Bankadan Kredi Çekmek Kaç Gün Sürer?

İnsanlar büyük ihtiyaçları için genellikle kredi talebinde bulunuyor ve bankalarda gerekli olan şartları karşılayan müşterilerine kredi vermek için tereddütte bulunmuyor. Bazen bir ihtiyacımız için bazen de işimiz için yüklü miktarda nakit paraya ihtiyacımız olabiliyor ancak alınacak kredinin de zamanlaması oldukça önemli. Yani kredi talebinde bulunmanızın nedeni işinizin aciliyeti dolayısıyla çektiğiniz kredinin de bir an önce elinizde olması gerekiyor. Bu yazımızda bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuz da ne zaman sonuçlandığı ve nakit paranızı ne zaman elinize alabileceğinize dair bilgi vermek istedik. 

İnsanlar bankaya girdiklerinde akıllarındaki ilk soru acaba kredi talebim kabul olacak mı, olursa da ne kadar sürede para hesabıma geçer olmuştur. Bu ne kadar hızlı olursa o kadar iyidir ancak sonuç her zaman aynı hızda ilerlemez. Çünkü çekeceğiniz kredinin türüne göre kredi başvurunuzun süresi de değişkenlik gösterecektir. Bu bankadan bankaya değişen de bir durumdur ancak ortalama bir gün konusunda bilgilenelim.  

İhtiyaç Kredisi Almak Kaç Gün Sürer? 

İhtiyaç kredisine başvurdunuz ve sonucu merak ediyorsunuz. O zaman hemen merakınızı giderelim bu en hızlı sonuçlanabilecek bir kredi türüdür. Bankaya gittiğiniz de ya da SMS ile kredi talebinde bulunduğunuz da yaptığınız işlem sonrasında 3-5 dakika içerisinde kredinizle ilgili durum sonuçlanır. Başvurunuz neticesinde cep telefonunuza bir mesaj gelecek ve krediniz onaylanmışsa direk olarak şubeden ya da ATM’den paranızı çekebiliyorsunuz. Ancak SMS ve internet bankacılığı ile başvurunuzda bir sorun çıkmış ise banka sizi şubesine davet edebilir. Bu bazen bir teminat istenmesi için olabilir bazen de bir kefil için sonuçta bankanın sizden talebini karşıladığınız da aynı anda kredinizi alabilirsiniz.   

kredi çekmek kaç gün sürer

Konut Kredisi Almak Kaç Gün Sürer? 

Konut kredisi çekebilmek için daha uzun bir süreye ihtiyacınız var. Bu yüzden de öncelikli olarak alacağınız ev için banka ve kendinize biraz zaman tanımanızı isteriz. Genelde konut kredisi alımı bir gün kadar sürüyor ancak başvuru esnasında sizden ekspertiz istenirse bu durumda kredi çekiminiz yaklaşık olarak 2-3 gün kadar sürebilecektir. Bu konutun değerinin hesaplanması için bankanın sizden istediği süredir. Banka konut kredilerinde evin yaklaşık % 75’i için bir kredi onayı verecektir. Bunun yanı sıra tapu gibi masraflarda size ait olacaktır.  

Taşıt Kredisi Almak Kaç Gün Sürer? 

Taşıt kredisi de aynen konut kredisi gibi 2-3 gün sürebilir. Eğer ki banka sizin taşıt kredinizi onaylamış ise o zaman alacağınız aracın ruhsatıyla birlikte banka şubesine gitmeniz gerekiyor. Aracı sıfır ya da ikinci el alıyor olmanız hiç fark etmez banka sizi her hâlükârda bankaya davet eder. Fakat unutmamanız gereken bir konu vardır ki kredi işlemlerinde bankalar serbest değerlendirmeye tabidirler ve kredi verip vermemek onların elindedir.  

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*