İskonto İştira Kredisi Ne Demek?

Özellikle firmaların işlerini büyütmesi veya kısır döngüden kurtulabilmesi için gereken nakit para, devlet destekli krediler veya düşük faiz oranlı krediler ile bulunabilir. Firmaların nakit sıkışıklığından kurtulmaları için tercih ettikleri İskonto İştira Kredisi Ne Demek?

Elbette şirketler satışlarından gelir elde etmektedir fakat bu her zaman nakit karşılığı ile olmamakta, çoğunlukla vade günü bekleyen çek senet gibi ödeme yöntemleri ile son bulmaktadır. Bu gibi ödemeler firmanın vade beklemesine yol açmakta bu süre zarfında oluşan nakit ihtiyacı için ise krediler alternatif olarak düşünülmektedir. Bankalar bu durum için firmalara özel vadesi gelmemiş senet ve çekler için iskonto iştire kredisi vermektedir. İskonto kredisi, vadesi dolmamış ve iskonto edilmiş senedin ciro edilip aynı ilçede ki bankaya satılmasıdır. İştira kredisi ise senet sahibi kişinin banka şubesinin farklı ilçede olması halinde verilen kredidir.

Ticari faaliyetler yürüten firmalar satışlarını genelde senet veya çek ile gerçekleştirmektedirler. Alınan ve vadesi beklenen senetler için nakit kaynağı sağlayan kredi tülerine iskonto iştira kredisi denir. Senedin ödenmesi aynı belediye sınırları içinde ise buna iskonto kredisi farklı belediye sınırlarında ise iştira kredisi olarak anılır. Nakit ihtiyaçların karşılanması açısından firmalar tarafından sıklıkla bu yöntemle kredi kullanılır. Banka ise kendisine sunulan vadesi gelmemiş çek ve senetler tutarında firmalara kredi hesabı açarlar.

Nakit para ihtiyacınızı karşılayan iskonto iştira kredisi için firmaların elinde bulundurdukları çek ve senetleri bankaya götürerek hesap açmaları yeterlidir. Bankalar da bu işten kazançlı çıkarlar zira senet ve çeklerin vadesi gelene kadar olan ki zaman içerisinde faiz ve komisyonlar alırlar. Ayrıca devlete ödenen vergiler ile birlikte kesintiler sonucu arta kalan para firmaya verilecektir. Tabi vadesi gelen çek ve senetlerin de zamanında yatırılması şarttır. İskonto İştira Kredisi Ne Demek? konusuna avantajları ile devam edip nokta koymak gerekirse;

İskonto İştira Kredisi Avantajları

  • Nakit ihtiyacı giderilir.
  • Senet ve çeklerin kaybolmasının ve çalınmasının önüne geçilmesi sağlanmış olur.
  • Vergi avantajı sağlar.
  • Düşük faizli kredi olanağı sağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*