Banka Kredi Notu

Ölen Kişinin Kredi Borcu Kim Tarafından Ödenir?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Kim Tarafından Ödenir?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Kim Tarafından Ödenir – Ölen kişinin İhtiyaç kredisi, ev kredisi ve bütün kredi borcu ne olur? hayat sigortası en kadar ödeme yapar bütün bu sorulara ayrıntılı olarak bu makalemizde ele aldık.

Bankalardan kredi alırken bir yığın masraf tahsil edilmektedir. Tahsil edilen ücret Dosya masrafı olarak adlandırılmakta, Bu dosya masraflarında bankanın kredi için aldığı masraflar ve kişinin hayat sigortasıdır. En önemli husus olan Hayat Sigortası ile kredi alan kişinin vefat etmesi durumunda bütün kredi borçları hayat sigortası tarafından ödenmektedir.

Örneğin 70 yaş üzeri vatandaşlara kredi veren bankalar çok azdır, Bunun en temel nedenide kişinin vefat etme riskinin yüksek olması nedeniyle ve hayat sigortası böyle bir riski tercih etmediği için bu yaş ve üzerinde ki kişiler kredi almakta oldukça zorlanmaktadır.

Ölen kişinin kredi borcu, tamamı ile hayat sigortası tarafından ödenmektedir. Ayrıca ödenen taksitlerde varisler tarafından hayat sigortası şirketinden tahsil etme yoluna gidebilir. Çünkü hayat sigortası kredinin tüm borcunu kapsamaktadır.

Vefat Eden kişinin İhtiyaç Kredisi Borcu ?

Kişi vefat etmeden önce yüklü ve çok az bir kredi almış, kredi taksitlerini düzenli olarak ödemekte ancak vefat sonrasında varisler bankalara olan borçlarını nasıl kapatacağını araştırmaya ve endişelenmeye başlamaktalar. Fakat bankaya olan İhtiyaç kredisi borcu eğer kişi krediyi alırken hayat sigortası yapmışsa, kredi borcunun tamamı hayat sigortası şirketi tarafından ödenir.

Ölen Kişinin Ev Kredisi Borcu ?

Türkiye’de her kişinin hayalidir ev alma!  Ev fiyatlarının yüksek olmasından dolayı Türkiye’de çoğunluk genellikle orta yaşın üzerinde veya emekli olurken ev almaktalar, bir kısmını emekli ikramiyesi ile bir kısmını da bankalardan konut kredisi çekerek evi almakta ve kendi evinde oturmakta, kendisi oturmasa bile vefat ettikten sonra çocukları oturmaktadır.

Ancak Ölen kişinin konut kredisi borcu kim tarafından ödenir,? Konut kredisi alınırken banka hem evi ipotek ettirmekte hemde kefil isteyebilir, Yani kredi borcu ödenmediğinde evi satarak tahsil edebilir. Vefat durumunda ise bu durum tamamen farklıdır. Çünkü konut kredisi alınırken hayat sigortası yapılmakta, kişi vefat ettikten sonra hayat sigortası bütün borçlarını ödemektedir. Sizin yapmanız gereken ölüm belgesini alıp bankaya götürmeniz olacaktır.

Ölen (Vefat eden ) Kişinin Hayat Sigortasından ödediği kredileri geri alma

Yazımızda ölen kişinin kredi borcunun hayat sigortası tarafından ödendiğini yazdık, peki kişi konut kredisi çekmiş 10 yıllık bir kredi, 5 yıl boyunca taksitlerinin tamamını ödemiş  ancak 5 yıldan sonra vefat ettiyse bu 5 yıllık taksitler geri alınabilir mi?

Evet ölen kişinin ödediği kredileri hayat sigortası şirketi tarafından tahsil edebilirsiniz. Hayat sigortası yapılırken toplam borca göre yapılmakta, kişi vefat ettiğinde bütün borçlar hayat sigortası tarafından ödense de ödediği borçları da ölen kişinin varislerine vermesi gerekmektedir. Öncelikle bir dilekçe ile hayat sigortası şirketine ödediği kredi tutarını varislerine ödemesini talep edin, eğer olumsuz cevap verilirse bir avukata giderek hayat sigortası hakkında dava açabilir, mahkeme kararıyla ödenilen kredileri tahsil edebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Ölen Kişinin Kredi Borcu Ödenmez

Kişi kredi çekerken hayat sigortası yapmamışsa, “Hayat sigortası zorunlu değildir” kredi borcu varisleri tarafından ödenmesi gerekmektedir. Eğer varisleri borcunu ödemek istemiyorlarsa Mirası reddetmeleri gerekmektedir, mirası reddedilirse kalan malların alınmayacağı gibi borçlarda varislerine yüklenemez.

Hayat sigortası yapılmış ama şüpheli ölüm, yani kendisi intihar etmiş veya biriyle anlaşarak kendini öldürmüşse, Olur mu böyle bir şey, insan kendini öldürtebilir mi? diye soran kişiler eminim vardır. Avrupa’da ve Amerika’da her kişi hayat sigortasını mutlaka yapmaktadır.  Ve öldüğü zaman varislerini ciddi bir para verilmektedir, bu nedenle çok borcu olanlar hayattan bıkanlar, intihar yerine doğal görünümlü bir ölümü tercih ediyorlar bu şekilde kendileri öldükten sonra borçları hayat sigortası tarafından kapanmakta ve varislerine ciddi bir tazminat verilmektedir. Ancak şüpheli ölüm tespit edilmesi durumunda hayat sigortası geçersiz olacak ve kredi borcu ödenmeyecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 50 YORUM
 1. dilek dedi ki:

  annem kalp krizinden geçen hafta 56 yaşında öldü ve 3 yıl evel annem bankadan 22000 tl kredi çekti ve hayat sigortasıda var ve hayat sigortasında yazan çekilen kredi 22000 tl sigorta bedel tutarı23100 tl ve dün hayat sigortasını aradım onaylanmış,sigorta bankaya 23000 tl parayı ödemiş ve bana söylenende banka bakıcak size geri kalan para kalmışsa geri ödenecek dedi,annemin kredisi 5 yıllıktı bireysey kredi 3 yıla yakın 35 ay emekli maaşından kesildi,sigortacı yatırılan taksitler ödenilmez diye söyledi anlamadım,tek vari benim tek kızıyım babamda öldü babamın maşını alıyordu annem,şimdi bana geri kalan onların deyinile ne ödenir ve kaçpara verirler nasıl oluyor,lütfen bilginize sığınıyorum,yada annemin ödediği 35 ay boyunca taksitleri geri alabiliyormuyum,saygılarımla.

  1. Can Kesik Can Kesik dedi ki:

   Merhaba Dilek Hanım,

   Hayat sigortası ödenmeyen borcu değil kredi borcunun tamamına karşılar, Eğer anneniz 35 ay boyunca kredi borcunu ödemişse ve hayat sigortası kredinin bütün borcunu öder ve sizin annenizin ödediği taksitleri de sizin tarafa ödemesi gerekiyor. Hayat sigortası şirketi ile ve banka ile görüşün eğer ödenmez filan diyorlarsa (Başvuruyu yazılı yapın cevabı da yazılı isteyin) Bir avukata giderek danışabilir, avukatın danışmanlığında dava açarak ödenmiş taksitleri geri alabilirsiniz.

 2. Sıla dedi ki:

  Merhaba dedem iki yil önce vefat etti mayıs ayında o yıl kredi cekmisti 12 bin tl banka bu krediyi geri alabilecegimizi söyledi fakat dedemin cocuklarindan biri imza atmadi ve biz para alamadik biz nasıl alırız veya bizden habersiz cekebilirlermi dedemin hayat sigortasi var bilgilendirir misiniz

  1. Can Kesik Can Kesik dedi ki:

   Kredinizi geri almanız mümkün fakat her ilgili bireyin imzası ve rızası şart. Sizden habersiz bir işlem yapılamaz bu noktada. Hayat sigortası yapılan yer ile görüşülebilir bu konuda, destek vereceklerdir.

 3. sertan yigit dedi ki:

  İyi calismalr benim babam yaklasik olarak 2 yil once vefat etti ve bankaya kredi borcu vardi biz bankayla gorusneye gittiginizde bankanin babaniza ait olan kredi borclarini odemiz gerektigini soyledi bizler varisler olarak sigortanin odemesinin gerektigini soyledik sigorta babamin son 5 yil icindeki hastane raporlarini istedi bizde sigortadan 5 yillik dokumanlarini aldik ve bankanin sigorta sirketine gonderdik bu arada bankadan tarafimiza haciz islemleri yapildi biz borcu taksitlendik sigortadan sonuc ise biz pdemeyi kabul etmiyoruz dediler ve bir avukata basvurduk avukat ise babaniz sigorta policesine hicbir sekilde saglik sorunum var diye imza atmamis birde sigorta yapan sirkette saglik raporu istemedigi icin odeme yapmaniza gerek yok deyip sigorta tahkim kuruluna basvurduk yaklasik olarak 2 yildir sonuclanmasini bekliyoruz bunun haricinde nasil bir islem yapmamiz gerekiyor

  1. Can Kesik Can Kesik dedi ki:

   bunun haricinde bir işlem şu an için gözükmüyor, yasal yollardan hakkınızı aramaya devam ediniz. Allah yardımcınız olsun.

 4. sinem dedi ki:

  Babam 4yil once krediyle ev aldi.. ama 1yil once satti. Parasi hesapda eksik kaldigi icin kalan krefi borcu odenmemis.. ama biz her ay hala kredi borcunu oduyorduk.. ama babam gecen gunlerde vefat etti.. acaba bu durumda biz hala bu krediyi odermiyiz yoksa sigorta dan bu bu kalan krediler odenirmi

  1. Can Kesik Can Kesik dedi ki:

   Kalan kredi sigorta tarafından ödenir.

 5. semanur artıç dedi ki:

  Babam 7 gün önce vefat etti 16 yıldır kalp hastası çektiği krediinin sigortasında bu belirtilmemiş ama ölüm nedeni hipertansiyon yazıyor genede ödemek zorundamıyız

  1. Can Kesik Can Kesik dedi ki:

   Bunun için avukata danışmanızda fayda var. Sözleşme örnekleri ve diğer raporlar ile birlikte yardım alabilirsiniz.

  2. Mehmet Hoca dedi ki:

   Nasıl bir sonuç aldınız acaba Sema Hanım? Ödediniz mi krediyi yoksa sigorta sirketi mı ödedi ? Paylaşabilir misiniz ?

 6. Cemile kapta dedi ki:

  Merhaba biz 1.5 yıl önce annemizi kaybettik. 3 bankaya kredi borcu vardı biri kalan parayı ödedi ama ikisi ödemedi. Biz 1.5 yıldır borcun birazını ödedik. Borcun kendi payını ödemeyen bir kardeşimiz var. Bu saatten sonra biz kalan borcu ödemezsek ne olur?

  1. Can Kesik Can Kesik dedi ki:

   Merhaba, banka tarafından borcunuz ödenmediği gerekçesi ile e-haciz işlemleri başlatılır.

 7. eyup dedi ki:

  İyi gunler annemin iki ayri kredi borcu var 5 gun once vefat etti bu parayi nasil geri alabiliriz tesekkurler

  1. Can Kesik Can Kesik dedi ki:

   İyi günler, sigorta şirketine başvuruda bulunmalısınız.

 8. Mustafa dedi ki:

  Merhaba.
  Yıllardır tahammül edemediğim hayata yakın zamanda son vereceğim.Fakat bankalara kredi ve kredi kartı borcum var.Bu borçları bitirip hayata son verecektir ama artık sabır bitti.Sormak istediğim eşim kardeşlerim anne baba bu borçlardan ne şekilde etkilenir,yapmaları gerekenler nedir.Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Can Kesik Can Kesik dedi ki:

   Öncelikle böyle bir karar vermeniz ardından düşündüğünüz maddi zarar değil manevi zararlar olmalı. Öncelikle borçlarınızı yapılandırarak ödeme yoluna gitmelisiniz, mevcut durumda 72 ay yapılandırma imkanından da faydalanabilirsiniz. Öncelikle borçlarınızı kapatıp ailenizden de destek almayı seçmelisiniz.

   1. Mustafa dedi ki:

    Tşkler ama ben bu kararı borç tan dolayı almadım.Bu yüzden ne yapabilirler diye size sormak istedim.

 9. Zekeriya dedi ki:

  Merhaba 70 yaş üzeri komşu nenem kredi çekti yaşı fazla olunca babam kefil oldu nene o ara vefat etti ve banka bu borcu babamdan istiyor . Ne denli doğru ne yapmak gerek

  1. Can Kesik Can Kesik dedi ki:

   kredi sigortası yapılmamışsa ve sözleşmede aksi bir durum yok ise kefil olan kişi krediyi öder.

 10. Necati dedi ki:

  Merhabalar.. Annem 23 temmuz 2016 da vefat etti. 2014 temmuzunda kredi çekmişti 15 bin tl vade farkıyla 18 bin tl olarak ödemek üzere. İki sene ödedikten sonra vefat etti. Vefat ettiğinde 3 bin tl de kredi kartı borcu olduğunu öğrendik. Banka bize kalan borcun silindiğini ki kalan borç 6bin tl idi, ödenmiş iki yıllık taksitlerin bize geri verileceğini, kredi kartı borcununda bize geri ödenecek olan tutardan düşüleceğini söyledi. Bize 1.760 tl ödendi. Bildiğim kadarıyla sigorta şirketi tüm kredi tutarı kadar bankaya ödeme yapıyor. Bunu söylediğimde bankaya, annemin çektiği kredinin 8 bin tl olduğunu buna göre hesap yapıldığını, sigorta şirketinin kendilerine 11 bin tl gönderdiğini borçlar düşüldükten sonra size kalan bu dedi. Ben annemin çektiği kredinin 15 bin olduğunu elimde taksitli ödeme belgesi var ana oara 15 bin, vade farkıyla 18 bin diyor gördüm dediğimde, azarlandım banka tarafından. Borcu ödemeyip bunu aldığınıza şükredin dendi. Bu anlattıklarıma bakarak haklılık payım varmı bana bilgi verebilirseniz sevinirim

  1. Can Kesik Can Kesik dedi ki:

   Merhabalar, hiç bir bankanın azarlamaya hakkı yoktur ve kafa bulandırıcı ifadeler ile, anlamsız konuşamaz. Öncelik müşteri memnuniyeti olmalıdır. Hakkınızı yasal yollardan aramanızı öneririm.

 11. Mehmet vezir dedi ki:

  Kolay gelsin can bey annem mayıs 2106 da vefat etti bundan 1 ay önce kredi çekti krediyi postaneden çekti ama ing bank aracılığıyla verildi ve hayat sigirtası yapıldı sigortaya epikriz raporu ve poliçede gittiğimde ödeme olamaz annenizin kalp hastalığı 2o14 senesine dayanıyor denildi ve biz haber beklerken banka hakkımızda icra işlemi başlattı poliçede yazan hastalıklar ve bu hastalıklarla ilgili bir tedavi gördünüzmü diye sorulmuş ama ewet hayır kısmına annem poliçede imza atmadan x işareti koyulmuş çünkü annemin imza atatrken kullandığı kalem ince x işareti olan kalem değil bilgisayar yazısı ayrıca yargıtayın poliçe harici ayrıca sağlık beyanı imzalaması gerekiyormuş öyle bir imza yok poliçede yazan hastalıklar arasında annemin hiç muadil olmadığı mesela koa kanserde var bunlardan dolayı olsaydı ne olacaktı epikriz raporunda kalp durması yazıyor zaten annem ewde vefat etti hastaneye yetişmedi orada sadece biraz bekleyip vefat etti dediler sayğar

  1. Can Kesik Can Kesik dedi ki:

   Mehmet Bey; meseleniz hukuksal bir mesele. Görünüşe göre bir mağduriyet olduğu kesin ve bankaların yapmış oldukları sözleşmeler okunmadan imzalanmamalı fakat ortada tabi yaşlı bir insan var ve hali ile ortada kandırılma da söz konusu anlattığınıza göre. Banka sözleşmeyi kanıt olarak sunacaktır sizin bu anlamda sözleşmeye itiraz etmeniz gerekmekte, yani sözleşmenin hükümsüz kalması gerek.Aksi takdirde hayat sigortası parayı ödemeyecektir. Size tavsiyem bir avukat ile konuyu görüşmeniz ve sözleşmeleri sunmanız.Teşekkürler

 12. emin dedi ki:

  Merhaba benim kayinpederim 7 mayıs 2016 da vefat etti kayinvalide kayınpederinin çekmiş olduğu bankaya (denizbank ) vefat kağıdını götürmüş fakat kabul etmemiş aradan aylar geçti bu çekilen kredinin kefili ise kaynim yani kayinpeďrimin oğlu ve kaynima 3 gün önce bu kredi ile ilgili icra geldi bununla ilgili neler yapabiliriz nerelere basvurmaliyiz

  1. Can Kesik Can Kesik dedi ki:

   Merhaba, bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim. Burada kredi sözleşmesinde yazılanlar da önemlidir.

   1. Mehmet dedi ki:

    Can bey benim sorumada bir cevap verebilirsiniz

    1. Can Kesik Can Kesik dedi ki:

     Kusura bakmayın her soru ile ilgilenmeye çalışıyorum bazen aksamalar oluyor, sorunuza cevap verdim fakat bu hukuksal bir mesele olduğu için bir avukata danışmanızda yarar var. Bir mağduriyet söz konusu fakat sözleşme imzalanmış, itirazınız da sözleşmede ki kalem oynamalarına aslında. Tüketiciyi yanıltma olduğu kesin anlattığınıza göre. Hukuksal anlamda mucadele etmenizi öneririm.

 13. Said dedi ki:

  Babam 2 ay önce vefat etti avukatlara düşen banka borçları var bunlardan reddi miras yapmadan nasıl kurtulabiliriz birde hayat sigortası artık hersene yenileniyormu bu yüzden odenmiyormu borçlar

 14. Mikail dedi ki:

  Lütfen Yardım. Babam 1 ay once vefat etti x bankaya 3 yil vadeli kredi borcu vardi 35 bin liralik kredinin tamami kadar hayat sigortasi yapilmis fakat kredisinin bitimine 1 yil kala vefat etti bankaya gittigimizde sigortasinin 1 yilligi odenmiş diger yillar odenmedigi icin borcun bize kalacagini soyluyorlar napabiliriz

  1. Can Kesik Can Kesik dedi ki:

   Hayat sigortası yapılmış ise böyle bir para talep edemezler tüketici mahkemesine başvurunuz.

   1. Mikail dedi ki:

    1 yıllık oldugunu 2. yıl yenilemek için eve poliçe gönderdiğini ulaşamadıklarını soyluyor sigorta şirketi fakat biz 7 yıldır ayni yerde ikametgah ediyoruz

 15. Soner dedi ki:

  Sigorta süreci içerisinde vefatim halinde odenecek tazminattan, o tarihte borclu bulundugum bakiye kredi ve faiz miktarının daini murtanin olan … bankaya odenmesinden sonra geriye kalan meblağın lehdarlarima odenmesini hayat sigortasi gennel sartlarini filan kabul ederim. Bu ne demek oluyor hocam.

  1. Mikail dedi ki:

   kalan kredi borcunun bankaya sigortanın ödemesini ve ölene kadar yatirmiş olduğu kredi tutarının mirasçılara odenmesini söylüyor yazı.

 16. Zuhal dedi ki:

  Merhaba can bey acil olarak birşey sormak istiyorum annem 2013 te vefat etti banka bize ödediği kadarini verecegini söyledi 2000 tl ödemiş babam ben 2 tane üvey abilerim e de pay düşmüş onlar da almanyada onlar gelmeden bize de vermicegini söyledi banka hepinizin imzasi lazim yoksa sizde alamazsiniz dedi şimdi yeni kanun çıkmış herkes kendine düşeni imza atip alabiliyormus bu dogrumu ben tek gitsem payima düşeni alabilirmiyim

  1. Can Kesik Can Kesik dedi ki:

   Merhaba, herkesin imzası gerekiyor paranızı alabilmeniz için. Diğer sorunuz için ise babanız parayı alabilir.

 17. Zuhal dedi ki:

  Birde babam evlendi alabilir mi payina düşen parayi kime kalır alamazsa

 18. Ayla dedi ki:

  Esim vefat etti kredi ile ev almistik hastanedeyken hesapta para brakmamiza ragmen hayat sigortasi yenilenmemis ben kefil oldugum icin borc benden talep edildi sebep olarak bize hayat sigortasini hatirlatmak icicn arandigimizi ve ev adresimize hatirlatici mektup gonderildigi belirtildi simdide odeme yaptigim sube kapandigi icin baska subeye odeme yapmaya gittim bana kalan 90000 tl borcun tamamini talep ettiler . Ne yapmam gerekiyor

 19. Samet dedi ki:

  Iyi günler babam 5 ay önce kredi çekti ve sözleşmede hastalık bölümünün hepsine rahatsızlık yoktur ibaresi yoktur diye işaretlemiş banka daki görevli babama sormamış bile rahatsızlığın varmi diye ve sigorta şirketi ret cevabı veriyor neyapmamiz gerekiyor

 20. Soner çay dedi ki:

  İyi günler babam vefat etti kredisi vardi kredinin de sigortası. Kredi 36 ay di babam 25 ayını ödedi ve sigortasında ilk yıl vefat teminat tutari diye birşey var.birde aylık azalan teminatlı kredi hayat sigortasi yazıyor. Hayat sigortasi türünde ise ptt uzun süreli kredi hayat sigortasi yazıyor hocam bu neyin nesidir bilgilendirirseniz bizi seviniriz. Teşekkürler hocam

 21. Dilek Yıldırım dedi ki:

  Iyi gunler annemin bankadan kullanmis oldugu bibkonut kredsi var fakat annem vefat etti kefilde babamdi babamda vefat etti nedenini bilmiyorum ama hayat sigortasi sonradan bi sekilde iptal edilmis. Su an bu krediyo biz oduyoruz fakat biraz sorunlu oluyor bi gelir olmadigi icin. Murasci olarak borcu kabul ettim fakat odeme tarihinde bi degisiklik yapilandirma yaoma sansim var midir acaba?

  1. Can Kesik Can Kesik dedi ki:

   İyi günler Dilek Hanım, krediyi yapılandırma şansınız bulunmakta bunun için banka şubeniz ile görüşmelisiniz.

 22. Yasemin Ceylan dedi ki:

  Merhabalar babam 9 ay once 62 yaşında vefat etti. Ancak akbanktan kredi çekmiş fakat elimizde ödeme olanı dışında nebirsozlesmene de hayat sigortasi policesi var. Akbanka basvurduk ama policenin babam tarafindan iptal edildigini soylediler. Aynı bankanın farklı şubelerinde birinde var birinde yok gözüküyor sigorta. Annem 9 aydir odemeye devam ediyor. Napabilirim nasil bir yol izlemeliyim. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Can Kesik Can Kesik dedi ki:

   Merhaba, öncelikle başınız sağolsun. Hayat sigortası poliçeniz var ve iptal edilmedi ise krediyi ödeme zorunluluğunuz yok. Bunun için hukuki yollara başvurmalısınız. Hangi şubesinde var görünüyor hangi şubede yok görünüyor bunları avukat ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca zaten şubeler arası var yok görünmesi de saçma olmuş. Hukuki destek almanız gerekmekte. Teşekkürler

 23. onur dedi ki:

  merhaba babam bir yıl önce tüketici kredisi çekti ve bu ay 15 te vefat etti. ölüm sebebi olarak kalpyetmezliği yazıyor ve babam bu hastalık sahibiydi. kredi borcu silinirmi

 24. Hamdi dedi ki:

  merhabalar babam 11 eylül 2015 tarihinde vefat etti bankadan kredi çekmişti 3 veya 4 kredisi vardı 1 bankadan emekliydi maaşından kesiliyordu babam vefat edince krediler kapandı bende bankaya yazı gönderdim ödenilen paraların geri alınması ićin benden mirascılık belgesi ve nüfus cüzdanlarının fotokopilerini istediler gönderdim hesap yazısı göndereceklerini söylediler evrak gelmiş ve benim elime gećmeden geri gitmiş arardım tekrar gönderdiler ve tekrar geri gitmiş ve benden gönderdiğim evrakların fotokopilerini istediler mail ile yolladım ve4 gün önce aradım gönderiye ćıktıģını söylediler bekliyorum banka parayı çalıştırmak içini oyalıyormu yoksa doğrumu bu söyledikleri evrak gelince bildireceklerini söylediler bana parayı verirlermi bize ve ablam evlendi ablamda mirasçı sayılırmı nekadar sürer bu işlemler şimdiden çok sağolun

 25. Hakan dedi ki:

  Babam bu yıl Ocak ayında vefat etti kalp ve diyaliz hastası, kredi çekti burada hastalığım yoktur diye imzalamış hayat sigortası var ve daha iki ay olmuştu ölüm raporu kalp ile alakalı bir banka bize ödeme yaptı diğer banka reddetti nasıl krediyi kapatabiliriz.

 26. Selman dedi ki:

  Merhaba,
  Babam 66 yaşında 5 yıl vadeli geri ödemesi 43000 tl olmak üzere 30000 tl tüketici kredisi çekti. Yaklaşık 40 ay ödedi ve 1 ay önce vefat etti. Hayat sigortası olarak krediyi çektiği tarihte 1250 tl kesinti yapılmış. Bankanın bize söylediği sadece ilk yıl için hayat sigortası yapılmış. Bundan 3 yıl önce sadece bir yıllık prim tutarı için 1250 tl çok fazla değilmi? Ayrıca her sene bankanın sigortayı kendisinin yenilemesi geekmiyormu? Bize ödeme yapmak yerine kalan 20 aylık taksitleri bizim ödememiz gerektiğini söyledi. Bildiğim kadarıyla en yüksek hayat sigortası yıllık 200-250 tl civarında. Elimizde bankanın ödeme planı var ve hayat sigortası olarak 1250 tl kesildiği görünüyor. Ne yapmalıyız bu durumda? Teşekkürler.

 27. EMİNE dedi ki:

  Merhaba Can bey babam 1 hafta önce kadar vefat etti ben tek çocuğuyum. Bir sürü farklı bankalardan kredi çekmiş bi kaç tanesi icralık ama bir kaç tanesi düzenli ödenmiş. Bu durumda ben ödediği paraları almak için bankaya başvursam diğer icralık borçlarıda kabul etmiş olup ödemek zorunda kalır mıyım ? Yoksa reddi miras davası açsamda bankalardan krediyi tahsis edebilir miyim çünkü çok mağdur durumda kaldım.

 28. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba Can bey benim babam 3 ay önce vefat etti bankalara olan yuklu miktarda kredi borçları var kartlardan çekilmiş ve babamdan bize miras olarak kalan 30 m2 ufak bir yer var bankalar hacizlemiş ve bizden parayı odememizi istiyolar telefonla goruşme saglıyoruz sürekli bizimde ödeme durumumuz yok ne yapmamız gerekir şu an teşekkür ederim
  ..

BİR YORUM YAZ