Konut Kredisi Almak mı, Kirada Oturmak mı Kazançlı?

Ev sahibi olmak bir insanın hayatta isteyebileceği öncelikli konulardan bir tanesi. Ancak mantık çerçevesinde bakıldığında ise insanın aklına acaba herkesin ev sahibi olması gerekli mi? sorusu takılmıyor da değil. Yani hayatımız boyunca çalışıyoruz didiniyoruz ve ne kadar birikimimiz varsa bir araya getirip üzerine bir de konut kredisi çekerek ev alma peşine düşüyoruz. Oysaki bunu aslında iyice bir düşünmek gerekiyor. Acaba konut kredisi almak mı yoksa kirada oturmak mı daha avantajlı? Özellikle son zamanlarda çevremizde konut kredilerine ve yeni ev alımları için kampanyalara çok kez rastlıyoruz ve bu da insanın hiç aklında yokken ister istemez buraya alana doğru bakış açısını değiştiriyor. İsterseniz başlığımızla alakalı olarak biraz fikir tartışması yapalım.  

Birikmiş paranız varsa işiniz kolay 

Burada birikiminiz önemli konut almayı düşündüğünüzde peşinat bulmada güçlük çekmeyecekseniz o zaman kredi kullanmanız sizin için cazip olabilir. Birikmiş bir paranız varsa almanızı öneririz. Çünkü bugün büyükşehirlerde ev kiraları 1.000 TL’den başlıyor dolayısıyla bunun üzerine kendinizde biraz daha ekleyerek örneğin ikinci bir iş ya da eşinizin çalışması gibi alternatifler geliştirilebilir. Bu şekilde ev aldığınız da kazancınızı değerlendirip ev sahibi olmuş olacaksınız.  

Kiralar daima artar konut kredisi sabittir 

Konut kredisi kullandığınız da işin güzel tarafı kiraların her yıl arttığıdır. Yani bu sene 1.000 TL’ ye oturduğunuz bir ev gelecek yıl 1.100 TL olacak. Eğer ki siz ayda 1.400 TL civarında bir konut kredisi ödemesi gerçekleştirebilirseniz 120 ay vade ile 100.000 TL konut kredisi kullanabilirsiniz biraz da üzerine peşin eklediğinizde 150.000 TL’lik bir ev satın alabilirsiniz.  

Konut Kredisi Almak mı, Kirada Oturmak mı Kazançlı

Merkezin dışında küçük bir ev 

Büyükşehirlerde ev fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu görüyoruz hatta biraz daha merkezi bir yerde oturayım derseniz neredeyse yukarıda 120 ay vadeli 100.000 TL kredi imkanında ödemiş olduğunuz 1.400 TL’yi siz aylık kiranıza vermiş olursunuz. Dolayısıyla burada büyükşehirlerde yaşayan insanların şehrin merkezinden değil de kenarlarından ya da daha küçük evlerden yana tercihlerini yapmaları gerekiyor. Ancak bu sayede daha karlı bir konut almış olacaklardır.  

Ancak ödemeleriniz noktasında zorlanacağınızı düşünüyorsunuz ya da eşinizin bu süreçte size yardımcı olabilmek gibi bir durumu yok o halde size düşen konut kredilerinden uzak durmak olmalıdır. Aksi takdirde bu borç size birkaç yıl sonrasında dağ gibi büyümeye başlayacaktır. Bugün bu şekilde konut firmalarının gözleri kamaştıran kampanya ve indirimlerine kapılıp evlerini alan ancak daha sonrasında ödeyemediği içinde satan pek çok insan olduğunu biliyoruz.  

“Keşke bir ev sahibi olabilsem” 

Sonuç olarak diyebiliriz ki keşke herkes kira yerine konut kredisi ödeyerek bir ev sahibi almış olsa ancak yeterince birikimiminiz olmadığı sürece bize sorarsanız bundan biraz uzak durmalısınız. Üstelik konut kredisinde ödeme ne kadar düşerse taksit süresi de o kadar artmış ve faiz işlemleri de o kadar yükselmiş oluyor bu da sizin örneğin 150.000 TL’ye alacağınız bir evin 270.000-300.000 TL’ye kadar çıkmasına neden oluyor. Bir önceki yazımızda Peşinat Olmadan Konut Kredisi Kullanılır mı? konusunda en çok sorulan sorulardan birine çözüm üretmeye çalıştık.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*