Evde Bakım Aylığı Bin Lira Oluyor

Çok yaşlı veya herhangi bir engeli olup bakıma muhtaç olan kişilerin bakımını üstlenen ve bu kişilerin bakımı ile ilgilenen kişilere evde bakım maaşı ödenmekte. Bu maaş devlet tarafından verilmekte ve şu an itibari ile 924 TL. 2017 yılına girerken bir müjde geldi ve evde bakım maaşına yeni yıl ile birlikte %8 zam geleceği açıklandı. Bu zam ile birlikte Evde Bakım Aylığı Bin Lira Oluyor . Toplumun çoğu kesimi henüz böyle bir uygulamadan habersiz olduğu için bu yazıyı okuyan kişilerin çevrelerinde bu şekilde olan kişilere tavsiyede bulunarak, devletin uygulamış olduğu bu imkandan yararlanmalarını söylemeleri önemlidir. Şu ana dek 500 bin kişi bu yardımdan faydalansa da ülkemizde ne yazık ki bir çok aile bu uygulamadan habersiz.

Evde Bakım Aylığı Nasıl Alınır?

Devletin vermiş olduğu bu maaştan sitemizi takip edenlerin haberi var ve nasıl alınacağı konusunda da bilgilendirmeleri daha önce yapmıştık. Fakat yeni okuyucularımız için tekrar etmekte yarar var. Evde bakım maaşı alınabilmesi için evde bakıma muhtaç kişinin tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurul raporu alması gerekmekte ve bu rapor sonucu %50 ve üzeri bir engelinin bulunduğuna dair yazı olması gerekiyor. Ayrıca bu rapor da yer alan “ağır engelli” kısmında da evet onayının yer alması şart. Bu işlemin yanı sıra diğer bir detay da; evde bakıma muhtaç olan kişinin yaşadığı hanede ki kişilerin maaşlarının, hane halkından olan birey başına düşen gelirin 607 TL’den az olması gerekmekte. Örneğin evde 5 kişi var ise, çalışanların maaşları toplanır ve beşe bölünür çıkan rakam 606.95 TL’den az ise bu maaşı alma hakkı kazanırsınız. Evde bakım maaşı engelli olan kişiye değil bakımını üstlenen kişiye verilir.

Hanede 2 engelli var ise bakımını üstlenen bir kişi bu iki engelli için ayrı ayrı ücret alır fakat eğer 2’den fazla engelli var ise bir bakıcı daha bulundurulmalıdır. Evde bakım aylığı Bin Lira olduğunda bir bakıcı 2 engelli için İki Bin Lira alacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*