Kredibilite nasıl sağlanır

Kredibilite Nasıl Sağlanır?

Bir insanın ne zaman paraya ihtiyacı olacağı belli olmayabilir ancak olduğunda ilk gidilecek yer ya dostlarımız olur ya da bankalar. Dostlarımız genelde aynı mağduriyeti bizimle birlikte yaşadıkları için büyük ihtimalle onlarda toplu para olmayacağından ikinci seçenek her zaman daha cazip gelmiştir. Ancak bu ikinci seçenekte sizin için garanti olmayabilir. Çünkü bankalarda size borç verirken bir takım şartları öne sürecektir. Borç almak ve vermek ciddi bir iştir bu nedenle de borcu verecek olan kişinin size mutlaka güvenmesi gerekir. Bankacılıkta güven denildiği zaman ise ödeme koşulları ve daha önceki olumlu geri dönüşler her zaman etkili olmuştur. Bir insanın güvenini bir günde kazanmanız mümkün değil dolayısıyla burada sizin geçmişiniz çok önemlidir. Kısacası bir bankadan kredi alacaksanız o zaman önceki tavır ve hareketleriniz referansınız olacaktır.  

Bu yazıdan bahsetmemizin nedeni tabi ki sizin dostlarınızdan alacağınız borç para değil yani onlar mutlaka sizi tanıyorlardır ve paraları olduğunda vereceklerdir. Finans sektörü bu konuda biraz daha farklı bir şekilde hareket eder onlar sizin için daha önce tutulmuş olan kayıtlardan yola çıkacaktır.  

Geçmiş Hareket İzlenimleriniz 

Her banka size kredi imkanı sunmadan önce sizin geçmiş hareketlerinizi incelemeye alır. Dolayısıyla sizin geçmişinizdeki hareketlerinizde yani ödemelerinizde bir sıkıntı varsa o zaman bundan sonraki taleplerinizde de buna etki edecektir. Zamanında borcunu ödeyen kişiler eğer ki durumları değişmemişse o zaman bundan sonra da bu şekilde hareket edecekleri varsayılır ve riskli müşteri grubunda gösterilmezler bu nedenle de kredibilitesi her zaman yüksek olacaktır. Burada bahsetmek istediğimiz durum moralitesinin de yüksek olmasıdır. Yani bir kişinin finansal moralitesi onun aynı zamanda rakamsal bir ifadesi demektir. Bu nedenle de bankalar sizi tanımıyor da olsalar bu rakamlardan sizin krediyi ödeyip ödeyemeyeceğiniz konusunda fikir sahibi olacaklardır.  

Kredibilite nasıl sağlanır

Limit Doluluk Oranları 

Kredibilitenin oluşmasında etkili olan bir diğer durumda limit aşımları ve limitlerinizin ne kadar dolu olup olmadığı ile alakalıdır. Eğer ki bir kişi sürekli olarak kredi limitlerini doldurmuş ve borcun tarihsel verileri değişiklik gösteriyorsa onlar borçlarını gününde ödemiş olsalar bile bir süre sonrasından bu borcu çeviremeyecekleri düşünülür ve bu müşterinin sorunlu olabileceği anlamını taşır. Bu yüzden de kredibilitenin devamlılığı bir insanın ödeyebileceği kadar borçlanmasına bağlıdır.   

Kredibilite nasıl sağlanır

İstikrar ve Süreklilik 

Sizin süreklilik arz etmeniz yani istikrarlı olmanız kredibilitenizi de etkileyecektir. Bunu şu şekilde örnekleyebiliriz. Bir işte çalışan kişi çok uzun süredir aynı yerde çalışıyorsa bu istikrarlı demektir ancak siz sık sık iş değiştiriyorsanız o zaman riskli gruptasınız.  

Kredi Alışkanlıklarınız 

Hiç kredi kullanmamak ya da çok fazla kredi kullanmış olmak aslında sanıldığı kadar olumlu bir hareket değildir. sizin yeteri miktarda kredi kullanmanız ve zamanında ödeme yapmanız kredibilitenizin yükselmesine neden olacaktır. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*