Eğitim Kredisi Nedir
Eğitim Kredisi Nedir

Eğitim Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?

Bir öğrenci eğitim hayatını sürdürürken aynı zamanda maddi açıdan da güçlük çekecektir. Dolayısıyla bankalar bu noktada devreye girerek öğrencilerin eğitim süreci içerisinde daha rahat nefes almalarını sağlayacaklardır. Türkiye’de bankacılık sektörü içerisinde hizmet veren tüm bankaların her türlü okul, ders ve diğer eğitimlere finans sağlayabilmek adına eğitim kredisi adı verilen ihtiyaç kredisi kullanıyorlar.  Eğitim kredileri öğrencilerin kendilerine verilebileceği gibi aynı zamanda ailelerine de verilebilmektedir. Bu bir anlamda bankalardan alınmış olan özel bir ihtiyaç kredisidir. Birçok banka eğitim kredisinde vade seçeneğini 36 aya kadar uzatabiliyor bu sayede geri ödeme imkanı daha kolay oluyor. Öğrenci kredi talebinde bulunurken eğitim aldığına dair bir kayıt belgesini ve fatura göstermek durumundadır. 

EĞİTİM KREDİSİ ALABİLMENİN ŞARTLARI NELER? 

En son yapılan düzenlemeler sonrasında bankalar eğitim kredisi verirken daha dikkatli bir şekilde hareket etmeye başladı ve eğitim kredisi talep edenlerden maaşlı ve belgelendirebilir bir gelir sunmalarını zorunlu hale getirdi. Bu anlamda maaş bordrosu ve kayıt belgesi olmayan öğrencilere kredi verilebilmesi mümkün değil. Buradan hareketle bankadan eğitim kredisi talep edecekseniz maaş bordronuzu ya da eğitim göreceğinize dair kayıt belgenizi sunmanız gerekiyor. Fakat biz biliyoruz ki eğitimlerini sürdürmek isteyen kişilerin çalışamadıklarından dolayı sabit bir geliri olmadığından maaş bordrosu gösteremiyorlar. Peki, bir maaş bordronuz yoksa o zaman kredi çekemeyecek misiniz? Ya da ne yapmanız gerekiyor. 

Burada karşınıza iki yol çıkıyor. Bunlardan ilki daha önceden de olduğu gibi bir kefil göstermek. Bu durumda velinizi kefil gösterebiliyorsunuz. Bu durumda kefilinizin geliri yerindeyse banka size rahatlıkla eğitim kredisi verebilecektir.   

İkinci denemeniz gereken yol ise hesap hareketlerinizdir. Bu hesap hareketleriniz arasında hatırı sayılır bir miktar varsa bu durumda banka size rahatlıkla kredi verecektir. Burada çekmek istediğiniz kredi tutarının iki katı birikimiminiz olması halinde banka bunu teminat olarak görecektir. 

Eğitim Kredisi Nedir

HANGİ BANKALAR EĞİTİM KREDİSİ VERİYOR 

Bankaların büyük bir bölümü eğitim kredisi verebiliyorlar. Özellikle belirtecek olursak Şu bankaları gösterebiliriz.  

Bu bankaların tamamı 36 aya kadar taksit imkanıyla 50.000 TL’ye kadar kredi verebiliyor. Bir önceki yazımızda eğitim kredisi veren bankaları detaylı olarak incelemiştik

EĞİTİM KREDİSİ İÇİN GEREKEN BELGELER 

Her banka kredi talebinde bulunurken müşterilerinden bir takım belgeler ister. Bu belgeleri ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. 

  • TC. Nüfus cüzdanı fotokopisi,  
  • Gelir belgesi (maaş bordrosu, maaş cüzdanı vb.),  
  • Eğitimi gördüğünüz kurumdan alacağınız kayıt belgesi  

Bazı bankalar yukarıda belirtmiş olduğum belgelerin yanı sıra bir takım ek belgelerde talep ediyor. Bunun için bankadan bilgi almanız gerekiyor.   

Sonuç olarak toparlarsak herhangi bir kredi talebinde olduğu gibi eğitim kredisi içinde mutlaka gelirinizin olması gerekiyor. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*