Türkiye’de Bankaların Hangisi Devlet Bankası

Türkiye Bankacılık alanı hızla gelişmiş olup bankacılık sektörü kar oranları ile yatırımcıların iştahlarını kabartmaktadır. Ancak yüksek bir bütçe ile girildiği için Bankacılık her yiğidin harcı değildir. Türkiye özellikle devlet bankaları büyük bir yer kaplamakta, ve Bankacılık alanından en çok faaliyet yapan bankalar yine devlet bankalarıdır. Devlet bankaları öyle bir kaynağa ahip ki en büyük bankalar listesinde yine devlet bankaları başı çekmektedir. Bu yazımızda devlet bankaları hangileridir, işlevleri kaynağı ve öz kaynakla ilgili sizlere bilgi vereceğiz.

Kamusal Sermayeli Mevduat Bankaları

T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

Türkiye’de ki en büyük bankalardan olan Ziraat Bankası aynı zamanda devlet bankasıdır. Ziraat bankasının tarihine baktığımız zaman Osmanlı Devletine kadar gitmektedir. Ziraat Bankası 1863 yılında kuruldu. Kurucusu Ahmet Şefik Mithat Paşa  olup Memleket sandığı olarak işlev görmüştür.  Ziraat Bankasının resmi kuruluşu 1888 yılında olmuştur. Bu yılda resmi olarka Ziraat Bankası adını almıştır. Kadim bir tarihe sahip olan Ziraat bankası Türkiye tarihi ile birlikte gelişmiş ve günümüz bankası haline gelmiştir. 1924 tarihinde Anonim Şirket (A.Ş.) olmuş  1988 yılında ilk desteklemeleri vermiş, 1989 yılında ile kredi kartı çıkarmıl ve müşterilerine vermiştir. Ziraat Bankasının Yurtiçinde her il ilçede şubesinin bulunmasının yanında Ziraat Bankası Yurt Dışı şubeleri de bulunmaktadır.  Bu şubeleri, Newyork, Londra,Sofya,Tiflis,Bağdat,Erbil,Lefkoşa,Girne,Gazimağusa,Güzel yurt (Kıbrısta 4 şubesi bulunmaktadır) Atina,İskele,gönyeli,İskeçe,Rodos,gömülcine, ve Cidde’de şubeleri bulunmakta olup her ülkede şube kurma girişimleri devam etmektedir. 2013 yılında Batumda şube açılmıştır.  Ziraat bankası aynı zamanda bir çok alanda hizmet vermektedir.  Bu hizmet alanları olarak Ziraat Yatırım, Ziraat Sigorta, Ziraat Portföy, Ziraat leasing 2dir.

Banka Kuruluş  Yılı Toplam Aktifler Toplam Krediler ve Alacaklar* Toplam Mevduat    Toplam Özkaynaklar Ödenmiş Sermaye Net Dönem Kar/Zararı Bilanço Dışı Hesaplar Şube Sayısı
(Adet)
Personel Sayısı
(Adet)
                     
Ziraat Bankası A.Ş. 1863 271.280 158.353 162.509 29.836 5.000 1.102 783.420 1.726 24.496

Ziraat Bankası 2014 yılında  Ziraat Katılım Bankası’da kurulmuştur. Katılım bankacılığı nedir yazımıza göz atabilirsiniz. Ziraat Bankası ayı zamanda Türkiye’de bir çok rekoru kıran banka olarakta bilinir. 2014 yılında Vergi rekortmenliği, Avrupa’nın en sağlam 2. Bankası gibi bir çok başarı elde etmiştir. Ziraat Bankası Türkiye en büyük bankası sıralmasında 1. Sırada yer alıyor.

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.

Banka Kuruluş  Yılı Toplam Aktifler Toplam Krediler ve Alacaklar* Toplam Mevduat    Toplam Özkaynaklar Ödenmiş Sermaye Net Dönem Kar/Zararı Bilanço Dışı Hesaplar Şube Sayısı
(Adet)
Personel Sayısı
(Adet)
6 Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. 1954 168.362 112.846 99.660 14.919 2.500 435 ####### 900 15.043

 

Vakıfbank Devlet Bankaları alanında 2. Büyük bankadır. Açıklamalı ismi Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı  kısa adı ilse Vakıfbank’tır. 1954 yılında Adnan Menderes tarafından kuruldu. Devlet Bankaları alanında 2. Büyük banka olan  Vakıfbank Aynı zamanda Türkiye’de bankacılık listesinde 6. Sırada yer almaktadır. Vakıfbank Türkiye’nin her ilinde şubesi olduğu gibi yurtdışında da şubeleri bulunmaktadır. Başlıca Vakıfbank Yurtdışı Şubeleri  Newyork, Bahreyn, Eff-Shore Erbil’de şubesi bulunmakta olup birkaç ülkenin bankasında da iştiraki bulunmaktadır. Bu bankaların Avusturya’da International AG, Kıbrısta World Vakıf Of Shore Banking Ltd. ve Kıbrıs Vakıflar bank.

15 Bine aşkın çalışanı olan Vakıfbank birçok alanıdna faaliyet göstermektedir. Bu alanalarda emeklilik yatırım faaliyetleri de bulunmaktadır.  (Ortakları: %58,44 T.C. BAŞBAKANLIK VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, %25,2 HALKA AÇIK, %16,1 VAKIFBANK MEM. VE HİZM. EM. VE SAĞ. YARD. SAN. VAKFI)

Türkiye Halk Bankası A.Ş.

Banka Kuruluş  Yılı Toplam Aktifler Toplam Krediler ve Alacaklar* Toplam Mevduat    Toplam Özkaynaklar Ödenmiş Sermaye Net Dönem Kar/Zararı Bilanço Dışı Hesaplar Şube Sayısı
(Adet)
Personel Sayısı
(Adet)
Türkiye Halk Bankası A.Ş. 1933 161.273 108.380 106.894 17.045 1.250 584 590.962 903 17.270

 

Halk Bankası Devlet Bankalarından biri olup Devlet Bankaları sıralamasında 3. Bankadır büyüklüğüne göre Halkbank aynı zamanda Türkiye’de faaliyet yapan bankaların Aktif Büyüklüklerine göre 7. Büyük bankadır. 17 bin çalışanı ile hizmet veren banka 1933 yılında kurulmuştur. Dünya bankaları sıralamasında ilse 159. Sıralamada yer almaktadır.

Birçok alanda hizmet veren banka yaptığı yatırımlarla tüketiclerin ilglini çekmektedir. Emeklilik, ve Sigorta alanında da hizmet veren Halk Bankası, Kobilere yönelik hizmetleri nedeniylei Esnaflar arasından en çok tercih edilen banka olarak bilinmektedir.  Halkbankasının ortaklık oranları ((Ortakları: %51,1 T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, %48,88 Halka Açık)

Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları

Katılım ve Yatırım Bankaları nedir sorusuna öncelikle cevap verelim, Anonim Şirketlerin (A.Ş.) ve Kamu Ekonomik  kuruluşlara uzun vadeli finansman ihtiyaçlarını karışılamak için oluşturulan bankalardır. Bu bankalar bireysel bankacılık alanıdan faaliyet göstermez sadece Büyük şirketlere finans desteği sağlamaktadır. Devlet Kalkınma ve yatırım bankaları 3 bankadan oluşmaktadır.

İller Bankası A.Ş.

İller Bankası sadece devlet kurumlarına destek sağlamakta ve Devlet kurumlarının kalkınması yönelik çalışmalar yapmaktadır. İller Bankası Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı bir kuruluştur. Dünya çapında hizmet veren bankanın Türkiye’de bölge müdürlükleri bulunmaktadır 19 genel müdürlüğü bulunmaktadır. .  Verdiği hizmetler Bankacılık, Sigortacılık, Harita,İçme suyu,Kanalizszyon,Atıksu arıtma, Katı atık depolama, Kentsel dönüşüm alanlarında hizmet vermektedir. Kamu kuruluşları proje karşılığı destek almakta olup aynı zamanda her kamu kuruluşuna aylık olarak para vermektedir.  Belediyeler ve İl Özel İdarilerine yönelik hizmet veren İller Bankası 1933 yılında kurulmuştur.

Türk Eximbank A.Ş

Türkiye İhracat Kredi Bankası olan banka 1987 yılında kurulmuştur. Bu Bankanın kuruluş amacı İhracatın geliştirilmesidir. Eximbank İhracat mallarının çeşitlendirilmesi, yeni pazarlara açılmak ve Pazar payının arttırılması gibi amaçlarla Şirketlere destek veriri. Hizmet alanları arasında Kredi ve sigorta işlemlerini de yapmaktadır.  Eximbank’ın Türkiye’de genel müdürlüğü ve Ankara’da bölge müdürlüğü bulunmaktadır. Aynı zamanda bir çok ülkede irtibat büroları bulunmaktadır.

Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.

1975 yılında kurulan Türkiye Kalkınma bankası Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlıdır. Türkiye’de ki sürdürebilir kalkınma amacıyla ihtiyaç duyulan yatırımlara kaynak sağlamak amacıyla kurulmuştur.

2 Comments Posted

4 Trackbacks & Pingbacks

  1. Ziraat Bankası Tarım Kredi Borcu Yapılandırma - Banka Kredi Notu
  2. Vakıfbank İhtiyaç Kredisi Başvurusu - Banka Kredi Notu
  3. Öğlen Açık Bankalar Hangileridir? - Banka Kredi Notu
  4. Vakıfbank İnternet Bankacılığı Şifre Alma - Banka Kredi Notu

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*