Gelirim Düzensiz, Kredi Alabilir miyim?

Sosyal medya üzerinden para kazanma seçeneklerinin artması ve özellikle internet üzerinden makale yazarak para kazanma gibi bir çok serbest çalışma imkanlarının artması ile birlikte düzensiz gelir ile çalışma şekli artış göstermiştir. Sadece bilgisayar başında internetten para kazanmak değil, cep telefonu ve tablet sayesinde e-kitap yazarak bile para kazanmak mümkün hale gelmiştir. Kısacası e-ticaret ve diğer serbest çalışma imkanlarının artması para kazanmayı farklı bir boyuta taşımıştır. Bu gibi işlerden gelir elde eden çoğu kişi ise Gelirim Düzensiz, Kredi Alabilir miyim? merakı içerisindeler.

Geliri Düzensiz Olan Kredi Alabilir mi?

Giriş paragrafında da yer verdiğimiz gibi düzensiz gelir elde etmenin seçenekleri çoğaldıkça bankaların gelir belgesi istemeleri daha önemli hale gelmiştir. Üstelik sadece internet ortamında değil, mevsimlik işlerde veya günlük işlerde çalışan insanların da sayısı azımsanacak rakamlarda değil. Serbest çalışanların elde ettikleri kazançlar ise farklılık gösterebilir. Bu nedenle her ay düzenli kazançları yoktur. Bir dönem çok fazla kazanç elde etmek başka dönem de aynı kazançları elde etmek anlamını taşımamaktadır.

Örneğin; serbest çalışan düzensiz gelir sahibi bir ev hanımı düşünelim ve evde takı yaparak para kazanan bu ev hanımının tasarladığı takıları internetten sattığını varsayalım. Kazançları her gün aynı olmayacağı için aylık kazandığı net rakamı kendisi bile söyleyemeyecektir. Bu gibi evde ek iş yapan ev hanımları ve internetten makale yazarak para kazanan bir çok kişi için Gelirim Düzensiz, Kredi Alabilir miyim? sorusunun cevabı aranmaktadır.

Düzensiz Geliri Olanlara Kredi Veren Bankalar

Evde iş yaparak para kazanan veya günlük işlerde çalışan insanlar da kredi almayı hak etmeleri gerekir. Bankalar kendilerini sağlama almak için elbette bir takım koşullar öne sürmekte, bunlardan en önemlisi de gelir belgesi ve sigorta durumu. Fakat bir çok serbest çalışan kişi sigortasız çalışmaktadır. Şimdi; parke işi yapan bir usta günlük 200 TL kazanmaktadır, bu ustaya kredi vermemek aslında bankaların kazanç kaybı anlamına da gelir. Serbest çalışanlara kredi vermenin bir yolu bulunmalı ve mağduriyetler giderilmelidir.

Bazı bankalar serbest çalışanlara kredi verme taraftarı olabilmekteler. Düzensiz geliri olanlara kredi veren bankalar ; Denizbank, QNB Finansbank, Akbank, Şekerbank ve ING Bank olarak sayılabilir. Bu bankalar düzensiz gelir sahibi kişilerden gelir belgesi talep etmeseler de farklı koşulların yerine getirilmesini isterler.

Gelirini belgeleyemeyen kredi olarak bankaların sunduğu kredi hizmetinde aranan şart ise yüksek kredi notudur. Kredi notu Türkiye ortalamasının üstünde olan ve serbest çalışan kişiler, düzenli fatura ödemelerini ve varsa kredi kartı ödemelerini gösteren bir belge ile bankalardan kredi alabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*