Devletten Kimler Çeyiz Parası Alabilir?

Evlenmek için kararlar verildi ve sıra geldi ödemelerin nasıl yapılacağına. Bir çok gider kalemi sizi bekliyor olacak. Çevrenizden yardımlar gelecek elbette, aileniz akrabanız bir takım giderlerinizde sizin yanınızda bulunacaklar ve bir nebze yükünüzü hafifletecekler. Bu noktada bizim de size bir tavsiyemiz olacak. Devlet evlenmek için yola çıkmış gençlere “çeyiz yardımı” adı altında katkı sağlamakta. Bu destek faizsiz ve 1 yıl ertelemeli kredi desteğinden oluşmaktadır. Fakat bu destekten yararlanabilmeniz için bir takım koşulları sağlıyor olmanız şart. Devletten Kimler Çeyiz Parası Alabilir? Başlığına sahip yazımızda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Evlenmek isteyen fakat maddi zorluklar neticesinde bir çok genç evliliklerini ertelemekte veya büyük borçlar altında kalarak evlilik hayallerini gerçekleştirmektedir. Özellikle de yeni askerden gelmiş veya yeni okuldan mezun olmuş fakat iş bulma süreci içerisinde olan gençler için oldukça sıkıntılı bir süreç başlıyor demektir. Bu durumda olan gençler ya aile bireylerinden  yardım alarak yada kendileri bankalardan düğün kredisi veya evlilik kredisi çekerek düğünlerinizi gerçekleştirme yolunu seçmekte. Bu durum ise evlilik hayatının neredeyse ilk güzel yıllarını borçlu şekilde geçirilmesine ve sıkıntılara neden olmakta. Bu durumda kalmamak için devletin vermiş olduğu çeyiz parasını incelemenizde fayda var. Peki devlet tarafından sağlanan bu destek yani çeyiz parası kimlere verilir ve koşulları nelerdir? Devletten Kimler Çeyiz Parası Alabilir?

Çeyiz Parası İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Öncelikle çeyiz parası için bankalara başvurmanız gerektiğini belirtelim. Aile bireyleri sizin adınıza bankalara başvurabileceği gibi siz de şahsen giderek bankalardan çeyiz parası için muraacatta bulunabilirsiniz. Ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başvurunuz değerlendirilmeye alınacaktır. Bu nokta çok önemlidir zira çok soru gelmektedir, çeyiz parası alamadım konusunda. Öncelikle bankaya başvuru yapmanız yeterli değildir ve mutlaka bakanlığın talebinize onay vermesi gerekmektedir. Bakanlık onay verdiği taktirde TL olarak çeyiz hesabı açılır. Bu aşamadan sonra sizin en az 3 yıl boyunca her ay en az 105.58 TL ve en fazla 1055.80 TL bu hesaba para yatırmanız gerekir. İsterseniz bu tutarları 3’er aylık ara ile de yapabilirsiniz.

Çeyiz Parasına Devlet Katkısı Nedir?

Düzenli olarak çeyiz hesabına para yatırmış kişiler devlet tarafından verilen katkıdan yararlanmaya hak kazanırlar. Yılda en fazla 3 kez ödeme aksaklığı yapabilirsiniz. 3 yıl sonunda, çeyiz hesabına düzenli ödeme yapmış, 27 yaşına kadar olan kişiler devletten 4.232 TL katkı alırlar. Çeyiz hesabına 4 yıl birikim yapmış kişiler için devlet katkısı 4.751 TL 5 yıl ve daha fazla birikim yapan kişiler için ise 5.280 TL ‘dir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*