Konut Kredisi Kullanmak İstiyorum Eşimin Sicil Durumu

Konut Kredisi Kullanmak İstiyorum Eşimin Sicil Durumu Önemli Mi?

Konut kredileri son zamanlarda insanların banka ile en fazla çalıştıkları bir hesap türü. Konut kredisi alırken yalnız kendinizin değil aynı zamanda eşinizin sicil durumu da önemli. Çünkü konut kredilerinin özelliği ailenin gelir ve giderine göre veriliyor olmasıdır. Bir konut kredisine başvurduğunuzda krediyi alacak olan kişinin sicilinde herhangi bir şekilde bozukluk yoksa o zaman eşinin siciline de bakılır. Bunun nedeni ise bankanın durum değerlendirmesi yapabilmesidir. Eşin sicil durumuna göre banka krediye onay verip vermeyeceğinin kararını verir. Eğer ki eşinizin başka bir bankaya kredi borcu varsa o zaman aşağıdaki durum söz konusu olacaktır. 

EŞİMİN BAŞKA BANKAYA KREDİ BORCU VAR BU ETKİLER Mİ? 

Eşinizin adına farklı bir bankadan kredi kullanılmışsa başvuru yaptığınız banka sizin diğer bankaya olan ödemenizi gelirinizden düşecek ve buna göre yeniden bir değerlendirme yapacak. Ancak burada önemli bir nokta vardır. Sizin geliriniz ikinci bir krediyi ödeyebilecek durumda olsa bile riskli müşteri arasında görebilir ve kredinizi onaylamaya bilir. Kredi için talepte bulunan bir kişi hakkında banka ne kadar geliri olduğunu çok fazla önemsemez burada dikkate alınacak olan bölüm ne kadarını belgeleyebildiğinizdir.  

Türkiye’de en son yapılan medeni kanun düzenlemesine göre çiftler eşlerinin izni olmadan kredi talebinde bulunamıyorlar. Bu nedenle de konut kredisine başvurmak istiyorsanız öncelikli olarak “Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler Ve Mevzuat” başlıklı yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Konut Kredisi Kullanmak İstiyorum Eşimin Sicil Durumu

EŞİM KREDİ ÖDEMELERİNİ AKSATTI BEN YENİ BİR KREDİYE BEN BAŞVURABİLİR MİYİM? 

Eğer ki eşiniz adına daha önceden kredi talebinde bulundunuz ancak kredi ödemelerinizi düzenli olarak gerçekleştiremediniz bu durumda kredi talebinde bulunmamanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Çünkü banka size kredi vermek istemeyecek ve bu da farklı bankalar tarafından görülecek demektir. Bir tüketici banka kredisi için başvurup geri reddedilirse kredi sicil notu direk olarak etkilenir. Böyle bir durumunuz var ise size tavsiyemiz önceki kredinizi kapattıktan sonra yeni bir kredi talebinde bulunmanızdır.  

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bankalar sizden gelen gelir belgelerine göre hareket ederler. Bunun içinde sizin belgeleyemeyeceğiniz gelirinizin çok fazla olması hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Bazı insanlar kredi çekmeden önce eğer ki ev alacaklarsa ya da oturdukları evi ipotek olarak göstermek istediklerinde şu şekilde düşünürler. “Nasıl olsa evimi ipotek ettirdim bankanın bu durumda bir riski yok ki!” 

Bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Aksi takdirde bunlara güvenerek kredi talebinde bulunmanız halinde olumsuz bir yanıt sizin notunuz için zararlı olacak ve bundan sonra çekmek istediğiniz kredilerinizde de önünüze bir set gibi çıkacaktır. Bankalar artık özellikle kredi konularında eskiden olduğu gibi esnek davranmıyorlar. Hükümette geri ödeme konusunda pek çok yasa çıkararak insanların düşüncesizce hareket etmelerinin önüne geçmeye bu şekilde çalışmıştır. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*