Kredi Notunu Düşüren 11 Etken

Artık hayatın her alanında kendini gösteren kredi notu özellikle bankalar nazarında çok önemli konuma geldi. Kredi notunu sadece kredi kullanırken önemsiyor iseniz yanılıyorsunuz. Örneğin; Mobilya alırken kredi kartı limitleriniz yetersiz geldiğinde mağaza anlaşmalı bankalardan kredi notunuz yüksek ise hemen ek limit çıkartabilirler. Bu gibi bir çok örnekten dolayı kredi notunuza dikkat etmelisiniz. Kredi notunu düşüren etkenler hangileri, bu etkenleri bilerek hareket etmeniz kredi notunuzu da yüksek tutacaktır. Her ekonomik hamleniz de dikkatli adım atmanız daha sonrasında hayatınızı kolaylaştırmanıza neden olacaktır. Bankakredinotu.net olarak sizler için Kredi Notunu Düşüren 11 Etken maddeyi bir araya getirdik.

 1. Kredi Kartı Son Ödeme Tarihini Geciktirmek

Bazen küçük miktarlı ekstreler için ödeme yapmayı aksatabiliyoruz. Nasılsa bir şey olmaz, bir sonra ki aya kalsın mantığı kesinlikle kredi notunu düşüren bir mantıktır. 1 TL dahi olsa geciken her gün kredi notunuz düşmeye devam edecektir. Bu nedenle, kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihine dikkat etmeli küçük miktar da olsa borcunuzu ödemeye özen göstermelisiniz.

 1. Kredi Kartı Borcunun Asagari Ödemesini Yapmak

Her ne kadar bankalar toplam borcun asgari tutarını %40’lara kadar çıkarsa da alışkanlık haline getirdiğimiz bir diğer yanlış, kart borcunun asgarisini ödemek kalan borcu devretmek. Tabi ki bazen nakit sıkışıklığı durumlarında asgari ödeme yapmak problem olmaz fakat bu alışkanlık haline gelir ve her ekstre için tekrarlanırsa, kredi notu düşecektir. Üstelik, borçların her ay diğer aya sarkarak devam etmesi ileride daha büyük borç batağı haline gelecektir. Kredi notunuzun düşmemesi ve büyük sıkıntılar yaşanmaması için bu alışkanlığınızı gözden geçirmenizde fayda var.

 1. Resmi Kurumlara Olan Borçların Ödenmemesi

Vergi borçları trafik cezaları, SGK primleri gibi bir çok resmi kurumlara olan borçların ödenmemesi de kredi notunu düşüren etkenler arasında gösterilmektedir. Devlete olan borçlarınızı dönem dönem vergi borcu yapılandırma imkanı çıktığında mutlaka yapılandırarak borcunuzu tamamen ödemeye gayret edin. Bunların yanında, elektrik, su, doğalgaz, telefon ve diğer tüm fatura ödemelerinize de dikkat etmeniz çok önemli. Kredi notunuzu yüksek tutmak için bu tip kurumlara olan borçlarınızı aksatmadan ödemelisiniz.

 1. Çok Fazla Kredi Başvurusu Yapmak

Herhangi bir dönem de kredi başvurusu yaptınız ve red cevabı aldınız. Bu noktadan sonra kesinlikle tekrar kredi başvurusu yapmamanız çok önemli. Zira her yapılan başvuru kredi notunuzu oldukça düşürecek ve kredi kullanmanız da daha zorlaşacaktır. Öncelikle kredi notu öğrenme işleminden yararlanarak kredi notunuzun kaç olduğunu ve risk raporuna göre size neden kredi çıkmadığını sorgulayın. Eğer kredi notunuz düşük ise kredi notu yükseltme teknikleri veya Findeks kredi notu danışmanı aracılığı ile yardım alın. Veya kolay kredi veren bankalar hangileri ise onlardan daha düşük tutarda kredi başvurusu yapın.

 1. Kredi Kartı Limitlerini Aşmak

Hangi bankadan olursa olsun, kredi kartlarınızın takibi yapılır ve yaptığınız her finansal hareket kayıt altına alınır. Kredi notu açısından elinizde ki tüm kredi kartlarının toplam limitine ek olarak limitlerinizi aşıyor ve eksiye düşüyor iseniz, kredi notunuz da eksiye düşecektir.

 1. Bankalar İle Çalışmamak

Bugün bir banka ile çalışmak zorunda değilsiniz elbette fakat yazımızda bahsettiğimiz, şu an kredi veya kredi kartına ihtiyacı olup kredi notum yok diyenler. Daha önce bankalar ile hiç çalışmamış biri iseniz referans alınacak bir veriniz olmadığı için kredi çekmekte zorlanabilirsiniz. Bu nedenle; kredi notunuzun belirlenmesi açısından en azından bir bankada vadesiz hesap açarak birkaç küçük hesap hareketi sağlayabilir veya otomatik ödeme talimatı vererek kredi notunuzu olumlu yönde oluşturabilirsiniz.

 1. Gelir Düzeyi Bilgisini Yanlış Vermek

Eski sistem biraz daha esnek idi fakat yeni sistemde hiçbir şey gözden kaçmıyor. Kredi alabilmek veya daha yüksek limitli kredi kartı almak için söylenen yanlış gelir miktarı sonrasında gerçek ortaya çıktığında direk kredi notunuz etkileniyor ve düşüyor. O nedenle her bilginin doğru ve tam verilmesi önemli.

 1. İcralık Olmak

Kredi notunu oldukça riskli seviyelere indirecek bir durum. Borçların ödenmemesi sonucu oluşan yasal takip süreci ve kara listeye isminizin yazılması kredi notunuzu çok ama çok düşürecek en önemli etkendir.

 1. Kefil Olmak

Herhangi birine kefil olduğunuz da bu işlem esnasında kredi notu düşer. Kefil borcunu ödemez veya geciktirirse sizin kredi notunuz yine düşer. O nedenle birine kefil olurken iki kere düşünmenizde fayda var.

 1. Çeklerin Ödenmemesi

Eğer ticaret ile uğraşıyorsanız kredi notunuza daha dikkat etmeniz gerekli zira her an kredi çekme durumunuz oluşabilir. Kredi notunu düşüren etkenler arasında çeklerin ödenmemesi ve protesto görmesi de yer alır. Findesk karekodlu çek raporu ile çek hareketleri takip edilmekte ve ödenmeyen çek durumunda kredi notunuz düşmektedir. O nedenle çek ödemelerine özen göstermek çok önemli.

 1. Kredili Mevduat Hesabı Açmak

Kredi Notunu Düşüren 11 Etken maddeden biri de bankaların maaşa ek sunduğu ve nakit sıkışıklığında kullanırız diyerek kabul ettiğimiz KMH hesapları. Zamanında ödenmediği taktirde, borcun durduğu her gün kredi notu da düşecektir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*