Ziraat Bankası Rapor Parası Alma

Ülkemizde geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen yeni düzenlemeler ile beraber rapor parası konusunda da haktan yararlanan kişilerin sorunsuz şekilde işlemlerini halletmeleri sağlanmıştır. Bu anlamda  Ziraat Bankası Rapor Parası Alma konusu da önem arz etmektedir.

Rapor Parası Nedir?

Bir işyerinde sigortalı çalışan bir personelin rapor parası alabilmesi için gerekli şartların sağlanması yeterli olacaktır. Bu açıdan kişilerin verdikleri doğru bilgiler dahilinde rapor parasından yararlanmaları gerçekleştirilecektir.

Herhangi bir işyerinde sigortalı çalışan personelin sağlık sorunları nedeni ile doktor raporu elde etmesi ve bu rapor süresince çalışamayacak olması durumunda SGK rapor parası hakkı tanınır. Rapor parası işveren ve işçi açısından önemlidir zira çalışamayacak durumda olan işçinin günlük ücreti rapor boyunca işçiye verilirken işveren de ek ücret ödeme zorunda kalmaz. Bu açıdan rapor parasından yararlanmak isteyen işçinin gerekli şartları yerine getirmesinin ardından başvuruda bulunması yeterli olacaktır.

SGK Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

SGK rapor parası için gereken koşulların başında raporun en az 3 günlük olması gerekmektedir. 1 veya 2 gün için alınan raporlarda SGK herhangi bir ödemede bulunmaz ve bu rapora sahip kişiler hiçbir hak talep edemezler. Rapor parası için müracaat etmeden önce bu koşula uygun değilseniz rapor parasından faydalanamayacağınızı belirtelim.

En az 3 günlük olmak kaydı ile gün koşulunu sağlayarak raporunu alan kişi öncelikle raporunu işyerine teslim etmek zorunda ve rapor tarihi itibari ile geçen 15 günlük sürede gerekli belgeleri Sosyal Güvenlik Kurumuna sunması gerekmektedir. Bu işlemler akabinde rapor parası için işlemler başlatılacaktır.

Ziraat Bankası Rapor Parası Alma Kaç Gün Sürer?

Başvuru sonrası 15 gün içerisinde işçinin rapor parası devlet tarafından yatırılacaktır. İşçi kolaylıkla Ziraat Bankasından rapor parasını alabilmektedir. Eğer rapor parası almaya hak kazanan kişinin Ziraat Bankası’nda hesabı var ise direk hesabına, bu bankada hesabı yok ise ismine olacak şekilde paraları yatacaktır. Ziraat Bankası rapor parası alma bu aşamada hesabı olanlar için ATM ve şubelerden, olmayanlar için mesai saatleri içerisinde Ziraat Bankası şubelerinden isme gelen havale ile gerçekleştirilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*