Banka borcundan dolayı hapis

Banka Borcundan Dolayı Hapis Cezası Gelir Mi?

İnsanların hayatı sürekli bir şeylere para harcamakla geçmektedir. Bu durum artık öyle bir hal içerisine girmiş bulunmakta ki, neredeyse hiç kimse nakit para harcamamakta ve tamamen tüm harcamalarını bilinçsizce kredi kartlarından yapmakta. Bu durum sadece kredi kartları ile ilgili değil, aynı zaman’da kredi çekme konusunda da yer alan bir sorun. Kredi çekerek akıllı telefon veya daha benzeri ürünler satın alarak akabinde ödenmeyen banka borçları, fütursuzca harcanan paranın geri ödemesine gelince maalesef ki bu durum kötü bir gidişatla sonuçlanmakta. Birinci ve ikinci banka aylık geri ödeme ödenmediği takdirde ilgili banka tarafından aranarak sizlere yasal takip sürecine gireceğinize dair bilgiler iletilmekte. Bu durum esnasında her iki aylık ödemelerinizin de en kısa zaman çerçevesinde yapılması gerekilmektedir. 90 günü aşan borç ödemesi sonunda bankalar tarafından yasal takip sürecine yani avukatlık bir duruma düşmeniz söz konusu olmaktadır.  

Banka Borcundan Dolayı Hapis Cezası Alır Mıyım? 

Hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere bankaların yasal takip süresine takıldıktan sonra banka ile ilgili olan ürünün ödemelerine ilişkin tüm dosyalarınız avukatlara iletilmektedir. Avukatlar vasıtasıyla yapacağınız ödemeler de gerçekleşmediği takdirde dosya icra takibine girmektedir. İcra müdürlüğünün borç konusunda tüketiciye 7 günlük bir süre vermesi dahilinde borcun ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde gelen ihtarname sonrasında 7 günü aşan borç ödemesi gerçekleşmediği takdirde tüketiciden borca karşılık mal talebinde bulunulmaktadır.  

Banka borcundan dolayı hapis

Bu kapsam’da tüketiciye ait taşınabilir veya taşınamaz mal varlığı haciz altına girerek icra müdürlüğü tarafından el konulmaktadır. Eğer herhangi bir mal tüketici üzerine yok ise maaşına haciz uygulanmakta. Bu konuda tüketicinin hem mal varlığı hem de gelirli bir maaşı yok ise kafalarında oluşan “banka borcundan dolayı hapis cezası var mı” sorusuna ilişkin net bir cevap olarak bu konuda herhangi bir hapis cezasının olmadığını sizlere bildirmek isteriz. Nedeni ise Anayasa 38. maddesinin 8. fıkrasında “Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğünü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz” hakkının bulunması üzerine olmaktadır. Fakat bunun dışında banka memuru veya icra memuru tarafından önünüze bırakılan dosyalarda “bu kısma imza at, çözüm yolu mutlaka vardır, olmaz yeni bir kredi veririz, yapılandırmaya gideriz, yapmazsan hapse girersin” gibi söz deyimlerine kanarsanız eğer, hapis cezasını da çekmek zorunda kalacaksınız. 

Bu konuda da oldukça dikkatli olmalısınız. Banka borçlarınızı daha stabil ve rahat ödeyebilmek için bazı alışkanlıkları kendinize huy edinmeniz yararınıza olacaktır. Örneğin gereksiz harcamalar ve benzer işlemler dahilinde kullanacağınız kredi kartı veya kredileri lüzumlu olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Böylelikle bankalara yönelik borçlarınızın daha rahat ödenebilmesini sağlayabilirsiniz. Günümüzde bu duruma düşen birçok kişinin aslında gelişi güzel harcamalar veya gereksiz nitelik taşıyan alışverişlerin çığ gibi ekstreye yansımasıyla oluşmaktadır. Bir önceki yazımızda Banka Borcunu Kapatmak İçin Kredi Veren 10 Bankayı sizler için derledik.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*