Banka Kredi Notu Neden Düşer

Banka Kredi Notu Neden Düşer – Banka kredi notu finansal varlıklarınızla alakalı bir şeydir. Yani kişisel davranışlarınız değil finansal davranışlarınız ele alınıyor. Örneğin bankada sürekli paranız varsa ve borçlarınızı zamanında ödüyorsanız, kredi taksitleriniz, kredi kartı ödemelerinizi tam günününde ödüyorsanız kredi notunuz yüksektir. Ancak bankalar pek bir işlemini yok, ayrıca başınıza bela olmuşsa bankalar kredi notunuz düşüktür.

Banka kredi notu neden düşer? sorusuna verilecek cevap oldukça basittir. Online olarak yaptığınız bütün ödemelere bağlı olarak ödemelerinizi zamanında ve tam olarak yaparsanız kredi notunuzun yükseleceği gibi ödemlerinizi yapmaz aksatarsınız, son ödeme tarihinden bir gün sonra bile yaparsanız kayıtlara geciktirmiş oluyorsunuz. Bu ödemelerinizi risk raporunda da görebilirsiniz.  1 gün bile geciktirdiğiniz, kredi, kredi kartı ve diğer bütün faturalarınız kredi notunun düşmesine neden olur.

Kredi notu puan sistemi çok hassas olup geniş bir rapor sunmaktadır. Eğer bankalar da bir miktar para bırakıp karışmaz iseniz kredi notunuz buna bağlı olarak yükselecektir. Ancak kredi notunuz yüksek fakat siz artık bankalarla çalışmak istemiyorsanız bütün hesaplarınızı kapatırsanız belli bir dönem kayıtlı hiç bir finansal hareketler yapmaz iseniz finansal belirsizlik nedeniyle kredi notunuz düşebilir.

Kullanmadığını Kredi Kartlarınızı Kapatmayın

Bir çok tüketici kullanmadığı kredi kartını kapatmakta ve bu kapatmada iyi bir iş yaptığını zannetse de finansal anlamda bu olumlu bir hareket değildir. Eğer kredi notunuz yüksekse ve kredi kartlarınızı kapatırsanız kredi notunuz düşecektir. Eğer kredi notunuz düşük ve bir kredi kartınız varsa  o kartı mutlaka kullanmaya başlayın, ufak tutarlı harcamalar yaparak borcunuzu zamanında öderseniz bankalar sizi sağlam biri olarak görecek, ve aynı zamanda finansal hareketlerinizde olumlu yansımalar yaşanacağı için kredi notu buna bağlı olarak yükselecektir. Fakat siz kullanmadığını kredi kartınızı kapatmaya giderseniz finansal hareketleriniz azalacağından kredi notu buna bağlı olarak düşüş yaşayacaktır.

Kredi Kartı Limitinizi Düşürmeyin

Kredi kartı limitinin yüksek olmasından dolayı rahatsız olan tüketiciler, ” ben bu kadar limiti ne yapacağım, kredi kartı limitini en iyi düşüreyim de harcamalarım artmasın” diye düşünebilir, aslında finansal anlamda bu harekette olumsuz bir hareket olup kredi notunun düşmesine neden olur, Büyük işletmeler finansal zorluklar yaşadığı zamanda küçülme veya başka bir şirketle birleşme kararı alır, bu karar uzun vadede iyi bir strateji olsa da kısa vade de küçülme isteyen şirketin ekonomik zorluklardan dolayı küçüldüğünü herkes düşünür, Uzun vadede büyümeyi tekrardan hedeflediğini herkes anlamasına rağmen şirket küçülme ile büyüme hedefini gerçekleştireceğini kimse bilmez. Eğer şirket iyi yönetilmez ise batabilir de… Küçülme kararı alan işletmelerin bankalarda ki kredi notu düşmektedir. İnsanda bir işletme değilmidir? kredi kartı limitinizin düşürülmesine istemek ekonomik anlamda iyi küçüldüğünüz anlamına geleceği için kredi notu buna bağlı olarak düşmektedir. Kredi kartı limiti düşürme yerine yükseltme talebinde bulunun, Banka tarafından kredi kartı limiti yükseltme işleminiz onaylanırsa kredi notunuz buna bağlı olarak yükselecektir.

Kredi limitinizi Aşmayın

Findeks kredi notu raporu aldığınızda kredi limitinizi de göreceksiniz.  Burada ki limit, kredi, kredi kartı harcamaları ve bankalardan aldığınız bütün avans hesaplar içerisinde yer alır. Kredi limitinizi %30’un altında tutmaya çalışın, Eğer kredi limitiniz dolarsa bankalar sizin bütün limitinizi kullandığını anlar ve size kredi vermeyecektir. Kredi limitinizi doldurmanız halinde buna bağlı olarak kredi notunuz düşecektir. O yüzden kredi limitini aşmamaya dikkat ediniz.

Yeni Kredi Başvurusu Yapınız

Kredi almak ne kadar da kredi limitini yükseltse de ve bu limit yükseldiği için kredi notunuz düşeceği için, kredi kullanımda aynı zamanda farklı bankalardan farklı aynı zamanlarda kredi kullanmanız kredi limitinizi hemen yükselteceği için kredi notunuz düşebilir. Bunun yerine kredi kullanımlarında bir önce ki krediniz bitmesine yakın yeni kredi almanız halinde  kredi  notunuz buna bağlı olarak yükselecektir.

Faturalarınıza otomatik ödeme talimatı verin

Bankaların hesap işletim ücretlerinde  bütün bankalar ücret almakta olduğunu görebilirsiniz. Ancak 2 otomatik ödeme talimatı vermeniz halinde hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Bu otomatik ödeme talimatı kredi notunu da önemli ölçüde etkilemektedir. Faturalarınızın gecikmesi demek ödemenizi yapmamış olmasıdır. Buna bağlı olarak kredi notunuz düşecektir. Ödeme alışkanlıklarınızı bir düzene sokmalı ve bunun yapmanın en iyi yolu faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermenizdir.

Bu yazımızda banka kredi notu neden düşer anlatmaya çalıştık. Bu yazımız sürekli güncelleneceği gibi kredi notunun nasıl yükseltileceği ile alakalı da bilgiler vermeye çalışacağız. Eğer kredi notu ile ilgili sorularınız varsa bize yorum aracılığı ile bildirebilirsiniz. Uzmanlarımız tarafından en yakın zamanda cevaplanacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*