peşinatsız senetle araba alınabilir mi

Peşinatsız Senetle Araba Alınabilir mi ?

Nakit paranızın olmadığı durumlarda tercih edilen yöntem kredidir. Ancak kredi çekmek istemediğiniz de bazen senetle de alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Bu makalemizde siz değerli takipçilerimizin bize sıklıkla sorduğu bir soru olan peşinatsız senetle araba alınabilir mi ? sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız. Peşinatsız araba almak ne kadar sağlıklıdır, peşinatsız senetle araba alma yöntemleri, peşinatsız araç almanın riskleri ve peşinatsız senetle araç alımında ne gibi güvence teminatı alınıyor.  

Senetle Araba Almak Mümkün mü? 

Bazı durumlarda bankayı karşınıza almadan alışveriş yapmak istersiniz ve bu durumda da ilk tercih edilen yöntem senet olmuştur. Peki kredi kullanmadan senetle nasıl araba alacaksınız.  Bu durum aslında düşündüğünüz kadar zor ve riskli değil. Bunun için bu yöntemi bir ticaret gören firma ve galericiler vardır. Onlar bu işi çözmüş olduklarından dolayı size senetle araç satışı yapabiliyorlar. Bunun için tek yapılması gereken şey notere gittiğinizde 300 lira rehin koydurma parası ve 120 TL araç alım satım parası.  

Senetle Araba Alma Yöntemi 

Peki, bu yöntem nasıl işliyor ondan bahsedelim. Senetle araç alımını tercih etmenin ilk sebebi banka kredi sicili bozuk olmak. Dolayısıyla burada galeri sizin yerinize bir kredi başvurusunda bulunuyor. Ancak burada çekilen faiz rakamının 0,95 olduğunu düşünün ve 36 aya kadar vade farkı var. Peki galerici bu yükün altına neden girsin derseniz bu durumda galericide size bir faiz oranı belirliyor. Yani sizin adınıza çektiği 0,95’lik faizi % 3 olarak hesap ediyor. Yani burada galericiye baktığınız da 2,05 oranında bir kar elde etti. Birde bunun üzerine size satmış olduğu araçtan kar ettiğini düşünürseniz ciddi anlamda bir kar sağlamış oldu. Örneğin 18 bin liraya alacağınız araç size 23 bin liraya mal oldu hatta 5 bin lirada aracın satışında kar ettiğini düşünürseniz bir araç satımından 7 bin 500 lira kar ediyor. Dolayısıyla siz olsanız bu riske girmek istemez misiniz? Ayda bu şekilde iki üç araç sattığınızı düşünürseniz güzel kar etmiş olursunuz. Bu nedenle de acaba ben senetle araba alabilir miyim sorusunun üzerinde çok fazla durmayın. Bunun için bir galerici bulmanız yeterli hepsi bu şekilde araç satımı için can atıyor.  

peşinatsız senetle araba alınabilir mi

Galericinin Güvencesi Ne Olacak? 

Gelelim galericinin size nasıl güveneceği konusuna. Çünkü sizin yerinize kredi çekti ve aracı size devretti. Hemen bunun açıklamasını da yapalım. Galerici noterden aracın satışını verirken aracın üzerine rehin koydurmak ister. Eğer ki siz bunu kabul etmezseniz zaten o da bu şekilde aracı satmayacaktır. Sonuçta araç üzerine rehin konulduğunda siz o borcun tamamının senedi bitmeden aracı kesinlikle satamazsınız. Böyle durumda tek tek senet yapılmaz. Senet tek bir adet olarak düzenlenir ve borcun biteceği en son tarih yazılır. Eğer ki siz borcunuzun tamamını en son tarihte ödemezseniz o zaman vay sizin halinize denilebilir.  

Eğer ki siz son tarihe kadar borcu ödemezseniz galerici elindeki senedi avukata verecektir. Avukatta gerekli işlemleri başlatarak aracın bağlatılmasını ve sizin elinizden alınmasını sağlar. Bir önceki yazımızda araç almak için kredi notu kaç olmalıdır konulu yazımızıda okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*