şeklinde sayı bulunmaktadır. 4 tane parçaya ayrılmış olan bu numara hesap numarası değil banka kartı numarasıdır. Banka kart numarasının hemen altında ise banka kart numarası sahibi her kimse o kişinin adı ve soyadı yazılı olmaktadır.

Bu kartın ya arka yüzünde ya da yan tarafında banka hesap numarası bulunmaktadır. Banka hesap numarası da kart numarası gibi 16 haneden oluşmaktadır.  Hesap numarası ile EFT – havale işlemlerini yapmak mümkündür. Bunun yanı sıra banka ile ilgili yapılabilecek olan bütün işlemleri de banka kartı hesap numarası ile yapmanız mümkündür. Banka kartı hesap numarası kart üzerinde yer almıyorsa, şubeye giderek başvuru yapılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*