Kredi Ön Onayı Nedir ?

Kredi kullanmak için bankalara başvuruda bulunduğunuzda, öncelikle ön değerlendirme aşamasından geçerek krediniz için olumlu yada olumsuz bir karar çıkar. Kredi taleplerini özellikle internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden yapan müşteriler, anında kredilerine yanıt alarak kredi ön onayı alırlar. Ön onay sonucu olumlu çıkan müşteriler banka şubelerine kimlik ve gelir belgeleri ile başvurarak anında kredilerini kullanabilirler.

Kredi ön onayı, bankaların kredi talebinde bulunan kişiler için kredi notu, ödeme alışkanlıkları ve bankalarda bulunan varlıkları ile değerlendirme yaptıkları ilk izlenimler sonucu ortaya çıkan bir tablodur. Bu tablo da ödemelerini düzenli yapan ve borç durumu varlık durumuna nazaran düşük olan kişiler için genellikle ön onay olumlu çıkmaktadır.

Mobil bankacılık sistemi ve internet üzerinden şubesiz yapılacak başvurular genellikle o anda cevap alabilmektedir. Güncel kredi notunuz ve varlıklarınız ile ilgili veri tabanları her zaman banka arşivlerinde yer almakta ve zaten sizin hakkınızda sistemin bir ön izlenimi bulunmaktadır.

Neden Kredi Ön Onayı Olumsuz Çıkar ?

Değişik nedenlerden dolayı kredinize ön onay çıkmayabilir. Bu nedenlerin başında her zaman önemle vurgulanan kredi notunun düşük olması, kişinin düzenli ve ispatlanabilir bir gelire sahip olmaması yada kara listede adının bulunması yer alır. Bankalar tarafından belirli periyotlar ile gelir belgeniz kontrol edilir ve veritabanı yenilenir. Güncel gelir belgeniz mutlaka bankalarda bulunmalıdır. Özellikle internetten yaptığınız başvurularda bu noktayı göz ardı etmemelisiniz. Çalışıyor olsanız dahi güncel maaş bordronuz bankaca görünmüyor ise yanıt olumsuz çıkacaktır bu da kredi notunuza etki edecektir. Tavsiyemiz, mutlaka özellikle ilk defa kredi başvurusunda bulunacaksanız kredi taleplerinizi banka şubelerinden yapmanız.

Kredi Ön Onayı İçin Yapılması Gerekenler ?

Kredi başvurusunda bulunurken şu ihtimali mutlaka hesaplayarak kredi tutarınızı belirlemelisiniz. Merkez Bankası tarafından da öngörülen ve bankalarca da uygulanan risk analizinde, kredi aylık tutarınızın en az 3 katı ispatlanır bir gelire sahip olmanız gereklidir. Bu hesaba göre örneğin; 3 Bin Lira maaş alıyorsanız, başvurduğunuz kredi tutarına göre ve vade seçeneklerine göre maksimum aylık ödemelerinizin Bin Lira olması gerekir. Tabi mevcut ödediğiniz borçları da göz ardı etmemelisiniz. Diğer borçlarınız da gelirinize göre kredi hesabından düşeceği için bu noktaya dikkat etmenizde fayda var.

Diğer dikkat etmeniz gereken detay ise kredi notunuzun kaç olduğudur. Mutlaka kredi notunuz 1499 puanın üzerinde olmalıdır. Bu kapsamda kredi notu değerleriniz düşük ise kredi notunuzu hızlı şekilde nasıl yükseltebilirsiniz , incelemeniz ve uygulamanız tavsiye edilir.

Kredi Ön Onayı Gerekli midir ?

Kredi taleplerinizi banka şubelerinden yapmak yerine ( yukarıda ki kriterleri sağlıyorsanız ) şubesiz bankacılık hizmetlerini ulanarak başvurmanız her zaman size zaman kazandıracak ve kolaylık sağlayacaktır. Bu anlamda, kredi ön onayı hem bankaların düzenli olarak kişi takibi için hem de tüketicinin anında yanıt alabilmesi için gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*