Evde Bakım Maaşı 2017 Yılında Ne Kadar Olacak?

Engelli vatandaşlara yönelik devlet tarafından ödenen evde bakım aylığı olarak da bilinen yardım miktarı belli oldu. Evde Bakım Maaşı 2017 Yılında Ne Kadar Olacak? Sorusuna cevap yazımızın diğer satır başlarında mevcut. Öncelikle diğer yardım çeşitleri ile karıştırılmaması adına bilgi vermemiz daha doğru olacaktır.

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Herhangi bir hanede bulunan bireylerin toplam kazancının kişi başına düşen ortalamasına aylık denir. Bu kapsamda, aylık maaşı asgari ücretin 2/3’ünden az olan ve hanesinde bakıma muhtaç bir engelli bulunan kişilere devlet tarafından ( Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ) ödenen aylığa ise bakım maaşı ( aylığı ) denir.

3 şekilde engelli vatandaşlar için devlet tarafından destek sağlanır.

  • Kamu kurumu tarafından verilen evde bakım hizmeti

Bakanlığa bağlı bir rehabilitasyon merkezinde engelli vatandaşlara yönelik verilen hizmetleri kapsamaktadır.

  • Özel sektör aracılığı ile evde bakım hizmeti

Engelli vatandaş için özel bakım merkezinde bir hizmet sağlanır ve devlet bu hizmetin bedelini Bakanlık tarafından öder.

  • Bakım maaşı ile finans sağlanması

Devlet tarafından engelli kişinin bakımını üstlenen kişiye maaş bağlanır. ( evde bakım aylığı )

 

Evde Bakım Maaşı 2017 Ücretleri Belli Oldu

2015 yılından önce devlet tarafından verilen evde bakım maaşı zamanın asgari ücreti oranında verilirdi. Fakat daha sonra yayınlanan genelge ile bakım maaşlarında değişikliğe gidildi ve memur zamlarına endekslenerek belirlenmesi yoluna gidildi.

Bu kapsamda eski yıllara giderek biraz maaş istatistiklerine bakalım. 2015 yılı evde bakım maaşı ilk 6 ay için 572,64 TL ikinci 6 aylık dönemde ise 606,95 TL oldu. Daha sonra 2016 yılın da ciddi bir artış göze çarptır ve maaşların ilk 6 ay 880,69 TL ikinci 6 ay için ise 924,73 TL olması kararlaştırıldı. Aralık 2016 tarihi yani yazının yazıldığı dönem itibari ile engelli bakım aylığı şu an için 924,73 TL olarak banka hesaplarına yatırılmakta.

Açıklanan maaş miktarlarına göre Evde Bakım Maaşı 2017 yılı ilk 6 ay döneminde 952,47 TL olacak. Herhangi bir değişiklik olmaz ise ikinci 6 ay için belirlenen rakam ise 990,57 TL. Bu rakamlar şimdilik çok tatmin edici rakamlar olarak gözükmemekte. Herhangi bir rakamsal değişiklik olduğu an sitemizde güncellenerek yayınlanacaktır.

09.12.2016 Güncelleme

Evde bakım maaşı son açıklanan habere göre 2017 yılında 1000 TL olacağı yönünde. Detaylar için buraya tıklayınız.

4 Comments Posted

  1. setrbest çalışanı emekli ve bodrolu çalışanla bir tutuyorlar, yüzde 90 alamıyor gelir sınırıyla yüzde 60 alıyor ve evleride var , bu adalet deyil, evdeki kişiye deyil engellinin engeline bakmalı hiç bir annenin veya bakan bireyin emegi gelirle sınırlandırılmaz , zaten bizler psikolojik tedavi testek alıyor sosyal yasantıdan çıkmış durumdayız birde maddi kıskaca almak ,, bu şartlarda kira su elek yakıt diger giderler eve hapis oldukki ne olduk ,hersey maddiyat bu devirde

  2. ENGELLİ BİR EVDE İKİ KİŞİ OTURUYOR, 2017 YILINDA KİŞİ BAŞI AYLIK GELİRİ KAÇ LİRANIN ÜSTÜNDE OLURSA BU YARDIMDAN YARARLANACAK, ÖRNEĞİN GEÇEN 2016 YILINDA 784 LİRA 95 KURUŞTU, BU SENE KAÇ LİRANIN ALTINDA OLURSA AYLIK ALABİLECEK.

      • 2022 maaşı veya bakım parası bence giderler hesaplanmalı kiracı ev sahibi göz önünde bulundurulmalı , engellinin raporunda agır ,sürel-kli ,çalışamaz,yüzde 90 ibaresi varsa bunların hiç bir engele takılmaması gerekir ,gelir sınırı var giderler kolay deyil engellinin ihtiyacını karşılamak ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*