hayat sigortasi hangi hallerde odeme yapmaz

Hayat Sigortası Hangi Hallerde Ödeme Yapmaz

Hayat sigortası birçok dünya ülkesinde önem verilen ve çok sayıda kişi tarafından tercih edilmektedir. Günümüzde ülkemiz kapsamında sadece konut kredisi paketleri adı altında yer alan hizmetler dahilinde yaygın bir hal kazanarak kişiler hayat sigortası yapılmakta. Birçok ülkede seçili bir sigorta türü olan hayat sigortası ülkemizde maalesef zorunlu bir halde tercih edilen ürün paketleri arasında yer almaktadır. Ülkemiz vatandaşlarının hayat sigortasına olan tavırları aslında oldukça yanlış bir durum. Nedeni ise kişinin ölümünden sonra yakınlarının veya mirasçılarının daha rahat ve sıkıntısız bir hayat yaşaması adına sunulmaktadır. Kişilerin Sigortanın kendilerine sunacağı ayrıcalıklar ile iyi bir yaşam sürdürmesine olanak tanımaktadır.

Kişinin vefatı ile birlikte hayat sigortasının sunmuş olduğu poliçelere dayanaraktan bankanın poliçe üzerinden mirasçılarına para vermesi bu durumun iyi bir yanı. Hayat sigortası özelliklede kredi çeken kişilerin içerisinde olduğu zorunlu bir uygulama olarak görülmekte. Bu durum ise krediyi tüketiciye sağlayan bankanın müşterisinin herhangi bir talihsiz kaza geçirmesi veya vefat olayının yer alması gibi durumlarda hayat sigortası üzerinden temin ettiği ücreti teminat olarak poliçe konumunda tutmasıdır. Bu şekilde alacaklı olan bankanın kişiden teminat olarak bunu ön görmesi olarak bilinmektedir. Bunun için özelliklede uzun vadelere sahip kredi çekimlerinde mutlaka hayat sigortasının yaptırılması en uygun ve en mantıklı seçenek olacaktır.

Hayat sigortası hangi hallerde ödeme yapmaz

Hayat Sigortası Teminatları Nelerdir?

 • Sigortalı kişinin kaza neticesinde vefat etmesi durumunda finansal güvence sağlanır.
 • Sigortalı kişinin hastalık maluliyeti ile birlikte oluşan tüm durumlar sigorta teminatına dahil olmaktadır.
 • Bir kaza sonucunda kişinin yaralanma veya sakatlanma gibi durumlarına yönelik tüm masrafların karşılanması ve kişinin emekli edilmesi.
 • Sigortalı kişinin poliçe kapsamında da yer edildiği gibi herhangi bir kötü hastalığa yakalanmasıyla birlikte hayat sigortasına dahil teminatı var olmaktadır.
 • Günlük olarak oluşan hastalıklara yönelik kişinin sigorta teminatı dahilinde olması.
 • Sigortalının istek dışı işsiz kalması halinde poliçe koşullarınca hayat sigortasına dahil edilmesi ve buna benzer durumlarda teminata ek edilmesi oluşmaktadır.

Hangi Durumlarda Hayat Sigortası Ödemesi Yapılmaz?

 • Banka müşterisinin hayat sigortası poliçesini yakınlarına yani mirasçılarına bırakmak için planlı bir ölüm sergilemesi, intihar ve ölümüne kaza süsü verilmesi gibi durumlarda ödeme yapılmaz.
 • Hayat sigortası kişinin sahip olduğu poliçede yer alan mirasçının kişiyi öldürmesiyle banka tarafından yapılacak olan ödemeye konması halinde ödeme yapılmaz, bu cinayet sıfatını taşımaktadır.
 • Kaçak olarak yolculuk yaptığı esnada kişinin havadan, karadan veya denizden etmiş olduğu seyahat halindeki vefatında ödeme yapılmaz.
 • Kişinin savaş esnasında vefat etmesi durumunda ödeme yapılmaz, fakat kişinin bazı poliçe maddelerini göz ardı ettirebilmesi için ek tutarlar ödeyerek bunu sağlayabilmektedir.
 • Kimyasal veya Nükleer bir saldırı sonucu hayatını kaybeden kişinin mirasçılarına ödeme yapılmaz.

(Ölen kişinin kredi borcu Tıklayınız) Bize en çok gelen sorulardan biri olan konu hakkında bilgi sahip olmak istiyorsanız linke tıklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*