Banka Kredi Vermiyor Nasıl Kredi Alabilirim?

Bankalar size kredi vermeye yanaşmıyor ve her kredi başvurunuza red cevabı veriyor ise bu yazımızda nedenlerini ve ne yaparsanız kredi çekme şansınızın artacağını bulabilirsiniz. Banka Kredi Vermiyor Nasıl Kredi Alabilirim? sorusunun cevabı satır aralarında… Ayrıca şunu belirtmek isteriz ki, bankaların kredi vermeme nedenleri bir sır değildir ve aslında belli nedenlere dayanır. Birlikte bu nedenler neler ve bu nedenleri nasıl ortadan kaldırırız bakalım.

KREDİ NOTU

Bankaların kredi için başvuruda bulunan kişide baktıkları öncelikli kriterin başında kredi notu gelir. Düşük kredi notuna sahip olmaktan ziyade, riskli bir puan içerisinde iseniz bankalar kredi vermeye pek yanaşmaz. Bunun nedeni de, zaten kredi notunun riskli duruma gelmesini gerektirecek fakörlerin aslında bankaların kredi verirken baktıkları kriterler ile aynı olması. Dolayısı ile kredi notu düşük ve riskli olan kişinin, bankalara olan düzensiz ödemeleri ve borcuna olan sadakatsizliği ortadadır. Peki, kredi notu 1200 olan kişi kredi çekebilir mi? Evet, bankaların bazıları bu puana sahip olan kişilere kredi verme taraftarı olabilir fakat yine bir güvence ister. Örneğin, kredi başvurusu bulunduğu bankadan maaşını alan kişi rahatlıkla 1200 kredi puanı ile kredi kullanabilir. 0-1100 aralığında kredi notuna sahip olan ve özellikle 800 altı puanı olan kişilerin ise kredi kullanma şansı çok düşüktür. Peki kredi notum düşük kredi kullanmak istiyorum ne yapmalıyım? Tabi ki kredi notu yükseltme teknikleri ile kredi notunuzu yükseltmeniz gerekmekte. Önerimiz, öncelikle ve kesinlikle kredi notunuzu öğrenin sonrasında düşük ise kredi başvurusu yapmaktan vazgeçin zira her başvuru kredi notunuzu daha da düşürecektir. Notunuz düşük çıkmış ise ödemelerinize, harcamalarınıza, faturalarınıza, borçlarınıza dikkat ederek birkaç ayda notunuzu yükseltebilirsiniz.

GELİR SEVİYESİ

Banka kredi vermiyor sorusunun nedenlerinden ikincisi ise gelir seviyesinin yetersiz kalması. Bakın, kesinlikle düşük gelir seviyesine sahip kişiler kredi çekemez demiyoruz. Kredi çekmeden önce, insanlar ne yazık ki taksit tutarları ile maaşları arasında ki orantıyı hesap etmeden başvuruda bulunuyorlar bu durumda da, gelir miktarının yarısı taksit tutarını geçtiği zaman kredi red cevabı alıyor. Yani, eğer 2 Bin Lira geliriniz var ise en fazla kredi taksit tutarları Bin Lira olacak şekilde kredi kullanabilirsiniz. O nedenle, gelir seviyenize göre kredi hesabınızı yapıp tutarı ona göre belirleyin ve başvuruda bulunun. O zaman banka kredinize olumlu cevap verecektir. Ayrıca, aynı ev içinde yaşayan hane halkının tüm gelirini toplayarak da örneğin konut kredisi gibi yüksek meblağlı krediler için başvuruda bulunmanız da mümkün.

KARA LİSTE

Bankalar, kara listeye girmiş kişilere maalesef kredi vermezler. Bunun nedeni belli! Kara listeye giriş sebebi malum, sizin bankaya olan borçlarınızın yasal süreç takibi altına girmesi ve ödenmemesi. Bu durumda, kredi nasıl çekebilirim? Diyorsanız, tek çıkış yolu borçları kapatmak ve 5 yıl beklemek. Esnaf iseniz, 2017 yılında ki siil affından yararlanmanız mümkün. Bireysel anlamda şu an için kara listeden çıkış ve Banka Kredi Vermiyor Nasıl Kredi Alabilirim? sorusunun cevabı borçları kapatmaktan geçiyor.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*