Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunu düşüren nedenleri bilmediğiniz sürece, kredi notunuzu yükseltmeniz de mümkün olmayacaktır. Etrafınızda “kredi notu” kavramından habersiz fakat kredi çekebilen insanlar görmeniz de mümkün fakat bu tamamen o kişilerin alışkanlıkları ile ilgilidir. Öncelikle Kredi Notu Neden Düşer? konusuna hakim olmanız gerekmekte. O kişilerin de nasıl kredi kullanabildiğini bu sayede anlayabilirsiniz veya sizin neden kredi çekemediğinizi?

Bu yazımızda başlıklar halinde sizlerle kredi notunu düşüren unsurları değerlendireceğiz. Kredi notu nedir? Sizin finans karnenizdir ve siz yaşadığınız sürece bu var olacak bir gerçektir. Bankalardan kredi veya kredi kartı gibi talepleriniz olduğunda, bankaların da ilk bakacağı sizin kredi notunuzun değeri olacaktır. Bu nedenle, her zaman notunuzun takibini yapmalı ve mevcut güncel kredi notunuzu bilmeniz önemlidir.Nasıl ki, mahalle bakkalınızdan veresiye almanız, sizin daha önce ki alışverişleriniz de ki ödemelerinizin sadakatine bağlı bankalar da kredi talep eden müşterinin, geçmiş ödemelerini görmek isterler. Sonuçta belki de ilk defa sizinle çalışacak olan banka ve size para verecek. Bu nedenle kendini güvence altına almak istemesi gayet doğal. Sizde bir arkadaşınıza borç para verirken geçmiş dönemde ki borçlarını ödeyip ödemediğini irdelersiniz. Evet, kredi notunun önemi gayet açık ve net, peki Kredi Notu Neden Düşer?

  1. Geciken Ödemeler

Kredi notunuzun kaç olacağına bankalar karar vermez, siz karar verirsiniz. Kredi puanına en çok etki eden unsur, ödemelerin zamanında yapılıp yapılmamasıdır. Kredili Mevduat Hesabınız, kredi kartı borcunuz veya kullandığınız ve ödemesi devam eden kredi taksitleriniz, hepsinin zamanında ödenmesi önem arz eder. 1 gün bile geciken ödeme anında notunuza etki eder. Tabi düzenli ödeme alışkanlığı olan biriyseniz ki yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, kredi notundan bihaber insanlar ödeme alışkanlıkları olup borçlarını gününde ödeyen insanlar oldukları için, bankalarca güvenilir sayılırlar ve kredi talepleri olumlu karşılanır. Bu ödemelerin yanı sıra, kira, fatura, adınıza olan vergi ödemeleri gibi bir çok kurum ödemesi de bankalarca takip edilmektedir. Kredi notunuzun düşmemesi için ödemelerinizi mutlaka zamanında yapmalısınız.

  1. Yeni Kredi Kullanımı

Kullanmakta olduğunuz bir kredi var ve başka bankadan tekrar bir kredi çekmiş iseniz, bankalar diğer kredinin henüz kapanmamasından dolayı risk grubuna dahil edebilirler sizi. Bu aslında, bankalarda ki limitinizin düşmesi ile alakalı bir durum. Eğer borçlarınızı gününde ödeyen biri iseniz endişe edecek bir durum yok, 3-5 ay sonra kredi notunuz tekrar eski haline gelecek ve limitleriniz artacaktır. Önemli olan bir veya birden fazla kredi ödemeniz de olsa, gününde taksitlerini yatırmaktır.

  1. Çok Sık Kredi Başvurusu Yapmak

Öncelikle, bu yazımıza denk gelmeden önce bir kredi talebiniz olmuş ve red cevabı almışsanız artık bankalara kredi talebinde bulunmayınız. Red cevabı almanızın altında mutlaka bir neden vardır ve siz o nedeni ortadan kaldırmadıkça kredi başvurunuz onaylanmayacaktır. Bu sadece kredi için değil, kredi kartı ve KMH hesabı başvurusu için de geçerlidir. Öncelikle bankaların neden size güvenmediğini bulmanız gerekmekte. Bunun için yine tavsiyemiz kredi notunuzu öğrenmeniz ( kredi notu öğrenme ) sonrasında eğer kredi notunuz kredi çekmenize mani değil ise diğer sorunları ele almanız. Ne olabilir? Gelir seviyesi ile kredi tutarı arasında ki tutarsızlık, kara listede yer almanız veya başka finans kurumlarından oluşan blokeler. Bu konuları incelemenizde fayda var.

  1. İhtarname Almanız

Sadece bankalar nezdinde olayı düşünmeyin, kiranızı ödemediniz ve ev sahibi size ödemenizi yapmanız için noterden ihtarname çekti. Bu durumda kredi notunuz direkt olarak düşecektir. O nedenle, ödemelerinize dikkat edin ve takibini iyi yapın.

Kredi Notu Neden Düşer? konumuzun son maddesi, bilinçli olmanız. Gelir ve gider seviyenizi kontrol ederek harcamalarınızı ona göre yapmanız yararınıza olacaktır. Unutmayın ki kredi notu büyük harcamalar yaparak yükseltilmez, küçük harcamalar yapın ve borcunuzu mutlaka kapatın. Göreceksiniz ki yakın zamanda kredi notunuz en az 1800 olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*