Bankalarda ki Kredi Limitinizi Biliyor Musunuz?

Kredi kullanmadan önce kredi limitlerinizi ve nasıl yöntemler ile kredi çekebileceğinizi bilmelisiniz. Kredi hesaplama adımı sadece internet sitelerine girerek geri ödeme planı öğrenmekten ibret değildir, öncelik maddi gücünüze göre bir tutar belirlemek ve bankaların bu duruma ne tepki vereceğini bilmek olmalıdır. Bir ev almaya karar veriyorsunuz ve kredi hesaplama araçlarını kullanarak örneğin 150 Bin Lira kredi çekeceğinizi hesaplatıyorsunuz. Fakat yanlış olan o kredi tutarını size banka verecek mi, bankalarda ki limitiniz bu tutarda bir krediye uygun mu? Bunları bilmeden yapılacak her başvuru da dolayısı ile kredi notunu olumsuz etkilemekte ve puan kaybına neden olmaktadır. Siz; Bankalarda ki Kredi Limitinizi Biliyor Musunuz?

Bankalardan ne kadar kredi talep edeceğinizi öğrenmek için öncelikle kredi tutarını etkileyen unsurlardan bahsedelim. Bunlardan ilk ve en önemli olanı; gelir seviyeniz. Biliyorsunuz önceden böyle bir uygulama yok idi fakat devlet bankacılık alanında yaptığı kısıtlamalar ile artık kredi kullanmak isteyen kişinin, kredi taksit tutarlarının maaşının yarısını geçmemesini şart koşmuş ve bankalar da bu kurala göre hareket etmek zorunda kalmıştır. Yani sizin gelir seviyeniz kredi tutarını etkileyecek unsurların başında gelir. İkincisi ise her zaman bahsettiğimiz üzere kredi notu ortalaması.

Gelire Göre Kredi Hesaplamak

Gelirinizin belgelenebilir kısmı ne kadar? Maliye Bakanlığı ne kadar çok denetimlerini arttırmış olsa da maalesef bazı şirketler maaş ödemelerinin bir kısmını bankaya yaparken bir kısmını elden vermekte bu da kredi çekerken kişilere sıkıntı yaratmaktadır. Bankalar kredi taleplerinde sizin elden aldığınız ve görünmeyen kısmı ele almazlar ve yok sayarlar. Eskiden şirket yazılı belge düzenleyebiliyordu bununla ilgili ama artık bu belgeler tarihe karıştı ve bankalarca hükmü yok. SGK’ya bildirilen maaş bordronuz üzerinden kredi hesaplaması yapılır. Yukarıda ki paragrafta da belirtildiği üzere gelirinizin yarısını geçmemeli kredi taksit tutarlarınız. Peki ev almak için büyük miktarlı kredi nasıl çekilir? Konut alırken sadece sizin maaşınız değil hane halkında yaşayanların gelir belgelerini de bankaya sunabilirsiniz. Yani eşiniz ve siz çalışıyor iseniz, banka ikinizin maaşını toplam tutar kabul eder ve ona göre kredi tutarları ortaya çıkar. Ayrıca kira getiriniz var ise tapu ve kira kontratı ile de kira gelirinizi maaşınıza katarak kredi limitinizi yükseltmeniz mümkün.

Kredi Notunun Kredi Limitine Katkısı

Kişilerin kredi notu, alacağı kredi miktarını doğrudan etkiler. Bankalar tarafından kredi notu 1100 olan ile 1600 olan aynı karşılanmaz. Yüksek miktarlı kredilerde gelir seviyesinden ziyade kredi notunuzun da yüksek olması önemlidir. Kredi notu düşük olup kredi kullanan elbette var ama büyük miktar krediler için bu örnekler yoktur. Kredi notu 1200 olan kişi 5 Bin Lira ihtiyaç kredisi alabilirken 50 Bin Lira kredisi onaylanmaz mesela. Bu nedenle kredi notunuzu yüksek tutmak her zaman önem taşır.

Kredi Limiti Sorgulama

Tüm bunların yanı sıra bankalarda ki kredi limitinizi öğrenmeniz için, findeks risk raporu edinmeniz, limitlerinizi görmeniz açısından değerlidir. KBB risk saporu sayesinde, kişisel kredi notunuzun hangi noktada olduğunu, bankalara olan borçlarınızı ve kredi veya kredi kartı kullanımından önce ki bankalar da bulunan limitlerinizi gözlemleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*