Kredi Kartı Yapılandırma 2017 Rehberi

 

Kredi kartı yapılandırma , resmi gazetede yürürlüğe girdiği andan itibaren büyük talep gördü. Mevcut borçlara 72 ay taksitlendirme imkanı sunan bu yasa ile birlikte her vatandaş soluğu bankalarda aldı ama alınan cevaplar hep aynı, “böyle bir uygulamamız yok” ! Öncelikle en çok sorulan soru; “takibe girmiş borçlar için de 72 ay yapılandırma mevcut mu? “

Takibe Girmiş Borçlar 72 Ay Kredi Kartı Borç Yapılandırmasından Yararlanamıyor.

Kredi kartlarına 72 ay yapılandırma, mevcut borç bakiyeniz için uygulanacaktır. Kredi kartı borcunuzun takibe girmemiş olması lazımdır. Şu an takibe girmiş kredi kartı ve kredi borçlarınız bu yasadan faydalanamayacaktır. Kredi borçlarınız için yapılandırma ise sadece ihtiyaç kredilerinde geçerlidir, konut ya da taşıt kredisi için böyle bir imkanınız maalesef yok.

Takibe girmiş kredi ve kredi kartı borçlarınız için yapılandırma imkanınız bankalar ile görüşmeleriniz sonucunda mevcut olabilir. Bu şekilde yapılandırma işlemi zaten bankalar tarafından uygulanmakta olan bir yöntem ancak vade sayısı konusunda bankalar çeşitli politikalar uygulamaktadır. En çok merak edilen, takibe girmiş borçlar 72 ay yapılandırılabilecek mi konusu idi fakat bu yasa takibe girmiş borçlar için çıkmamış olsa da bankaların tercihi doğrultusunda imkan dahiline girebilir. Şimdilik gözüken, sadece mevcut borçlara bir yapılandırma söz konusu. Kredi kartı yapılandırma kanuna göre; takibe girmemiş borçlar için kredi kartında 72 , ihtiyaç kredileri borçlarında ise 48 ay bir yapılandırmadan söz edilebilir.

Kredi Kartı Yapılandırma Faiz Oranı

Yapılandırma için belirlenen herhangi bir faiz oranı bulunmamakta ancak Merkez Bankasının belirlemiş olduğu üst sınır olan %2,52 gecikme faizi oranını geçmeyeceği sanılıyor. Bankaların şu an ki mevcut kredi faiz oranlarına bakıldığında yapılandırma işleminde %1,10 – %1,50 arasında bir faiz söz konusu olabilir. Mevcut kredi kartı borçlarınızı kapatmanız için 2 yöntem mevcut, birincisi 72 ay vadelerle yapılandırma ikincisi ise 48 ay vadelerle ihtiyaç kredisi çekerek borcu kapatma. Borçlunun ödeme gücüne göre 72 aya kadar yapılandırma yapılabilir ve bu işlemi dağınık halde bulunan tüm kredi kartı borçlarınızı tek bir yerde toplama imkanı ile yapabilirsiniz.

Örnek bir borç için yapılandırma işlemi:

Mevcut kredi kartı borcu : 10.000 TL

72 ay vadelendirme ile yapılandırma yapıldığında geri ödenecek tutar : 14.800 TL

Bu hesaplama takibe düşmemiş kredi kartı borcu için olup takibe düşen borçlar için banka inisiyatif kullanabilir fakat bu durumda geri ödeme tutarı en az 3.000 TL artabilir. Bu hesaplama da %1,21 faiz oranı baz alınmıştır bankaların faiz oranları değişkenlik göstereceğinden yapılandırma sırasında aylık taksitleriniz farklılaşabilir. Takibe düşen kredi kartı borç yapılandırmasında ayrıca temerrüt faizi uygulanacaktır bu sebeple taksit tutarları ve geri ödeme de değişecektir. Daha fazla faiz ödememek için mevcut borçlarınızı yapılandırmaya gitmenizde fayda var.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Detayları

Bu yasa sadece 72 ay vade ile sınırlandırılmış olup isteyen kişiler bu yasanın vermiş olduğu hak ile isterse 36 ay isterse de 48 ay vade seçeneğinden yararlanabilir. Önemli noktalardan bir tanesi de, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra ki kredi kartı harcamaları yapılandırma kapsamı dışında tutulacak olması. Kredi veya kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan, asgari ödemesini yapabilen ama banka takibine henüz düşmemiş kişiler bu fırsattan yararlanabilirler. Kredi kartlarına toplam borçların 80 milyar lira civarı olduğu açıklanırken bunların hepsi için bir yapılandırma söz konusu olmayabilir. Düzenli ödeme yaparak kredi kartı ve kredi borçlarını ödeme imkanına sahip kişilerin yapılandırmadan uzak durması, fazladan faiz ödememesi açısından önemli. Takibe düşmüş kredi ve kredi kartları ile ilgili mevcut durumda bir yapılandırma zaten söz konusu.

Kredi kartı yapılandırma işlemi için banka şubenize yada bankanızın çağrı merkezinden konu ile ilgili talebinizi iletmeniz yeterli. Bu sayede sadece asgari ödeme tutarı yaparak bir şekilde takibini atlattığınız kredi kartı borçlarınız için ufak taksitlerle bir yapılandırma söz konusu olabilir. Böyle bir imkandan faydalanmak, ileride borç takibi riski taşıyan kişilerin kredi notunun da düşmesini engelleyecektir. Burada ki önemli hususlardan bir tanesi de, kredi kartı yapılandırması yaptıktan sonra kredi kartınızı çok fazla kullanmamak, borçlarınızın üzerine borç katmak yine ileride büyük sıkıntılara neden olacaktır.

Kredi kartı yapılandırma yapan bankalar ?

Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırma uygulamasına başlamış durumda. Harici bankalar için ise henüz bir uygulama söz konusu değil. 72 ay borç yapılandırması yasallaşmasına rağmen bu inisiyatif tamamen bankalara bırakılmıştır. Ziraat Bankası haricinde bir bankanın henüz bir uygulaması bulunmamakla beraber Ziraat Bankası %1,44 faiz oranı ile yasanın uygulanmasına geçmiş durumda. Örneğin; 10.000 TL borç için bir yapılandırma istediğinizde 72 ay için aylık taksitleriniz 224 TL’ye gelecektir. Geri ödeme toplamı ise 16.130 TL olacaktır.

Soru – Cevap

  • İdari takibe düşmüş borçlar için bu yasa geçerli midir ? 72 ay taksitlendirme imkanından yararlanılabilir mi ?

Bankaların prosedürleri değişkenlik göstermekle beraber takibe girmiş borçların bu yasadan faydalanması söz konusu değildir. Ancak, banka ile bir uzlaşmaya gidilebilir.

  • Tüketici kredileri için kaç ay vade yapılabilir ?

Mevcut tüketici borçlarınız için 48 aya kadar vadelendirme yapabilirsiniz.

  • Bankalar ne zaman uygulamaya geçecek ?

Neredeyse tüm  bankalar iç tüzüklerini oluşturmuş durumda, yasa yeni çıktığı için bankaların da izleyeceği yolları belirlemesi gerekli. En kısa zamanda tüm bankalardan bu konu ile ilgili bir çözüm gelecektir.

  • Borcunu aksatmadan ödeyen kredi kartı sahipleri de bu yasadan faydalanabiliyor mu ?

Mevcut kredi kartı borcu olan ve takibe düşmemiş herkes 72 ay yapılandırma kapsamından faydalanabilir.

  • Hangi bankalar 72 ay yapılandırma işlemine başladı ?

Şu an için Ziraat Bankası ve Vakıfbank için söz konusu bir gelişme mevcut ancak unutulmamalıdır ki her şube için de geçerli olmayabiliyor bu durum ve müşteriye göre de farklılık gösterebiliyor.

  • Gecikmeye girmiş borçlar yasadan faydalanabilir mi ?

Henüz gecikmede olup takibe girmemiş kredi ve kredi kartı borçlarınız için yapılandırma imkanınız bulunmaktadır.

  • Yapılandırma sonrası kredi kartı iptal olur mu ?

Bankanın izleyeceği yol haritasına göre değişkenlik gösterir. Bir banka kredi kartı borç yapılandırma işleminden sonra karı kullanıma kapatırken diğeri kapatmayabilir.

  • Daha önce yapılandırılmış kartlar bu yasadan faydalanabilir mi ?

Evet, daha önce ki yapılandırma yapmış olduğunuz borç için bu yapılandırma işleminden de faydalanma imkanına sahipsiniz.

  • 3 ayrı bankaya kredi kartı borcu olan tek bankada birleştirebilir mi ?

Evet, tek bir bankada borçlarınızı birleştirebilir ve 72 ay yapılandırma imkanından yararlanılabilir.

  • İhtiyaç kredilerinde yapılandırma kaç ay vade ile mümkün ?

İhtiyaç kredilerinde 48 ay yapılandırma yapılırken kredi kartı borçlarında yapılandırma 72 ay.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*