kredi ve kredi kartlarının yapılandırılması

Kredi ve Kredi Kartlarının Yapılandırılması Hangi Durumlarda Yapılmaktadır

Günlük hayatta çeşitli ihtiyaçlarımızın karşılamak için kullandığımız kredi ve kredi kartları çeşitli sebeplere bağlı olarak bankalar veya diğer finans kuruluşları aracılığıyla yapılandırılabilmektedir. Kredi ve kredi kartlarının yapılandırılması işlemleri iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Kredi yapılandırılması biriken borçların ödenememesinden veya kullanılan kredinin faiz oranlarının zaman içerisinde düşmesinden dolayı yapılan yapılandırmadır. Kredi kartı yapılandırması kart limitlerinin kullanımına bağlı olarak ekstre borçlarının ödenememesinden dolayı yapılandırılmasıdır. Her iki yapılandırmanın tek ortak noktası borçların geri ödenmesi noktasında sıkıntı yaşanıp yapılandırma uygulamasına gidilmesidir.

Kredi ve Kredi Kartı Borçlarının Ödenememesi Durumunda Yapılandırılması

kredi ve kredi kartı borçlarının ödenememesi

Bankalar kredi ve kredi kartı kullanan müşterileri arasında borcuna sadık olmayıp düzenli ödeme yapamayanlarından tahsilat yapabilmesi adına çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Bankalar tarafından sunulan imkanlardan biri de kredi veya kredi kartı borcunun çokluğundan dolayı düzenli ödemeye yapamayan müşterileri için bu borçlarını yeniden yapılandırma adına yeni ödeme planı sunulmaktadır. Bankalar için yapılandırma işlemi tamamen müşterinin iyi niyetine bağlı olarak gerçekleştirilir.

Bir kredi veya kredi kartı kullanıcısı mevcut borcunun zaman içerisinde ödenemeyecek duruma gelmesinden dolayı borcun yeniden yapılandırılarak geri ödenmesini sağlama noktasında bankaya iyi niyet göstergesini sunan müşteriye banka her zaman yardımcı olmaktadır. Var olan borcun tamamı yeniden hesaplama yapılmak suretiyle iki tarafından onayının alınmasıyla yapılandırılmış olmaktadır. Kredi veya kredi kartı borcu bulunan banka müşterileri yapılandırma işlemi için öncelikle müşterisi olduğu bankayı tercih etmesi en iyi tercihtir. Lakin bankanın yapılandırma için uygulayacağı faiz oranları ve geri ödeme vadesi müşterinin hesabına gelmediği takdirde istediği bankayla anlaşma yoluna gidebilir.

Kredi veya kredi kartı borcu olan banka müşterilerinin yapılandırma noktasında en çok dikkat etmesi gereken noktanın uygulanacak olan yeni faiz oranlarının, geri ödeme vadesinin ne kadar olacağı ve herhangi bir şekilde bu yapılandırmadan dolayı kullanıcıya masraf çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunun iyi tespit edilmesi gerekir. Kredi veya kredi kartı borcu yapılandırması işlemi genellikle banka şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Banka içerisinde görevli bulunan bireysel veya ticari müşterileri hizmetleri yetkilisi aracılığıyla yapılandırma işlemi gerçekleştirilir. Kullanılan kredi ve kredi kartı bireysel ise bankadaki bireysel müşteri yetkilisi aracılığıyla, kullanılan kredi türü ticari krediyse ticari müşteri hizmetleri yetkilisi aracılığıyla görüşülüp yapılandırma işlemi gerçekleştirilebilir.

Faizlerin Düşmesiyle Kredi Yapılandırılması  

kredi yapılandırılması 

İhtiyacınız gereği çektiğiniz kredinizin faiz oranı zaman içerisinde piyasadaki çeşitli finansal gelişmelere bağlı olarak düştüğünde yeniden yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Özellikle konut kredisi ve araç kredisi gibi uzun vadeli ödemeye sahip ürünlerin faiz oranlarının düşmesine bağlı olarak yeniden yapılandırılması banka müşterisi için büyük avantaj sağlamaktadır. Faizlerin düşmesi neticesinde yapılacak olan yapılandırma işleminde krediyi kullanmış olan banka müşterilerinin dikkat etmesini gerektirenler; yapılandırma işlemi sonucunda ortaya çıkan yeni faiz oranı ve geri ödeme vadesinin müşterinin daha önceden çekmiş olduğu kredideki faiz oranından ve geri ödeme vadesinden hesaplıysa tercih edilmelidir. Özellikle konut kredilerinin masraflarının yüksek meblağlarda olmasından dolayı yapılandırma işlemindeki faiz oranındaki avantaj bu masrafların üzerinde olması gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*