Kredi Ödemesi İçin İhtarname Gelmesi

Bankadan Kredi Ödemesi İçin İhtarname Gelmesi

İnsanların kredi talepleri genel anlamda değişiklik gösteriyor. Çoğu insan nakit paraya ihtiyacı olduğunda işlerini çözebilmek için bankaların yolunu tutarlar. Ancak bankadan her isteyenin kredi alabilmesi mümkün değildir. Çoğu banka müşterilerinden kredi talepleri sırasında bir takım isteklerde bulunacaklardır. Örneğin kredi alabilmeniz için en önemli konu gelirinizin belgelenebilmesidir. Geliriniz ne kadar yüksek olursa alacağınız kredinin miktarı o kadar fazla olabilecek ve alım işleminiz de o kadar kolay olacak. 

Ancak tüm bunları karşılamış olduğunuz da ve size banka kredi tahsis ettiğinde bazen işinizin sonradan bozulması neticesinde kredi borcunuzu aksattığınız ya da ödeyemediğiniz durumunuz da olabilecektir. Her müşteri bankadan kredi alırken mutlak suretle onu ödemek isteyecek ve bunun içinde elinden geldiğince ödemelerine dikkat edeceklerdir. Eğer ki ödemelerine dikkat etmezlerse bilirler ki bankadan bundan sonraki zamanlarda kredi talep etmeleri halinde olumsuz sonuçla karşı karşıya kalacaktır.  

Her ne kadar bunun bilincinde olunsa da yine de elde olmayan nedenlerden dolayı ödeme yapılamayabilir. İşte böyle durumla yüzleşmek zorunda kaldığınız da banka size kredi ihtarnamesi gönderecektir. Bu can sıkıcı bir süreç olmakla birlikte banka için normal bir süreçtir. Sizi psikolojik anlamda etkileyeceği için panik yapabilirsiniz ancak sakinliğinizi korumanız doğru olacaktır. bu çözümü olmayan bir şey değildir bunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bunun içinde ihbarnamenin ne olduğunu açıklayalım. 

Kredi Ödemesi İçin İhtarname Gelmesi

Banka İhbarnamesi Ne Anlama Gelir? 

Banka size ihbarname göndermişse borcunuzu ödemeyeli 90 günü aşmıştır. Bu ilk olarak size mesaj yoluyla haber vermek şeklinde olacaktır. Ancak bu süre içerisinde borcunuzu ödememişseniz o zaman bir hafta sonra banka tarafından aranırsınız bu aramalar günde 10 defaya kadar çıkar ve canınızın daha sıkılmasına neden olacaktır. Hatta bazı kişiler bankadan gelen aramalara yanıt vermezler.  

Banka İhtarnameleri Süreci Nasıl İşler? 

Eğer ki bu süre sonunda siz hala borcunuzu ödemezseniz banka bu kez evinize ihtarname gönderir burada sizden borcun taksiti değil tamamının istenmesi şeklinde olacaktır. Eğer ki maaşınızı bankadan alıyorsanız bloke olmaması açısından 7 gün içerisinde borcunuzu ödemeniz gerekiyor.  

Bankadan size ihbarname ulaşmış ise size tavsiyemiz tüm bilgileri detaylı bir şekilde okumanız olacaktır. Çünkü kafanızda yanlış olduğunu düşündüğünüz bir durum söz konusu olacaksa buna göre itiraz edebilirsiniz. İtiraz etmek için ise en yakın banka şubesine başvurmanız yeterli olacaktır. Bu durumda gerekli olan düzeltmeleri talep edebilirsiniz. Fakat burada yapılabilecek en doğru davranış banka ile anlaşma yoluna giderek borcunuzun yeniden yapılandırılmasını istemek olacaktır. Böyle durumlarda banka size 48 aya kadar taksit imkanı sunar ve borcun yapılandırma işlemini gerçekleştirir. Sizin de bu şekilde ödeme imkanınız daha fazla artacaktır.  Bir önceki yazımızda Kredi Borcu Yapılandırması Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar üzerine sizler için bir araştırma yaptık.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*