kara liste sorgulama

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalardan almış olduğunuz herhangi bir kredi zorunluluğunun sizin üzerinde bir takım yükümlülükler bulundurduğunu bilmelisiniz. İlk olarak bilmeniz gereken şey bankadan almış olduğunuz kredinin anaparası ve faizinin mutlaka düzenli bir şekilde ödenmesi gerekliliğidir. Ancak kişiler bazen bu yükümlülüklerini çok fazla ciddiye almayarak bazen maddi sıkışıklık yüzünden bazen de zaman bulamamaktan dolayı borçlarını zamanında ödemezler. Ancak bu durumun devamlılığı yada borcun kalanının ödenmediği takdirde bankalar müşterileri için idari ve yasal takip süreçlerini başlatırlar. Ancak bu yasal takip süresi içerisinde borç halen ödenmeye başlanmamış ise bu kez bankanın avukatları devreye girer ve bu durumda sizde artık bankaların kara listesine alınırsınız. 

Kara Listesi Nedir? 

Tüketici bankadan almış olduğu kredi ya da kredi kartı borçlarını zamanında ve düzenli bir şekilde ödemezse kanunlarla belirlenmiş olan süre sonrasında Merkez Bankasının kayıtlarına alınır. İşte Merkez Bankasının bu şekilde kayıtlarına girmek demek kara liste olarak adlandırılır. Bu durumda ise tüketicinin finansal sorunlar yaşadığı düşünülerek belli bir dönem ve süre boyunca tüm bankalar ve de kurumlar tarafından herhangi bir işlem yaptırılamaz duruma getirilir. 

Merkez Bankasının kara listesine girmek ise öyle basit bir durum değildir. İlk önce size yasal ve idari bir takip süreci başlatılır. Bu anlamda kullanmış olduğunu kredi kartı ve kredi türü ile ilgili olarak 90 gün boyunca borcunuzun kapatılması yönünde uyarılarda bulunulur. Ancak sizin bu zaman içerisinde bankanın uyarılarına kulak asmamanız durumunda size son olarak bir haftalık süre tanınır ve borcun kapatılması istenir. Eğer siz yine bu şekilde ödememeye devam ederseniz bu durumda hakkınızda icra davası açılır. İşte bu durumdan sonra siz artık Merkez Bankasının kara listesine girmişsiniz demektir.  

Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim

Kara Liste Sorgulama 

Ülkemizde bu sistemin yeni olması ve de borçlunun bankalardan uzak durmaya çalışmasından dolayı kara listeye alındığını bilmeden yaşamını sürdürmeye çalışır. Ancak herhangi bir borç ödenmemesinden ya da kredi ve kredi kartı gibi işlemleri çok yapan biriyseniz gelecek planlarınız içerisinde her an kredi talebinizin olabileceğini düşünerek dönem, dönem kara liste sorgulama yapmanız sizin faydanıza olacaktır. Üstelik zaman zaman kredi borçlarınızı öderken gecikme yaşıyorsanız kara liste sorgulaması şarttır. Bu sorgulama işlemi farklı kurumlar aracılığı ile yapabiliyorsunuz. Türkiye’de bu işlem Findeks kara liste sorgulama olarak yapılabiliyor.  

Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim? 

Kara liste sorgulamanız sonucunda sizin de Merkez Bankasının kayıtlarında olduğunuzu gördüğünüzde panik yaptığınızı düşünebiliyoruz. Ancak kara listeden çıkabilmek için en az 5 yıl geçmiş olması gerekiyor. Bu süreden önce çıkabilmeniz mümkün değildir. Listeden çıkabilmeniz için tüm borçlarınızın kapatılması gerekir. Ödeme işlemlerinin tamamlanması sonrasında bu listenin yeniden güncellenmesi için beklemesi gerekiyor. ve bu sürenin de ne kadar olduğu yukarıda belirtilmiştir. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*