Kredi Kartı Kullanımda Yapılan Yanlışlar

Nakit kullanarak alışveriş yapmak tarih oldu. Yapılan harcamaların büyük çoğunluğu artık kredi kartları ile yapılmakta. Nakit yerine kredi kartını tercih edenlerden iseniz Kredi Kartı Kullanımda Yapılan Yanlışlar konusu ilginizi çekebilir. Kullanım alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizin zamanı geldi sanırım.

Bilinçli şekilde kredi kartı kullanımı elbette faydalı olacaktır fakat özellikle son yıllarda kredi kartı borçlarından dolayı kara listeye ismini yazdıranları gördükçe aslında millet olarak ipin ucunu biraz kaçırdığımız ortaya çıkıyor. İcralık oldum, acil para lazım, senetle borç para veren yerler, borcumu ödemedim hapis yatar mıyım gibi bir çok soru tarafımıza ulaşmakta bu da insanların kredi kartı borçları karşısında ne kadar hassas olduklarını da göstermektedir. Bu tip soruların ve artan kredi kartı borçlarının yanlış kullanımlar sonucunda oluştuğu ortada. Eğer yeni bir kredi kartı sahibi olup henüz harcamalarınıza başlamamış iseniz şanslısınız zira kredi kartı kullanımında yapılan yanlışlar başlığına denk geldiniz.

BORÇ BATAĞINA GİDEN YOLDA YAPILAN YANLIŞLAR

  • Asgari Ödeme Tutarı Yapmak

Kredi kartı kullananların en çok yaptığı hata borcun asgarisini ödeyerek kalan kısmı bir sonra ki aya devretmek. Evet belki aldığınız maaş kredi kartının borcunun tamamını ödemeye yetmiyor olabilir fakat bu şekilde aslında iflas etmenizi geciktirmiş oluyorsunuz. Kredi kartı borcunun asgarisini ödemek boş yere faiz ve biriken borçlar demektir. Borcunuz artık sizi aşmış ise kredi kartı borç yapılandırma ile bu dertten kurtulabilmeniz için geç değil.

  • Kredi Kartı Borcunu Ertelemek

Kredi kartı mağdurlarından olmak istemiyor iseniz borçlarınıza sadık olup mutlaka düzenli olarak ödemelisiniz. Yapılan yanlışlardan birisi de borcu ertelemektir. Ekstre tarihinize kadar borcunuzun bir kısmını biriktirip köşede saklayın ve üstüne katarak mutlaka borcunuzu zamanında ödeyin. Yapılan harcamalar bitmez ve o borçlar ödenmeden kapanmaz maalesef. İleride altından kalkamayacak borçlar ile boğuşmamak için mutlaka zamanında ödemelerinizi yapmanız önemli.

  • Borcu Borç İle Kapatmak

Belki siz de yapmış veya düşünüyor olabilirsiniz, kredi kartı borcunu diğer kredi kartından taksitli avans veya nakit avans ile para çekerek kapatmak. Sakın böyle bir hataya düşmeyin, kredi kartlarına olan borçlarınızın çoğalmasından başka bir işe yaramayacaktır.

  • Her Alışverişte Kredi Kartı Kullanmak

Alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekli zira göreceksiniz ki her alışverişte küçük veya büyük tutar fark etmeksizin eliniz kredi kartına gidiyor. Önlem alın ve büyük tutarlı alışverişleriniz haricinde ( taksitli seçenek ile kullanıldığında ) küçük alışverişlerinizde nakit kullanın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*