Kredi Notu Kaç Olmalı?

Son dönemlere kredilerde ki faiz oranlarının da düşmesi ile birlikte kredi kullanmayı düşünmeyen insan bile bankaların kapısını çalar oldu. Kredi kartı kullanmayan birine rastlamak zaten zor olduğu gibi kredi kullananların sayısında da ciddi artış var. Ülkemizde çoğu kişinin bankalar ile o veya bu şekilde çalıştığı gerçeğini istatistiki verilerde doğruluyor. Kredi kartı ve kredi kullanımına bakıldığında bir acı gerçek daha ortaya çıkıyor ki o da maddi zorluk yaşayan kişilerin bu ürünleri en fazla kullanan insanlar olması. Borç ile yaşayan toplum olarak dikkat edilmez ise sonucunda büyük sıkıntıların olacağını şimdiden uyarı mahiyetinde sizlere aktaralım. Kredi ve kredi kartının bu denli yoğun kullanıldığı dönemde kredi notu daha önemli hale gelmiştir. Banka için önemli referans sizin kredi puanınızdır, bu sayede banka size güvenir veya güvenmez. Bankaların size güvenerek kredi vermeleri  için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi Notu Puan Tablosu

Yukarı da sunulan tabloda 1-1900 arasında değerler ve renkler bulunmaktadır. Kredi notu en yüksek olan değer 1900 olarak görülür. Ayrıca renklere göre de risk derecesi mevcuttur. Tabloda da belirtildiği gibi kırmızı en riskli grup olarak görülürken koyu yeşil en iyi puana sahip grup olarak nitelendirilir. Findeks kredi notu sorgulama yaparak kredi notunuzu öğrendiğiniz de renkli şekilde kredi notunuzu göreceksinizdir. Ayrıca Türkiye ortalamasının altında veya üstünde olduğunuzu da görebilirsiniz. Peki; Kredi notu kaç olmalı? 1500 ve üzeri bir puana sahipseniz şanlısınız, bankalardan kredi çekmede pek problem çıkmayacaktır. Tabi ayrıca gelir belgesi de sunmanız gerekecektir. Ayrıca kredi kartı başvurularınız da bankalar tarafından olumlu karşılanır. 800-1499 arası bir kredi notunuz varsa yani orta riskli ve az riskli kredi notuna sahipseniz düşük limitli kredi kartı veya kredi kullanabilirsiniz. Fakat bankalar riskli gördükleri müşterilerden kefil ve yüksek gelirli bir iş isteyebilirler. Bu nedenle, kredi notunuzun yüksek olması bankaların faiz avantajlarından yararlanmanız için de hızlı kredi kullanmanız için de önemlidir.

Kredi notuna göre kredi veren bankalar son dönemlere bunu sıkça dile getirerek kampanyalar yürütmektedir. Kredi notu sizin çekeceğiniz kredi faiz oranlarını da doğrudan etkiler. Yüksek kredi notuna sahipseniz daha düşük faiz oranları ile kredi kullanabilirsiniz. Riskli grupta olan kişiye banka kredi verse dahi yüksek faizlerle verecektir.

Kredi Notum Kaç?

Kredi notu sorgulama yaparak kredi notunuzu öğrenmeniz kolaydır. Kredi notunu öğrenmenin bir çok yolu vardır. Kredi notu nasıl öğrenilir?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*