Konut Kredisinde Hangi Sigortalar Yaptırılır

Konut kredisi için başvuruda bulunduğunuzda sizden bir kısmı zorunlu bir kısmı ise sizin isteğinize bağlı sigortalar istenecektir. Konut kredisi kullanırken yaptırılan bu sigortalarda bu hizmetleri sizin belirlediğiniz ya da kredi kullanmış olduğunuz banka yapacaktır. Konut kredisinde hangi sigortalar zorunlu hangileri isteğe bağlı ?

Konut Sigortası

Konut kredisi kullanımı esnasında isteğe bağlı olan konut sigortası, kredi kullanarak almış olduğunuz evin herhangi bir yangında, su baskınında, yıkım,terör ve kaza gibi nedenlerle zarar görmesinde sizi bu risklere karşı güvence altına alan sigorta çeşididir. Konut sigortası ücreti yıllık olarak alınmaktadır. Bu sigorta ile, krediniz devam ettiği sürede eviniz banka tarafından hasarlara karşı güvence altına alınmış olur. Her sigorta şirketini teminatları farklı olacağı için poliçenizi inceleyerek hangi durumlara karşı maddi destek verileceğini okumanızda fayda var.

DASK ( Zorunlu Deprem Sigortası )

Kanunen de yapılması zorunlu olan Dask sigorta bedeli, kredi çekeceğiniz konutun konumuna ve yapı özelliklerine göre metrekare bazında fiyatı belirlendikten sonra konutunuzun toplam brüt metrekaresi ile çarpılarak toplam ödenecek tutar ile ortaya çıkar. Dask, zorunlu depren sigortası da konut sigortası gibi her yıl güncellenerek yenilenir.

Dask poliçenizi dikkatlice okuduktan sonra konutunuzun hangi risklere karşı teminat altına alındığından emin olunuz. Genellikle zorunlu deprem sigortaları, deprem ve depremden sonra ortaya çıkabilecek zararlara karşı konutun teminat altına alınmasını sağlar. Her sigorta poliçesinde nakit olarak karşılanacak bu zarar limitleri değişkenlik gösterir. Ayrıca sadece sizin konutunuzun değil, konutunuzun bulunduğu binada kaynaklanan hasarlara karşı da güvence altına alınırsınız.

Dask poliçesi fiyatı şehir bazında değişmekle birlikte, deprem risk bölgeleri baz alınarak hesaplanmakta. Ortalama yıllık 100 TL ile 150 TL gibi rakamlar çıkmaktadır.

Bireysel Yaşam Sigortası

Hayat sigortası konut kredisi kullanımı esnasında isteğe bağlı yapılmaktadır fakat bazı bankalarca zorunlu da kılınmıştır. Kredi kullanan kişinin vefat etmesi sonucu kalan tüm borcunu karşılayan bir sigorta türüdür. Her ne kadar isteğe bağlı da olsa kesinlikle yapılmasında fayda vardır. Hayat sigortası için yaş sınırı mevcuttur bu yaş genelde 70 yaşını geçmiş kişiler içindir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*