EFT Nedir? Ücretsiz EFT Nasıl Yapılır?

Bankadan herhangi bir yere para gönderme işlemi iki türlü gerçekleşmektedir. EFT ve havale yöntemleri ile kurum veya kişilere para gönderirken bunlardan en çok tercih edileni daha doğrusu tercihten ziyade mecbur olarak kullanılanı farklı iki banka arasında ki işlem yöntemidir. Peki; EFT Nedir? Ücretsiz EFT Nasıl Yapılır? Aynı banka içerisinde ki iki hesap arasında ki transferlere havale denirken farklı iki bankanın hesapları arasında ki para transfer akışına EFT denir. Ticarette firmalar genellikle bu yöntem ile para transferi sağlarken bunun nedeni, her firmanın banka tercihlerinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Para gönderiminde banka çalışma saatlerine dikkat etmek gerekir, genellikle akşam 17:00 saatinden sonra ki emirler ertesi iş gününe sarkabilir.

EFT İşlemi Nereden Gerçekleştirilir?

Para transferi yapmak için en kolay yol internet bankacılığından işlem yapmaktan geçer. Bunun yanı sıra, bankamatiklerden, bankaların mobil uygulamalarından, telefon bankacılığı yardımı ile ve tabi ki şubelerden para transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Mobil bankacılık ve internet bankacılığı işlemleri kısa sürede gerçekleşirken çoğu banka bazı kampanyaları ile bu işlemden ücret almamaktadır. Genellikle bankamatik ve şubeden yapılan işlemlerde belli oranda komisyon ücreti kesilir ve işlemler olması gerekenden daha fazla uzar. EFT işlemi için karşı tarafın IBAN numarasına veya banka hesap bilgilerine sahip olmanız yeterlidir.

Ücretsiz EFT Nasıl Yapılır?

Özellikle iş yapan firmalar arasında ki havale ve EFT ücretlerinden oldukça yüklü komisyonlar alınırken bu firmalar sıkça yaptıkları bu işlemler için para vermekten bıkkınlık derecesine gelebilirler. Bunun için de ücretsiz EFT yapmanın yollarını araştırılır. Sadece firmalar açısından da düşünmemek gerekir. Örneğin; çok sık işlem gerçekleştirmeseniz de aniden bir para transferi işleminde örneğin 50 TL komisyon vermeyi kimse istemez.

Genelde insanlar alışkanlıklarından vazgeçemedikleri için herhangi bir para transferi söz konusu olduğunda da, aman yanlış bir şey olmasın diyerek banka şubelerine yönelirler. İşlemlerini banka şubesi gişesinden gerçekleştiren tüketici de EFT masrafına maruz kalır. Oysa  günümüz de digital bankacılığın yaygınlaşması ile bankalar mobil uygulamalarına müşterileri yönlendirmek amacı ile çeşitli kampanyalar ve güzel hizmetler sunmaktadır. Bunlara örnek de ücretsiz EFT hizmetidir. Şubesiz bankacılık adı ile bir çok bankanın platformundan ücret vermeden para transferlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Mantık olarak baktığımızda da şubesiz bankacılık da fiziki şubeye nazaran masraflar yok denecek kadar azdır. Personel masrafı, fatura masrafı, kırtasiye gideri gibi bir çok banka şubesinde ki masraflar internet bankacılığından olmadığı için bankalar tüketicilerine bu şekilde daha avantajlı imkanlar sağlarlar. Bu anlamda aslında banka da çok şey kazanmaktadır.

Ücretsiz EFT Yapan Bankalar 2017

Son dönemde oldukça yaygınlaşan şubesiz bankacılık hizmeti artık neredeyse çoğu bankanın ürünleri arasında yerini aldı. Bu platformlardan yapılan fatura ödemelerinde ki kesintiler dahil bir çok işlem ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. İşte size ücretsiz EFT yapabileceğiniz bankalar ve mobil uygulamaları.

QNB Finansbank ürünü olan enpara digital bankacılık alanında oldukça popüler. Yapacağınız havale ve diğer işlemler de ücret alınmazken bir çok avantajı da beraberinde sunuyor.

Kuveyttürk bankasının “yeni nesil bankacılık” olarak tanıttığı seninbankan uygulaması da yine bankacılık işlemlerini ücretsiz şekilde gerçekleştirmenizi sağlayan diğer bir alternatif kanal. Kuveyttürk işlem saatleri de para transferlerinde diğer kanllarda olduğu gibi önemli.

Yapı Kredi Bankası Nuvo, ücretsiz bir çok işlemi yapmanızın yanı sıra çok sık gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemlerinizi kolaylaştırıyor ve ekstra ücret vermeden bu hizmetlerden faydalandırıyor.

TEB Bankasına ait cepteteb uygulaması da yine ücretsiz EFT ve havale işlemi için kullanılan diğer popüler uygulamalar arasında.

Garanti Bankası, garantione uygulaması ile gençlere hitap ederken, uygulamadan yapılan işlemler için ücret almıyor. Bu işlemlere para transferi, fatura ödemeleri, vergi ödemeleri ve diğer bankacılık işlemleri dahil.

Akbank’ın sunduğu ve sıkça reklamlarda rastladığımız Akbank direkt ile de ücretsiz EFT işlemi yapabilirsiniz.

Masrafsız Bankacılık

EFT Nedir? Ücretsiz EFT Nasıl Yapılır? yazımızda son olarak şunu belirtelim ki, bu tanıtılan platformlardan sürekli bu şekilde ücretsiz yararlanacağınızı söyleyemeyiz. Fakat 2017 Ocak ayı için güncel olarak işlemlerinizi bu kanlardan ücretsiz gerçekleştirebilirsiniz. Ve aksi bir durum söz konusu olmadıkça bankalar bu şekilde hizmet vermeye devam edecek gibi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*