Kredi Almak İçin En Doğru Zaman

Gelen soruların bir çok kısmı bu ve benzeri konuda gelmektedir yani Kredi Almak İçin En Doğru Zaman Ne Zaman ?  sorusu. Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak için faiz oranlarını takip eden veya ihtiyaç kredisi almak için uygun zamanı bekleyen bir çok insan var. Bu soruya doğrudan evet veya hayır demek mümkün değil çünkü yarın ne olacağını kimse bilemez. Fakat size kılavuzluk edecek bilgiler verebiliriz ve doğru zamanı siz kendiniz bu uyarılar eşliğinde belirleyebilirsiniz.

Kredi almanın zamanı elbette bilinemez. Aslında bu soru genel itibari ile konut kredilerinden faydalanmak isteyen tüketicilerden gelmektedir. Bireysel ihtiyaç kredileri anlık olarak oluşan maddi sıkıntıdan dolayı çekileceği için böyle bir zamandan bahsetmek pek doğru olmaz. Anında kullanılacak kredi için zaman o zamandır ve faiz oranları pek de kişiyi ilgilendirmez o noktada. Fakat konut kredisi çekmek isteyen çoğu tüketici kredi almak için en doğru zaman ne zaman? Diye sormakta ve beklemektedir. Haksız da sayılmazlar çünkü eski yıllara baktığımızda konut kredilerinde ve taşıt kredilerinde oluşan faiz oranlarında ki dalgalanmalar bu soruyu sormada ki haklı gerçekçeyi ortaya koyar. Özellikle son 1 yılda ki konut kredilerinde ki düşüş gerçekten önemlidir. Takip edenler bilirler, sene başında %1,45 seviyelerinde olan 120 ay vadeli konut kredileri şu an %0,90 seviyelerinde ve bu oldukça cazip görünmekte. Fakat öte yandan çok daha eskiden %0,75 oranlarını da gördüğümüz bir gerçektir. Peki bundan sonra ne olur, kredi çekmek için bugün ki faiz oranları cazip midir? Bu noktada iyi bir araştırma yaparak bu soruya sizin cevap vermeniz en mantıklısıdır, kimsenin ne dediğine bakmadan yıllar bazında takip ederek uygun faiz oranları seviyesini sizin belirlemeniz en doğrusudur.

Kredi almak için en doğru zaman bankaların en düşük faizleri sunduğu zamandır fakat yarın da faizlerin düşeceği veya çıkacağını kimse bilemez. Ülkemiz gerçeklerini ve ilerleyen ekonomik politikaları takip ederek tahmin yürütmek ve karar vermek tüketiciye düşmektedir. Size tavsiyemiz özellikle 2017 yılına girerken bankaların uygulamış oldukları kampanyaları gözden geçirmeniz. Bazı bankalar kampanya adı altında faiz değişikliği yapmadan tamamen reklam yaparak tüketici kandırma peşindeler, bunlara da dikkat etmeniz de fayda var. Her kampanya adı altında ki kredilere sorgusuz sualsiz başvurmamak gerekli. Öte yandan bankaların ertelemeli kredileri gözden geçirilerek nasıl bir ödeme planı sundukları da sorgulanmalıdır. Diğer yandan yılbaşı kampanyaları gibi bayramlarda veya yaz aylarında tatil dönemlerinde de bankalar çeşitli kampanyalar yaparak faiz oranlarında düşüşe giderler bunları da yakından takip etmek gereklidir.

Kredi çekmek için en doğru zamanı sizin koşullarınız da belirler. Bugün faiz oranları %60 olsa bile düzenli ve iyi bir gelire sahip değilseniz yada kredi notunuz düşük ise yada başka bankalara olan borçlarınız kapanmamışsa, faiz oranlarının düşük olması pek işinize yaramayacaktır. Bu nedenle öncelikle kendi zamanınızı ayarlamanız ve varsa eksikliklerinizi gidermeniz oldukça önemlidir. Kredi notu düşük olanlar mutlaka kredi notunu yükseltme taktiklerini okumalı ve daha iyi bir iş için çabalamalıdırlar. Sonrasında ise bankaların düzenlemiş oldukları kampanyalar ve ekonomik gelişmeler neticesinde düşen faiz oranlarından faydalanılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*