Para Biriktirmenin Yolları

Hayalinizde ki zenginlik için olmasa da Para Biriktirmenin Yolları ile atacağınız küçük adımlar aslında sanıldığı kadar zor değildir. Belki hayal ettiğiniz arabaya bu yolla kavuşamazsınız fakat ileride karşılaşabileceğiniz sıkıntılar için küçük çapta bir fon oluşturabilirsiniz. Üstelik bu fonu yönetmek sizin elinizde. Şimdi size sunacağımız yöntemleri okumakla  para biriktirmek için ilk hamlenizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

ÖNSÖZ

En sık karşılaşılan durumdur; ekstre tarihi gelmiştir, bakarsınız ki kredi kartı asgari ödeme tutarı bile oldukça yüksek tutarda. Borç isteyecek kimse yoktur etrafınızda.. Böyle bir durumda henüz kalmadınız mı? Özellikle büyük şehirlerde yaşayan biri iseniz, hayatla mücadele etmek gerçekten zor. Arzu edilen hayat standartlarını yakalamak bile hayal iken nasıl bir çıkış yolu arıyorsunuz ki?

Para Biriktirmek İçin İlk Adım

Para biriktirmek için öncelikle ortada ki durumu anlamanız gerek. Geliriniz mi az yoksa gideriniz mi çok? Gelir az ise, çalıştığınız üre boyunca alacağınız zam ve ikramiyeler size uzun vadede kazanç olarak dönecektir elbette. Fakat asıl önemli sorun, para biriktirmenin önünde ki engel, gelir seviyesinden çok yapılan harcamalar. Çoğu da lüzumsuz sayılacak ama fark edilmesi için borç batağına düşülmesi gereken sonrasın da zorunlu olarak tasarrufa gidilen harcamalar. Henüz borç batağında değilseniz şanslısınız ki bu yöntemler ile para biriktirmeyi öğrenmenin yanı sıra tasarruf etmeyi de öğrenmiş olacaksınız. Geleceğiniz için doğru adım atın ve doğru şekilde paranızı yönetin.

Etrafınıza bakın; herkes size bir şeyler satmaya çalışmakta. Tabi ki alış veriş olmadan ülke ekonomisi büyümez fakat ince bir çizgi var ki o da aşırı tüketim borçlanan ve borcunu ödeyemeyen insanlar doğurur. Bu da ödenmeyen borçların artması, bankaların zarar görmesi ve dolayısı ile daha büyük ekonomik sıkıntıları meydana getirir. Doğru şekilde yapılan harcamalar ülke ekonomisine gerçek katkı sağlar. Yani, dizilerde gördüğünüz hayatlara imrenerek ve gelirinize bakmadan yapacağınız harcamalar para biriktirmenizin önünde ki en büyük engel hatta maddi sıkıntılarınızın nedenidir.

Şimdi sizlere sunacağımız para biriktirmenin yolları ile kolaylıkla paraya hükmedecek ve bu yöntemler sayesinde ufkunuz genişleyecek ayrıca aklınıza gelecek ve tamamen kişisel tasarrufların da önü açılmış olacaktır.

Para Biriktirme Yöntemleri

  • Daha önce de belirttiğimiz gibi para biriktirmek için önemli olan giderlerin kontrol altında tutulmasıdır. Bu nedenle, gider takibi yapmanız oldukça önemli. Bunun için geliştirilmiş akıllı telefon uygulamaları ile yaptığınız her gideri not alarak aylık periyotlarda incelemeniz çok önemlidir. İlk ay göreceksiniz ki lüzumsuz olan ve almasaydım da olurmuş diyeceğiniz bir çok kalem gözünüze çarpacak.
  • Hayatınızda size bir şey katmayan lüzumsuz harcamalardan kurtulun. Alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirin ve boş yere para verdiğiniz ürünler için ödeme yapmayın.
  • Telefon faturalarını gözden geçirin ve ihtiyacınız olan en düşük pakete abone olun. Gitmediğiniz spor salonuna para ödemeyin. Okumadığınız dergi ve gazetelere olan üyeliğinizden vazgeçin.
  • Para biriktirmenin yollarından birisi de kredi kartı limitlerini düşürmek ve taksitli alışveriş yapmamaktır. Kullanmadığınız ve boş yere taşıdığınız kredi kartlarını kapatın, yıllık aidatlarından kurtulun. Çoğunlukla nakit kullanın ve alışkanlık haline getirmeyi hedefleyin.
  • Giyim ihtiyaçlarınızı mevsim sonu indirimleri ile yapmaya çalışın. İhtiyacınızdan fazla elbise almayın. Gardolabınızda unuttuğunuz elbiseler için tekrar bir gözden geçirme işlemi yapın. Üç adet spor ayakkabınız varken başka spor ayakkabı almayın.
  • Dışarıda yemek yeme alışkanlığınız varsa artık bırakmanın vakti gelmiştir. Elbette eğlenmek sizinde hakkınız. Ayda bir yapacağınız program ile aileniz ile veya arkadaşlarınızla eğlenebilirsiniz. Bunun için de fırsat sitelerinden faydalanın ve indirimli yerleri tercih edin.
  • Yapacağınız tasarruflar ile cebinize kalacak parayı gözünüzde canlandırın ve bu para ile yapacağınız güzel bir tatil hayal edin.
  • Özellikle market alışverişlerinizde çok büyük tasarruflar yapmak için, markete gitmeden önce evde alınacaklar listesi oluşturun ve lazım olanların yer aldığı bu listeye sadık kalın. Markette karar vermeyin.
  • Teknolojik aletler için, ikinci el seçeneğini kullanın. Tonla para harcamaktan kurtulursunuz ve üstelik ikinci el piyasasından yapacağınız kar oranı %60.
  • Para biriktirmenin yolları arasında en çok önerdiğimiz ise; mutlaka günde belirli tutarda parayı kumbara oluşturarak biriktirin.Para biriktirme yöntemlerinin en başında bu maddeye sadık kalmak gelir.Diğer saydığımız yöntemler ile zaten tasarruf yapmış olacaksınız günde 5 TL gibi bir rakamı biriktirmeniz bile yıl sonu tatiliniz için yeterli olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*