Katılım Bankacılığı Nedir? Ne İşe Yarar?

Katılım Bankacılığı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kişiler, paralarını faiz ile birlikte arttırmak istemekte ve bu sebeple de bankalara bu paralarını yatırmak istemektedir. Düzenli olarak belirlenen bu faiz oranları sayesinde kişilerin paraları da düzenli bir şekilde artabilmektedir. Böylelikle kişiler, bankalar sayesinde çeşitli kazançlar sağlayabilmektedir. Bütün bunlara rağmen, oldukça fazla sayıda kişi bu faiz ile kazanç sistemine son derece karşı çıkmaktadır. Özellikle de İslami ülkelerde bu durum çok daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Böylelikle bu gibi durumlarda son yıllarda ortaya çıkan katılım bankacılığı, büyük bir ilgi görmeye devam etmektedir.

Katılım bankacılığı nedir? Ne işe yarar? Gibi soruları oldukça sık bir şekilde sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı ise son derece açık ve basittir. Faizsiz bir şekilde gelir getiren ve bu durumu kullanılan fonların kar zarar gibi faaliyetlerine katılan, aynı zamanda da bu fonları ortaklık ya da finansal kiralama gibi işlemler ile yerine getiren bir bankacılık türüdür. Anapara, müşterilerin talep ettikleri malın satıcıdan alınarak kiralanması ve böylelikle kar zarar durumunun ortaya çıkarılarak kazandırılması ile arttırılmaktadır. Ülkemizde de son yıllarda büyük bir hız ile artan katılım bankacılığı ile birlikte, faiz olmadan paralarını arttırmak isteyen kişilerin ihtiyaçları son derece başarılı bir şekilde karşılanabilmektedir. Katılım bankaları,  bu gibi hizmetlerin yanı sıra diğer bankaların sunduğu bankacılık hizmetlerini de müşterilerine sunmaktadır. Fakat bu bankaları tercih etmeden önce kişilerin son derece kapsamlı bir araştırma yapmaları ve dikkatli bir şekilde tercih yapmaları gerekmektedir. Çünkü katılım bankacılığı kapsamında kar ve zarar gibi durumlarda yer almaktadır. Bu sebeple kişilerin paraları sürekli olarak artmamaktadır. Zarar yaşamamak için, doğru adımlar atılmalı ve yatırımlar dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Katılım Bankacılığı

Son yıllarda büyük bir talep gören katılım bankacılığı, her geçen gün daha da gelişmeye ve yenilenmeye devam etmektedir. Böylelikle faizsiz kazanç sağlamak isteyen çok sayıdaki kişi, bu bankaları büyük bir güven ve de keyif ile tercih edebilmektedir. Katılım bankacılığı, belirli bir kesime hitap etmeye ve müşterilerinin memnuniyetlerini en yüksek seviyede tutmaya devam etmektedir.

Katılma hesabı Nedir?

kâr ve zarara katılma esaslarına göre Türk parası ya da yabancı para cinsinden açılan vadeli hesaplardır. Katılma hesabı sahiplerine başlangıçta sabit bir gelir taahhüdünde bulunulmamakta ve anapara garantisi verilmemektedir. Hesap sahiplerinin yatırdıkları tasarruflar faizsiz esaslar çerçevesinde ticaretin ve sanayinin finansmanında kullanılmakta ve elde edilen kârın önceden belirlenmiş bir yüzdesi hesap sahiplerine dağıtılmaktadır. Hesaplar en az 30 gün vadeli açılabilmektedir.

2 Trackbacks & Pingbacks

  1. Türkiye’de Bankaların Hangisi Devlet Bankası - Banka Kredi Notu
  2. Kuveyt Türk Kredi Kartı Başvurusu - Banka Kredi Notu

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*