Kredi Notu Kaç Olmalı 2018 Kredi Notu Verileri

Kredi almadan önce yaptığınız tüm araştırmalarda karşınıza çıkar kredi notu. Sadece bankalarda değil üstelik, finans sektörü ve paranın var olduğu çoğu sektörde artık kredi notunun önemi daha çok anlaşılmakta. Kredi notu kelimesine bu kadar yer verilmesinin nedeni artık hayatımızın bir parçası olduğu gerçeğidir. Ev kiralarken, kredi çekerken, araç kiralarken ve benzeri bazı sektörlerde artık yerini aldı. Böyle olmasının avantajına bakacak olursak, artık ak ve kara birbirinden daha kolay ayrılır oldu. Ödemelerini düzgün yapan sadık kitle, kredi notu yüksek olmasından dolayı daha kolay şekilde maddi rahatlığa yada imkanlara kavuşabiliyor.

Düşünün, tüccarsınız ve bir müşterinize yüklü miktarda mal vereceksiniz ama nasıl güveneceksiniz. Bu noktada, kredi notunu isteyebilir ve geçmiş finansal hareketlerinden yola çıkarak daha kolay karar verebilirsiniz. Siz, malı tüccardan isteyen müşteri iseniz, kredi notunuz yüksek ise daha kolay şekilde mal alabilir ve karşılıklı güven çerçevesinde işlerinizi rahatlıkla başarabilirsiniz. Geçmiş dönemlerde insanların sürekli kredi konusunda sıkıntı yaşamasının önüne geçilmesi amacı ile kredi notu uygulamasına geçilmiştir. Bu kadar hayatın içinde yer alan kredi notu kaç olmalı 2018 ? Türkiye’nin kredi notu verileri nelerdir ? Özellikle banka sektöründe oldukça önem arz eden kredi notu, bilinmesi gereken bir değerdir.

Kredi Notu Kaç Olmalı 2018

Bankacılık sektörünün hemen hemen her alanında kredi skoru ( kredi notu, kredi puanı ) çok önemli bir veri olup, kesinlikle her işlemde karşınıza çıkacak bir veridir. Daha çok yeni bir kredi kartı almak istediğinizde yada kredi çekmek istediğinizde, geçmiş döneme ait verileri ortaya koyan kredi notu bankalarca değerlendirmeye alınır. Kredi notu kaç olmalı ki, bu değerlendirme sonucu bankaların size yanıt vermesi olumlu olsun ? Türkiye’nin kredi notu verileri sonucunda ortaya bir tablo çıkmıştır. Bu tabloda sizin puanınız işaretlenir ve hangi grupta yer aldığınız saptanır. Buna göre de bankalarca olumlu olumsuz yanıt alırsınız.

Kredi notu tablosu 5 kategoriye ayrılır. Her finansal geçmişi olan ve bankalar ile çalışan kişinin de bu kategoride yer alan bir kredi notu mevcuttur. Her kategorinin anlamı bilinmeli ve incelenmelidir. Kendi kredi notunuzun hangi katmanda olduğunu bilmenizde fayda var böylelikle daha dikkatli adımlar atabilir, gelecek de yaşayacağınız maddi sıkıntılar için en azından bankalardan destek alabilmek adına kredi puanınızı yüksek tutmaya yönelebilirsiniz. Kredi Notu Kaç Olmalı 2018 Şimdilik belki bir kredi yada kredi kartına ihtiyacınız olmayabilir fakat gelecekte ne olacağını bilemezsiniz. Kredi notunuz düşük ise ve dikkat etmezseniz, örneğin bir dükkan açma durumunuz yada evlilik kredisi çekme durumunuz da kredi talebinize olumsuz yanıt gelebilir ve ciddi anlamda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Peki kredi notu kaç olmalı bu sıkıntıları yaşamamak ve hayallerinize kavuşmak için kredi talebinize verilecek cevabın olumlu çıkması için? Şimdi dilerseniz her kategorinin hangi puana denk geldiğine bakalım, sizde kredi notunuzun durumunu gözden geçirin.

kredi-notu-cok-riskli

Çok Riskli Grup

Bu grupta yer alan kişilerin kredi notu puanları 0-799 arasındadır. Çok riskli grupta yer almak, kredi talepleriniz yada kredi kartı taleplerinizin olumsuz sonuçlanacağını belirtir ve işinizi gerçekten zorlaştırır. Bu grupta yer alan kişilerin finansal geçmişi oldukça kötü olmalıdır ki bu kredi notuna sahip olsun. İşte bu noktada bankalarda tam olarak böyle düşünür ve hiçbir şekilde size olumlu dönüş yapmazlar. Çok riskli grupta yer alan kişiler, daha önce çekmiş oldukları kredilerin ödemelerini üs üste aksatmış yada ödememiş, yasal takibe alınmış yada kredi kartı borçlarını ödeyememiş kişiler olabilir. Özellikle son 6 aylık dönemde bu şekilde ödemeler gerçekleştirmiş yada borçlarınızı ödememiş iseniz bu grupta olmanız yüksek. Kredi notu kaç olmalı 2018 yılı için cevabına yanıtınız 0-799 arasında bir kredi notu ise maalesef bu gruptasınız. Bu gruptan çıkmak için bir şeyler yapmalısınız. Çünkü, çok riskli grupta yer alan kişilere bankalar kesinlikle red cevabı verecektir. Şimdi; finansal bir ödeme planı yapmalı ve çok riskli potasından çıkmalısınız. Bu konuda daha fazla ayrıntı için sitemizden faydalanabilir ve kredi notu yükseltme tekniklerini inceleyebilirsiniz.

kredi-notu-orta-riskli

Orta Riskli Grup

Bu grupta yer alan kredi puanı 800-1299 arasıdır. Çok riskli gruptan biraz daha şanslısınız fakat notunuz maalesef yine de kötü değerlendirilecektir. Bu grupta yer alan bir kredi notuna sahipseniz, bankalar size kredi taleplerinizde çok cimri davranmayacaklardır fakat bir çok şart öne süreceklerdir. Daha önce ufak tefek ödeme aksaklıkları yaşadığınız için büyük ihtimal bu gruptasınız. Ama, çok riskli gruba göre kredi notunuzu daha hızlı şekilde yükseltmeniz mümkün. 800-1299 arası kredi notuna sahipseniz bankalar size kredi kartı verme konusunda sıkıntı yaşatmayabilir fakat kredi konusunda maalesef o kadar şanslı değilsiniz. Büyük ihtimal sizden kredi notu yüksek bir kefil yada teminat isteyeceklerdir. Notunuzu düzelterek daha fazla hizmetten yararlanabilir ve kredi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz ama bu grupta değil.

kredi-notu-az-riskli

Az Riskli Grup

1300-1499 arasında bir kredi notuna sahipseniz bu gruptasınız demektir.Büyük ihtimal kredi kartınızın asgari ödeme tutarlarını ödeyen veya bir kredi ödeyenseniz bu grupta yer alırsınız. Kredi notu değerlendirmesinde mevcut borç durumu ve limitlere oranı da önem arz eder bu nedenle daha önce çekmiş olduğunuz ve ödemelerine devam etmekte olduğunuz kredi varsa bankalarca risk unsuru taşıdığından notunuzada etki eder. Bu sizin güvensiz müşteri portföyünde olduğunuz anlamına gelmez. Kredi notu kaç olmalı sorusuna denk gelen notunuz bu grupta yer alıyorsa asında bir bakıma iyi bir puana sahipsiniz. Kredi kartı talepleriniz genelde red olmaz, kredi cevaplarınız da bir takım şartlar ile birlikte kabul edilebilir.

kredi-notu-iyi

İyi Grup

İyi grupta yer alıyorsanız puanınız 1500-1699 arasında demektir. Bu grupta yer alan kişiler geçmiş kredi borçlarınız yada kredi kartı borçlarını düzenli ödeyen ve geciktirmeyen kişilerdir. Bir çok bankacılık hizmetinden rahat rahat faydalanabilirler.Bu grupta kalmak için düzenli ödemelere devam etmeli ve kesinlikle 1gün de olsa borçlarınızı aksatmamalısınız. Unutmayın, kredi puanınız kolay düşer zor yükselir.

kredi-notu-cok-iyi

Çok İyi Grup

2018 Kredi notu kaç olmalı sorusu bu grupta yer alan kişiler için 1700 ve üstü bir kredi notudur ve bankalarla alakalı hiçbir problemleri olmayan kişilerden oluşur. Gelir seviyesi yüksek ve hesap kesim tarihinde anında otomatik olarak hesaplarından ödeme gerçekleştiren kimselerdir. Bu nedenle kredi ve kredi kartı limitleri normalden biraz fazladır.Bu seviye ki kişilerin kredi taleplerinde hiçbir belge istenmeden anında hesaplarına geçiş söz konusudur. Kredi kartı talepleri hemen karşılanır. Sizde  çok iyi grupta yer almak istiyorsanız, özellikle iyi grupta iseniz, birkaç ufak hamle ile bu gruba yükselebilirsiniz.

11 Comments Posted

  1. 26.11.2016 TARİHİNDE KREDİ KARTI VE KREDİ KULLANDIM KÜÇÜK MEBLALI KREDİ SKORUM HALEN OLUŞMADI DİYE BANKALARDAN KREDİ KULLANAMIYORUM KREDİ SKORUM NE ZAMAN OLUŞUR VE KAÇLA BAŞLAR BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM KOLAY GELSİN İYİ GÜNLER

  2. Iyi gunler ben esnafim bankardan kullandigim kredi kartlarinin tumunu yapilandirip duzenli odeyerek 2016 yilinda bitirdim ve yapilandirdigimda kapatmistim.şu anda devam son 2 taksiti kalan esnaf kefalet kredim var ve bunda hic duzensizlik yasamadim. Kullandigim 1000 liralik bir nakit kartim var duzenli olarak kullaniyorum kredi notum 1432. Gecmiste icralik oldugum bir tane banka borcum oldu ve onuda kapatip icradan dusurdum. Şuan kredi karti almak istiyorum sizce bankalar talebime ne yanit verir. Basvurup red cevabi alirsam kredi notum tekrar duser diye cekiniyorum. Cevap verirseniz cok sevinirim.

    • Öncelikle bankaların kredi verirken nelere dikkat ettiğini söylemek de fayda var, buna göre eksik olan maddeyi siz belirleyebilirsiniz.
      Kredi notu tek başına bir kıstas değildir önemli olan en az 6 aylık sigortalı bir işte çalışıyor olmak ve geliri belgeleyebilmek. Gelirlerin giderlere oranı da önemli yani başka banka kartlarına veya kredilere olan ödemeleriniz gelirinizden düşer, kalan gelir üzerinden kredi hesabı yapılır. Bunun yanı sıra, daha önce finans geçmişinizde bir risk unsuru var ise yine banka red cevabı verecektir. Tüm bunlar olumlu ve kredi notunuz da 1650 ise bankanın size 5000 tl kredi vermemesi durumu biraz abes olur, bankanın red nedenini sorgulayabilirsiniz.

    • Kredi notunuzu ücretsiz öğrenmeniz maalesef mümkün değildir. Kredi notunuzu öğrenmek için findeks sitesinden veya banka internet şubelerinden kkb raporu sorgulaması yolu ile öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*