bankalar dolar bozar mı

Bankalar Dolar Bozar mı?

Günümüz bankacılık işlemlerinde dolar ve benzeri dövize dayalı yabancı para birimleri ülkemizde de sıklıkla karşılaşılan bir durum haline gelmiş bulunmakta. Özelliklede Dolar ve Euro gibi yabancı para birimleri son yıllarda ülkemizde birçok kişi tarafından kullanılmakta. Fakat kişiler kendilerine ait olan bu yabancı para birimlerini bozdurmak adına arayışlar içerisine girmektedirler. Çok sayıda kişinin merak ettiği bankalar dolar bozar mı? sorusuna bu konumuzda sizlere açıklık getireceğiz. Bankalardan dolar ve diğer para birimlerine ait paraları bozdurmak için en kesin çözüm size en yakın banka şubelerine giderek bu durumu net bir şekilde öğrenmeniz olacaktır. Zira bir takım bankalar yabancı para birimlerini bozabileceği gibi, bir takım bankalarda bu işlemleri yapmamakta 

BANKALAR DOLAR BOZAR MI? 

Bu konuda her bankayı aynı kefeye sokmak yanlış olur, zira bankaların bir kısmı dolar ve yabancı para birimlerini bozarken bazıları ise bu duruma karşı herhangi bir işlem yapmamakta. Bunun için sizlere öneri olarak iki farklı alternatif sunabiliriz. Bunlardan biri ilk olarak herkesin aklına gelen kuyumcular olmakta. Yakın çevrenizden kuyumcu sarraflar var ise kendilerinden Dolar, Euro ve benzeri yabancı para birimlerini Türk Lirasına çevirebilirsiniz. Bir diğer yol ise Exchange ofisleri olmakta. Dolar bozdurma işlemleriniz için bankaların yanı sıra kuyumcu ve Exchange ofislerinden bu tür işlemlerinizi sorunsuca yaparak paranızı Türk Lirası karşılığı olarak temin edebilirsiniz.   

bankalar dolar bozar mı

ATM’LERDEN DOLAR BOZULUR MU?  

ATM’lerden sadece dolar değil, aynı zamanda farklı döviz kurlarını da bozdurabilirsiniz. İşlem içerisinde bulunduğunuz ATM’lerden döviz bozdurma türü 2 farklı seçeneğe dayalı olmaktadır. Bunlardan ilki; herhangi bir bankada bulunan döviz hesabınız üzerine olmaktadır. Eğer döviz hesabınız var ise bu hesapta yer alan dolar miktarını TL’ye çevirerek paranızın tamamını ATM aracılığı ile rahatlıkla çekebilirsiniz. Bunun için sadece müşterisi olduğunuz banka ATM’sine giderek banka hesap kartınızı takıp TL’ye dönüştürebilir ve tüm TL karşılığı olarak paranızı çekebilirsiniz. Bir takım ATM’ler metal para kasasına da sahiptir. Bu tür yerlerden para çekerseniz kuruşuna kadar tüm paranızı banka ATM’sinden alabilirsiniz. Bu şekilde dolar bozdurma işlemlerine müsaade eden banka ATM’leri Ziraat Bankası, TEB, Finansbank, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Türkiye İş Bankası, HSBC, ING Bank, Odeabank ve Halk Bankası gibi kuruluşlardır.  

ATM’den döviz bozdurma işleminin ikinci bir yöntemi ise bankanın müşterisi olmadığınız halde para çekme durumudur. Bunun için ilgili ATM’ye ait bankanın müşterisi olmanıza gerek yok. Dolarınızı ATM üzerinden yatırarak Türk Lirasına çevirip gerekli işlemi sağlayarak kuruşu kuruşuna alabilirsiniz. Bu yöntem dahilinde Dolar, Euro ve GBP yani İngiliz Sterlini gibi farklı döviz bozdurma işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Bu şekilde döviz bozdurabileceğiniz bankalar ise Ziraat Bankası ve Türkiye İş Bankasına ait bozuk para verebilen ve para yatırma kasasına sahip ATM’lerden gerçekleştirilmektedir.

Bir önceki yazımızda ise sizler için döviz hesabından hesap işletim ücreti almayan bankalar’ı araştırıp derledik ve detaylı olarak yazımızda aktardık.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*