Temassız kredi kartı

Temassız Kredi Kartı Avantajları Nelerdir?

İnsanlar artık alışverişlerini büyük marketlerden ya da alışveriş merkezlerinde yapmayı tercih ediyorlar. Çünkü bu şekilde büyük olan mağazalarda indirimler ve kampanyalar daha fazla oluyor. Ancak bu avantajın yanı sıra ödeme için kasaya gittiğiniz de de kasada içinizi sıkacak yoğunlukta bir kuyrukla karşılaşıyorsunuz. Hatta bir alışveriş merkezine gittiğiniz yoğun bir alışveriş sonrasında dinlenmek için kahve içmek istediniz ve aynı sorun orda da var. Ödeme için kuyruklar sanıyorum ki bu sıkıntıyı yaşamayan insan yoktur. Para öderken dahi kuyruğa girmeniz gerekiyor.  

Ancak bankalarda insanların bu sıkıntılarının farkına varmış ve temassız kartlar geliştirmeye başlamıştır. Günlük yoğunluğunuz içinde zaman kaybetmemeniz adına geliştirilen bu hızlı ödeme sistemi hayata mola vermeden devam etmenizi sağlıyor. Üstelik güvenlik noktasında da daha gelişmiş bir teknoloji kullanılıyor. Peki, temassız kredi kartı kullanmayan birisi bu kartlar hakkında ne düşünüyor ya da ne bilmesi gerekiyor. 

Bu karta sahip olabilmeniz için ilk yapmanız gereken şey kart başvurusunda bulunurken temassız kart istiyorum talebinde bulunmak yeterli. Bu kart elinize geldiğinde alışverişlerinizde direk kullanabiliyorsunuz yapmanız gereken tek şey cihaza kartınızı 1 saniyeden daha az bir süre tutmak ödeme işleminiz bu sayede hemen gerçekleşiyor. Sizde kredi kartınıza şifre girip işlemin gerçekleştirilmesini beklemiyorsunuz. İsterseniz bu temassız ödeme özelliğini biraz daha inceleyelim. 

Temassız kredi kartı

Temassız Kredi Kartı Nedir? 

Bir pos cihazına hiç dokunmadan ödeme yapabildiğiniz bir işlem. Kredi kartınızın üzerinde bulunan çipler antenleri sayesinde pos cihazına radyo frekansı dalgaları gönderiyor ve iki işlem bir araya geldiğinde ödeme işlemi gerçekleştirilmiş oluyor. Bu kartın güvenlik noktasındaki özelliği ise 35 TL’ye kadar ya da bazı bankalarda 50 TL’ye kadar ödeme yapma imkanı sunuyor olması. Yani artık cebinizde bozuk para bulundurmanıza ve alacağınız küçük bir şey için dakikalarca beklemenize gerek kalmıyor. Eğer ki harcamanızın miktarı büyükse o zaman yine şifre girmeniz gerekiyor.  

Temassız Kartlarda Ödeme Nasıl Yapılır? 

Şu elinizde bulunan kredi kartınızın ön bölümünde dalga da ya da temassız işareti bulunuyorsa sorunsuz bir şekilde bu ödeme sistemini kullanabilirsiniz. Dalga işareti “contactless” şeklinde belirtilmiştir. Ancak ödeme yapabileceğiniz her pos cihazı buna uyumlu olmayabilir bunu da mağazanın vitrininde ya belirtilmiş olarak görürsünüz ya da pos cihazının üzerinde dalga işareti vardır. Yapmanız gereken şey pos cihazına kartınızı yaklaştırmanız ödemeniz bu şekilde gerçekleşecek. Kartı tekrar çektiğinizde ise ödeme yapıldığına dair bir açıklama görürsünüz.  

Temassız Kartlar Güvenli mi? 

Sorunun yanıtının kişiden kişiye değiştiğini söyleyebiliriz. lakin bu kartlardaki güvenlik önlemlerinin teknolojik açıdan daha fazla geliştirilmiş olduğunu söyleyebiliriz. Kartınızı en az 4 cm kadar yaklaştırmanız gerekli bu da yapacağınız işlemin takibini kolaylaştıracak. Üstelik henüz yeni olmasına karşın insanların bu karta ilgi duyuyor olması bir sorunla karşılaşılmadığını bize göstermiştir. Temassız Kredi Kartları başlıklı konumuz içerisinde Temassız Özelliği Bulunan Kredi Kartları Hangileridir? Detaylı bir şekilde anlatılmıştır. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*